
Sposób na dołożenie drugiego dysku SSD do laptopa
Laptopy z dyskiem SSD mają liczne zalety – m.in. są szybsze i wyróżnia je dobra responsywność, z kolei HDD jest pojemny i tańszy. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia hybrydowe łączące nośniki SSD i HDD lub wymiana klasycznego dysku na nowoczesny. Podpowiadamy, jak dołożyć SSD do laptopa i podnieść komfort korzystania ze swojego sprzętu.
SSD to nowoczesny i szybki dysk, który zastępuje tradycyjne nośniki talerzowe, potocznie zwane HDD. Zastanawiasz się nad wymianą dysku HDD na SSD? Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto, a także – na przykładzie notebooków Lenovo ThinkPad – pokażemy, w jaki sposób można zamontować dodatkowy dysk SSD w swoim sprzęcie.
Dysk SSD – podstawowe zalety
Zmiana dysku lub dodanie SSD znacznie podnosi komfort użytkowania sprzętu. Dysk SSD jest znacznie szybszy, pracuje cicho, ma krótszy czas dostępu i zapewnia większe bezpieczeństwo naszych danych. System operacyjny ładuje się niemal błyskawicznie, znacznie poprawia się prędkość uruchamiania programów i responsywność, szybciej też uruchamiają się zaawansowane programy, np. graficzne. Komputer z SSD reaguje od razu na każde polecenia.
Dodatkową zaletą jest dłuższy czas pracy na baterii, gdyż laptop będzie pobierał mniej mocy. SSD jest też trwalszy – podczas upadku nie powinno dojść do jego awarii mechanicznej, bo nie zawiera części ruchomych. Nasuwa się zatem pytanie – skoro są lepsze, dlaczego nośniki HDD nadal są montowane? Otóż tradycyjne dyski są pojemne i znacznie tańsze – warto jednak zainwestować w SSD i dołożyć go do swojego urządzenia.
Szukasz porad i inspiracji technologicznych – sprawdź serwis LenovoZone.pl, gdzie znajdziesz zarówno artykuły eksperckie, jaki i forum, gdzie będziesz mógł porozmawiać z innymi użytkownikami.
Wymiana dysku HDD na SSD – jak to zrobić?
Czas na wybór dysku SSD – wybraliśmy model w rozmiarze 2,5 cala na złącze SATA. Trzeba też zastanowić się nad pojemnością, czyli miejscem na dane, ale jest to kwestia indywidualna.
Zanim przystąpisz do pracy, najpierw wykonaj kopię zapasową cennych dla Ciebie danych, wyłącz komputer, odłącz baterię. Dalsze kroki zależą od modelu Twojego notebooka, mimo że z reguły są stosunkowo podobne – my zaprezentujemy poszczególne czynności na przykładzie laptopa Lenovo ThinkPad X200.
Odkręć śrubkę trzymającą zaślepkę dysku, ostrożnie ją podnieś, pod niewielkim kątem, wysuń tackę z klasycznym dyskiem HDD, zdemontuj gumowe boki i śrubki trzymające dysk, włóż w „sanki” wybrany nośnik SSD, a następnie powtórz czynności w odwrotnej kolejności. Wymiana jest prosta i zajmuje kilka chwil, a może przyczynić się do odczuwalnej poprawy komfortu użytkowania urządzenia.
Szczegółowe informacje, krok po kroku o tym jak dołożyć dysk ssd do laptopa znajdziesz tutaj: https://lenovozone.pl/blog/jak-dolozyc-dysk-ssd-w-laptopie/
Artykuł sponsorowany
Zobacz również
Komentarze (0)
VMontaż szafek i szuflad w kuchni wymaga precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Napotykane trudności można łatwo ominąć, mając przy sobie właściwe akcesoria meblowe. Prowadnice zapewniają płynne działanie szuflad, a zawiasy gwarantują bezgłośne otwieranie drzwiczek. Systemy cichego...
VTanzania, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Afryki, to prawdziwa skarbnica kultury i tradycji. Od barwnej muzyki bębniarskiej po bogatą spuściznę plemion masajskich - Tanzanii nie da się opisać w kilku zdaniach. Kraj ten zamieszkuje ponad 130 grup etnicznych, z których każda wnosi...
Na co zwracać uwagę przy kupnie powerbanka?
VW dobie wszechobecnych smartfonów, tabletów i innych mobilnych urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień, nasza potrzeba niezawodnego źródła energii staje się coraz bardziej widoczna. Często zdarza się, że bateria naszego urządzenia rozładowuje się w...
Zostaw komentarz