24 lutego 2017 Udostępnij

Podróże taksówką

W dzisiejszych czasach taksówki może nie są już tak popularne, jak choćby jeszcze kilkanaście lat temu, ale wciąż korzysta z nich bardzo dużo ludzi. W niektórych miastach są uważane za swego rodzaju symbole. Również w Warszawie, taksówki mają bardzo długą, bogatą tradycję i służą nie tylko mieszkańcom, ale także wszystkim osobom odwiedzającym stolicę.

O taksówkach ogólnie

Taksówki są najczęściej zaliczane do jednej z grup transportu miejskiego. Są to pojazdy przeznaczone do przewozu maksymalnie 9 osób. Mają one charakterystyczne oznaczenie. Każdy, kto prowadzi taksówkę, powinien mieć do tego specjalne uprawnienia (licencję). Mimo, że np. w Polsce nie są one tak popularne jak choćby w latach 80-tych i 90-tych XX wieku, to jednak wciąż korzysta z nich dość sporo pasażerów. 
W niektórych ogromnych aglomeracjach miejskich taksówki stały się niemal kultowymi pojazdami. Przykładowo, czarny pojazd o oryginalnym kształcie to taksówka londyńska. Z kolei po Nowym Jorku kursują auta o żółtej barwie. Zarówno w stolicy Anglii, jak i w największej metropolii Stanów Zjednoczonych, taksówki są uznawane za symbol miasta.

Historia taksówek w Warszawie

Historia taksówek w Warszawie rozpoczęła się w roku 1903. Służyły one mieszkańcom miasta niezbyt długo, bowiem firma notowała więcej strat niż przychodów i dlatego zaledwie po kilku miesiącach podjęto decyzję o zamknięciu przedsiębiorstwa. Kolejne tego typu pojazdy pojawiły się na ulicach w roku 1908. Firmy, do których należały auta były prywatne i zatrudniały one kierowców. Z czasem wraz z rozwojem motoryzacji przybywało tego typu specjalnych samochodów na ulicach Warszawy.

Po II wojnie światowej, w epoce PRL, taksówki odgrywały coraz większą rolę w życiu mieszkańców stolicy, a także osób tam przyjeżdżających. Transfer taksówką z lotniska, czy też z dworca centralnego był znacznie wygodniejszy, niż podróż autobusem lub tramwajem. Zwłaszcza jeśli miało się dużą ilość bagażu. Wówczas wśród pojazdów dominowały kultowe modele samochodów takie jak Warszawa 223. Z czasem taksówkarze zaczęli przesiadać się na Fiaty 125P, a później na Polonezy. Dziś nie istnieje firma, którą można by było określić mianem „Taxi Warszawa”. Taksówki jeżdżące po ulicach stolicy (zagraniczne limuzyny, lub auta typu mini van), należą do różnych prywatnych sieci.

taxi Londyn

Wygoda w podróży

Każdy, kto choć raz w życiu podróżował taksówką wie, że tego typu podróż jest znacznie wygodniejsza, niż korzystanie z pozostałych środków komunikacji publicznej. Przede wszystkim w pojeździe jesteśmy sami (oprócz kierowcy), lub tylko z osobami towarzyszącymi. W autobusach, czy też tramwajach na ogół towarzyszy nam mnóstwo przeróżnych ludzi. Tak więc taksówka daje nam znacznie więcej prywatności i spokoju niż inne środki komunikacji. Dodatkową przewagą jaką taki samochód ma nad tramwajem, czy też autobusem jest to, że nie musi się on trzymać określonej trasy. Na ogół taksówkarz po uzgodnieniu z pasażerem może zmienić marszrutę, by uniknąć utrudnień na drodze takich jak np. korki. W dużych miastach samochody te mogą wjeżdżać na specjalne pasy ruchu, po których mogą poruszać się tylko pojazdy komunikacji publicznej. Również warto skorzystać z taksówki w przypadku brzydkiej pogody, późnego powrotu w nocy, czy też w momencie kiedy bardzo się spieszymy i musimy być w danym miejscu, na konkretną godzinę. Właściwie jedynym minusem w przypadku podróży taksówką jest cena. Naturalnie im dłuższą podróż planujemy, tym będzie ona wyższa. Także kursy późnym wieczorem, nocą i poza miasto mogą okazać się dość kosztowne. Jednak nie należy wtedy zapominać o tym, że nasz przejazd powinien być spokojny i komfortowy.

Jak zamówić taksówkę w Warszawie?

Jest to bardzo prosty proces. Przyjmijmy, że dana osoba potrzebuje wydostać się z Okęcia i pojechać do Śródmieścia. Wystarczy, że zadzwoni pod numer którejś z korporacji i zamówi taki pojazd, albo uda się na postój i po prostu wsiądzie do danego samochodu. Transfer taksówką z lotniska do centrum nie powinien zająć dłużej niż kilkanaście minut. Po dojechaniu na miejsce należy zapłacić prowadzącemu za kurs. Najczęściej pasażerowie płacą gotówką. Warto pamiętać też o napiwku.

Zamów taksówkę na www.warsawmodlintaxi.pl

Komentarze (0)