4 maja 2018 Udostępnij

Fundusze inwestycyjne – co to jest?

Chcesz skutecznie pomnażać swoje pieniądze? W takim przypadku warto wziąć pod uwagę także fundusze inwestycyjne. Co dokładnie warto o nich wiedzieć? Właściciele gotówki mają do dyspozycji szereg różnych metod inwestycyjnych. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszą się fundusze inwestycyjne, z których skorzystamy w bankach oraz w pozabankowych instytucjach finansowych. Na czym jednak dokładnie polega działalność funduszy inwestycyjnych i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusz inwestycyjny to znana od wielu lat metoda wspólnego inwestowania przez lokowanie pieniędzy wpłacanych przez uczestników funduszu na dany cel. Celem tym mogą być między innymi: akcje firm, obligacje, wsparcie dla różnych biznesów w rozwijających się krajach.

Korzystanie z funduszu inwestycyjnego nie jest bardzo skomplikowane, ale warto pamiętać o tym, że fundusze inwestycyjne są zróżnicowane, więc przed przystąpieniem do konkretnego z nich warto zapoznać się z warunkami, kosztami, perspektywą zysków, ryzykiem. Bardzo bogatą ofertę, z którą warto się zapoznać ma ViennaLife

Warto już tutaj zaznaczyć, że fundusz nie jest tym samym co lokata bankowa. Z inwestowaniem w fundusze zawsze związane jest ryzyko utraty pieniędzy – nie są one gwarantowane tak jak w przypadku lokat, ale za to mamy możliwość uzyskania lepszej kwoty, nawet w wysokości 10% rocznie.

Zalety funduszy inwestycyjnych:

  • dzięki nim możemy uzyskać atrakcyjne zyski przy niewielkiej wpłacie początkowej
  • fundusze inwestycyjne są zarządzane przez ekspertów w tej dziedzinie
  • do wyboru mamy różne typy funduszów, między innymi pod względem celu, minimalnej kwoty wpłaty, ryzyka, zysków
  • brak potrzeby posiadania szczegółowej wiedzy, jak na przykład w przypadku samodzielnego inwestowania na giełdzie

Wady funduszy inwestycyjnych:

  • nawet w przypadku przystąpienia do bezpiecznego funduszu istnieje ryzyko utraty pieniędzy
  • gdy wybierany jest fundusz bezpieczniejszy, ma on perspektywę niższych zysków

Wobec tego wtedy, gdy chcemy inwestować w fundusze, warto zdecydować się na różne oferty, aby zmniejszyć ryzyko – część środków przeznaczyć na lokatę, część na fundusz.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)