7 stycznia 2020 Udostępnij

Czy warto kupować używane samochody na aukcjach internetowych?

W dobie internetu, kupno używanych aut przeznaczonych na dalszą sprzedaż coraz częściej odbywa się na aukcjach samochodowych, zwłaszcza tych przeznaczonych dla profesjonalnych handlarzy. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się ofertą najlepszych internetowych platform, które oferują dostęp do setek aukcji samochodów z Niemiec, Francji, Belgii i innych krajów europejskich.
 

Aukcje samochodów – do Polski trafia coraz więcej używanych aut z zagranicy

Sprzedaż nowych aut w Polsce rośnie głównie dzięki rozbudowie firmowych flot. Indywidualni klienci chętniej wybierają samochody używane i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się zacząć zmieniać. Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2018 do Polski sprowadzono 1 003 290 używanych aut – to aż o 7% więcej niż w roku 2017.

 

Coraz częściej samochody trafiają do naszego kraju za pośrednictwem aukcji internetowych. Popularność takiego sposobu kupowania aut rośnie, bo jest to rozwiązanie bardzo wygodne i pozwalające oszczędzić sporo czasu kupującemu – zwłaszcza profesjonalnym handlarzom. Z kolei sprzedający dzięki internetowym aukcjom samochodów mogą dotrzeć ze swoją ofertą do większej liczby potencjalnych klientów.

 

Przez internet można kupić pojazdy z wypożyczalni samochodów i firm leasingowych, z flot samochodowych firm prywatnych i instytucji publicznych, a także z zagranicznych komisów, bezpośrednio od producentów i osób prywatnych, oraz z innych źródeł. Są wśród nich pojazdy w dobrym stanie technicznym, ale pojawiają się też aukcje samochodów powypadkowych i uszkodzonych (sprzedawanych np. przez firmy ubezpieczeniowe).

 

W mniejszym stopniu zmienia się natomiast to, skąd sprowadza się auta do Polski. Największą popularnością cieszą się auta z Niemiec. Aukcje samochodowe z Francji i Belgii, a także Włoch i Holandii uzupełniają pierwszą piątkę. Część platform do licytacji jest ogólnodostępna, lecz najlepsze okazje można znaleźć na aukcjach samochodów przeznaczonych wyłącznie dla profesjonalnych handlarzy.

 

Najbardziej opłacalne aukcje samochodów – wyłącznie dla profesjonalnych handlarzy

Im więcej aukcji samochodów pojawia się na danej platformie, tym większa szansa, że kupujący znajdzie naprawdę interesujące oferty. Tych zaś nie brakuje, bo różne instytucje z zachodniej Europy szukają wygodnych sposobów sprzedaży aut. Na dużą podaż, która skutkuje obniżką cen używanych samochodów wpływa szereg czynników. Przykładowo, częściowe ograniczenia dotyczące Diesli w Niemczech sprawia, że nasi zachodni sąsiedzi coraz chętniej pozbywają się tych aut.

 

Zarówno sprzedającym, jak i serwisom aukcyjnym zależy z kolei, żeby transakcje przebiegały szybko i sprawnie. Proces licytacji nie jest wcale bardzo skomplikowany, jednak jest łatwiejszy dla kogoś, kto regularnie uczestniczy w aukcjach, a nie jednorazowo kupuje auto na własny użytek. Z tego względu największe platformy aukcyjne kierują swoją ofertę do profesjonalnych handlarzy, którzy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i zdecydują się skorzystać z szansy, jaką aukcje samochodów oferują ich biznesom.

 

Przykładem takiej firmy jest ADESA – największa platforma internetowa, która pośredniczy w sprzedaży używanych samochodów z jednych krajów Unii Europejskiej do innych (sprawdź: https://www.adesa.eu/pl/home). W serwisie można znaleźć głównie aukcje samochodowe z Niemiec, a także z Francji, Belgii, Holandii czy Włoch. Co jednak decyduje o atrakcyjności platformy na tle innych serwisów aukcyjnych?

 

Dlaczego internetowe aukcje samochodów na platformie Adesa to dobry pomysł?

Na platformie Adesa można codziennie znaleźć ponad 2000 aukcji samochodów. Każdy pojazd jest bardzo dokładnie opisany, a informacje dotyczą nie tylko parametrów auta, lecz także dokładny wykaz ewentualnych usterek, a niekiedy nawet raporty z niezależnych przeglądów technicznych. Aukcje samochodów powypadkowych i uszkodzonych są rzecz jasna czytelnie oznaczone.

 

Rejestracja na portalu jest darmowa, w serwisie ma żadnych ukrytych opłat, a kupujący zawsze wie ile i za co płaci. Może jednak skorzystać z dodatkowych usług (m.in. transport samochodu z zagranicy, odroczenie płatności, wsparcie w kwestii dokumentów, opłat i podatków), jeśli tego potrzebuje.

 

Kupowanie samochodów na aukcjach internetowych ADESA jest proste i wygodne, a platformę wyróżniają czytelne procedury, które są gwarancją, że cały proces przebiega sprawnie i bezproblemowo. W razie jakichkolwiek problemów i kwestii spornych ADESA pośredniczy pomiędzy sprzedającym i kupującym, a reklamacje rozpatrywane są szybko i uczciwie.

 

Warto też wspomnieć, że platforma bezpłatnie zapewnia internetową i telefoniczną pomoc indywidualnego doradcy w języku polskim. Kupujący bez trudu może więc uzyskać wszystkie potrzebne informacje na temat aukcji samochodów (np. o przebiegu licytacji i transakcji, rodzajach aukcji, czy procedurach stosowanych w różnych przypadkach).

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)