27 października 2016 Udostępnij

Co ma wpływ na zdolność kredytową?

Pewnie nie raz zdarzają się nam sytuacje, w których myślimy o zakupie nowej rzeczy, jednak niekoniecznie posiadamy na ten zakup środki. Starając się je pozyskać, często, jako jedną z opcji rozważamy zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad obecnym stanem i nad tym, co ma wpływ na naszą zdolność kredytową.

Podstawowym kryterium jest nasza historia kredytowa

Chcąc zaciągnąć kredyt, musimy mieć na uwadze przede wszystkim nasze dotychczasowe doświadczenia z tego typu rozwiązaniami. Jeżeli kiedykolwiek braliśmy kredyt, to skrót BIK nie powinien być nam obcy. To właśnie Biuro Informacji Kredytowej dostarcza danym instytucjom wiedzy na temat przeszłości kredytobiorcy.  Najlepsze szanse na uzyskanie kredytu będzie miała osoba, która posiada pozytywną historię kredytową w BIK. Ci z nas, którzy regularnie spłacali dotychczasowe zobowiązania, będą postrzegani, jako wiarygodni płatnicy i tym samym mają większą szansę na uzyskanie kredytu. Co jednak, jeżeli nie posiadamy żadnej historii kredytowej? Nie mamy się o co martwić, bo to znacznie lepsza sytuacja niż negatywna historia. Najważniejsze w tym wszystkim jest budowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK. Czasami jedno opóźnienie spłaty może rzutować negatywnie na całą historię i stanąć nam na drodze do otrzymania zastrzyku gotówki.

Liczą się dochody i wydatki

Aby uzyskać zdolność kredytową nie wystarczy posiadanie pozytywnej historii w BIK lub jej brak. Potrzebne są też źródła dochodu. To, ile zarabiamy obecnie i ile z tej puli pieniędzy konsumujemy nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ na tej podstawie kredytodawca będzie mógł nam przyznać zdolność. Ważny jest też sposób, w jaki uzyskujemy dochody. To bowiem daje informację, czy będą one pewne i stałe oraz przez jaki czas będziemy je otrzymywać. Nie bez znaczenia pozostaje też ilość osób, z którymi współdzielimy nasz dochód. Zupełnie inaczej będzie wyglądała zdolność kredytowa osoby, która mieszka sama i zarabia kwotę X oraz miesięcznie wydaje kwotę Y, a zupełnie inaczej osoby, która zarabia te same pieniądze i wydaje tę samą kwotę, ale mieszka w gospodarstwie, które liczy sobie 4 osoby i jest w związku małżeńskim.

Co może stanąć na przeszkodzie do uzyskania kredytu?

Wszystko zależy od kwoty, którą chcemy pozyskać na zrealizowanie naszego celu. Jeżeli zakup jest niewielki i posiadamy źródło stałego dochodu oraz pozytywną historię w BIK, nie powinno być problemu z otrzymaniem pieniędzy. Sytuacja może się nieco skomplikować, kiedy będzie potrzebny większy zasób pieniędzy, będziemy w trakcie spłaty innego kredytu, nie będziemy posiadać chwilowo dochodów lub nasze wydatki będą zbyt duże.  Bezapelacyjną przeszkodą do otrzymania kredytu jest zła historia w BIK. Niewywiązywanie się ze zobowiązań może skutkować wstrzymaniem możliwości kredytowych na dłuższy czas. Czasami nawet niezapłacony mandat może sprawić, że nie będziemy mogli otrzymać wsparcia finansowego.  Co zrobić, aby uniknąć takich przeszkód? Należy regulować swoje zobowiązania terminowo i budować pozytywną historię kredytową w BIK.

Więcej na temat budowania historii kredytowej dowiesz się z Poradnika Pożyczkobiorcy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)