26 maja 2016 Udostępnij

Sekrety rozmowy kwalifikacyjnej

Trudno nie zgodzić się z tym, że pytania, jakie mogą się pojawić podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaliczane są do zagadnień, które mogą spędzać sen z powiek. Rozmowa kwalifikacyjna jest bowiem najważniejszym elementem rekrutacji, a sytuacja na rynku pracy sprawia, że chętnych jest zdecydowanie więcej niż czekających na nich miejsc. Zarówno same pytania, jak i udzielane na nie odpowiedzi pomagają pracodawcy w stworzeniu sobie wizerunku przyszłego pracownika. Warto zatem bliżej przyjrzeć się specyfice rozmowy kwalifikacyjnej, aby skorzystać z szans, jakie może nam ona stwarzać.

Od najwcześniejszego dzieciństwa dostrzegamy, ile prawdy jest w powiedzeniu mówiącym o tym, że jak nas widzą, tak nas piszą. Wrażenie, jakie wywołamy ma więc duży wpływ na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Już choćby dlatego wskazany jest elegancki i schludny wygląd i pojawienie się w pomieszczeniu z dużą pewnością siebie. Nie warto nie tylko spuszczać głowy, ale i kulić ramion i garbić się, a kardynalnym błędem jest unikanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Co ważne – nie powinniśmy wyciągać dłoni do rozmówcy.

Do rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko można, ale i należy się przygotować. Oczywiście, nie możemy przewidzieć, jaki będzie jej przebieg, sama treść nie jest jednak wcale owiana tajemnicą. Pracodawca ma już jakąś wiedzę na nasz temat, dysponuje bowiem dostarczonymi mu przez nas dokumentami rekrutacyjnymi. Rozmowa kwalifikacyjna jest zatem w dużej mierze nawiązaniem do tego, co się w nich znajduje. Najczęściej padają więc pytania odnoszące się do tego, co pojawiło się w CV i liście motywacyjnym. Warto o tym pamiętać już na etapie tworzenia wspomnianych dokumentów, ich treść i wiarygodność ma bowiem duży wpływ na sukces rozmowy.

sekrety rozmowy kwalifikacyjnej

Na jakie pytania liczyć? Pytania, które padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wcale nie są trudne do przewidzenia. Na pierwszy plan wysuwają się te, które dotyczą naszego wymarzonego stanowiska oraz naszych wyobrażeń na jego temat. Pracodawca lub jego przedstawiciel mogą też spytać o cechy, które w naszym odczuciu mogą przyczynić się do tego, że będziemy dobrze radzić sobie w pracy. Jeszcze przed rozmową warto więc zorientować się, jaki jest charakter stanowiska, o które się ubiegamy, to my musimy bowiem przekonać pracodawcę, że się na nie nadajemy. Zawsze warto jest też poprzeć nasze argumenty osobistymi doświadczeniami z przeszłości takimi, jak choćby staże i praktyki.

Na co uważać? Pracodawcy różnią się między sobą, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że wszyscy cenią sobie naturalność i spontaniczność. Owszem, nie wszystkie pytania padające podczas rozmowy są proste, są nam one jednak stawiane właśnie po to, aby przekonać się, jak reagujemy w sytuacjach nagłych i nieoczekiwanych. Nie możemy wyprowadzić się z równowagi i okazywać rozdrażnienia, nie jest też wskazane udawanie kogoś, kim nie jesteśmy. Naturalność i spokój mogą okazać się naszym najsilniejszym orężem, warto więc na nie stawiać.

Komentarze (0)