27 lutego 2019 Udostępnij

Kupiłeś swój wymarzony samochód? Sprawdź, jak o niego dbać

Wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany, wymarzony dzień. Kupiłeś auto i możesz zacząć z niego korzystać. Koniec z MPK, taksówkami i proszeniem o podwózkę rodzinę oraz znajomych. Zanim jednak wpadniesz w wir jeżdżenia bez celu dla samej przyjemności jeżdżenia, sprawdź, o czym pamiętać, by zapewnić pojazdowi najlepszą ochronę. Upewnij się, że będzie Ci służył długo!

Właściwe ubezpieczenie samochodu na start

Dzień rejestracji pojazdu mechanicznego jest ostatnim dniem, w którym powinieneś wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli jeszcze nie do końca wiesz, co ono daje, spieszymy z wyjaśnieniem. Polisa OC ma zastosowanie, gdy nieumyślnie wyrządzisz komuś szkodę, wdasz się w kolizję lub spowodujesz wypadek. Za każdym razem, gdy Ty jesteś winny, OC zwalnia Cię z odpowiedzialności cywilnej – m.in. nie płacisz odszkodowania z własnej kieszeni – kierowca poszkodowany zaś otrzymuje środki na wyleczenie urazu czy naprawę auta.

Jako młody i niedoświadczony kierowca jesteś bardziej narażony na uczestnictwo w różnego rodzaju szkodach. Niestety jeśli zderzysz się z drugim pojazdem i Twoje auto zostanie uszkodzone, OC nie pokryje kosztów jego naprawy. Z tego powodu na start warto brać pakiet OC/AC, który wychodzi taniej, niż gdybyś najpierw kupił OC, a autocasco dokupił w późniejszym terminie. Przeczytaj więcej o OC/AC dla Twojego samochodu.

Jak dbać o pojazd użytkowany na co dzień?

Jeśli chcesz cieszyć się swoim ukochanym samochodem jak najdłużej, postępuj według poniższych rad:

- przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdź naładowanie akumulatora. Unikniesz w ten sposób niemiłych niespodzianek,

- regularnie sprawdzaj tarcze hamulcowe, klocki,

- bez względu na to, czy w zbiorniku znajduje się płyn hamulcowy, co dwa lata zupełnie go wymieniaj. Wraz z upływem czasu traci swoje właściwości, więc nie stanowi pełnej ochrony,

- podobnie postępuj z olejem silnikowym, przy czym olej powinieneś zupełnie wymieniać co najmniej raz w roku,

- kontroluj ciśnienie w oponach,

- nakładaj na karoserię wosk. W lecie chroni lakier przed promieniami słonecznymi i ptasimi odchodami, w zimie zaś zapobiega urazom powstałym w kontakcie z solą drogową.

O tym nie zapomnij, by samochód był sprawny przez wiele lat

W samochodzie należy wymieniać nie tylko olej, ale także współpracujący z nim filtr. Warto to robić minimalnie raz w roku. By się nie pomylić ani nie zapomnieć, może wymieniać oba elementy naraz. Czysty filtr sprawia, że do silnika dostaje się właściwa, optymalna ilość powietrza.

Nie lekceważ nawet drobnych sygnałów sugerujących, że coś może być nie w porządku. Przykład to niezidentyfikowany hałas w zawieszeniu. Może to być tylko żwir, który dostał się tam, gdy jechałeś po polnej drodze, ale może być się okazać, że jakiś element uległ obluzowaniu.

I na koniec jeszcze jedna rzecz, o której kierowcom zdarza się zapomnieć: skrzynia biegów. Bez względu na to, czy jest manualna, czy automatyczna, musisz kontrolować jej stan. Producenci skrzyń zalecają, by wymieniać olej na własną rękę. Więcej pracy będzie przy wymianie płynu w skrzyni automatycznej, dlatego znajdź zaufany serwis, któremu powierzysz swój samochód.

 

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)