8 września 2023 Udostępnij

Jak wybrać optymalny moment na zakup ETF na giełdzie?

​Giełda charakteryzuje się dużą naturalną zmiennością. Każdy inwestor powinien nauczyć się lawirować pomiędzy wzrostami i spadkami wartości. Co ważne, zarabiać można zarówno na spadkach jak i na wzrostach. Dodatkowo, inwestując na giełdzie nie musimy ograniczać się tylko i wyłącznie do kupowania poszczególnych akcji. Tak naprawdę giełda oferuje mnóstwo dodatkowych opcji inwestowania. Możemy inwestować między innymi w fundusze ETF. Cała sztuka polega na tym, aby trafić w odpowiedni moment inwestycji. Istnieje kilka fundamentalnych zasad, które mogą pomóc znaleźć ten moment.

Po pierwsze analiza techniczna. Śledzenie trendów i wykresów bardzo ułatwia podejmowanie decyzji. Analiza techniczna polega na analizowaniu wykresów cenowych oraz wskaźników technicznych w celu identyfikacji trendów rynkowych. Poszukuje się pewnych elementów, które mogą wskazywać na zmiany lub na konkretny trend na rynku. Jeżeli zastanawiamy się jak kupić ETF i kiedy, analiza techniczna może nam pomóc zrozumieć, czy rynek jest w trendzie wzrostowym, spadkowym czy bocznym. Jest ona skuteczna zwłaszcza w inwestycjach krótkoterminowych. Część osób jednak uważa, że analiza techniczna nie działa w przypadku losowych wahań, jakie wykazują indeksy giełdowe.

Drugim elementem jest analiza fundamentalna. W przeciwieństwie do analizy technicznej opiera się ona na analizowaniu danych posiadanych o spółkach wchodzących w skład indeksu odwzorowywanego przez ETF obejmujące spółki z konkretnego sektora czy rynku. Staramy się skompilować wszelkie informacje na temat finansowych wyników spółki, planów na rozwój sektora, w jakim działa firma czy ogólnego stanu gospodarki. Badanie zdolności spółek do generowania zysków oraz prognozy perspektyw wzrostu może pomóc zrozumieć, czy wartości ETF mają potencjał do wzrostu. Wadą analizy fundamentalnej podnoszoną przez jej krytyków jest długi termin, na jaki najczęściej staramy się przewidzieć. Problemem jest, że w okresie tych kilku kilkunastu miesięcy wszystko może się zmienić. Jednocześnie prognozy te nie będą dokładne i mogą określić jedynie kierunek i ogólny trend.

Równowaga pomiędzy ryzykiem a zyskiem jest kluczowa nie tylko przy inwestowaniu w fundusze ETF. Decyzja o zakupie ETF powinna być poprzedzona oceną poziomu ryzyka i zysku jaki jest nam oferowany. Inwestorzy muszą być świadomi, że próba trafienia w dokładny moment zakupu może być trudna i ryzykowna. Mimo naszych szczerych chęci i doświadczeń zawsze wartość może pójść w przeciwnym kierunku. Często warto stosować strategie inwestycyjne, które obejmują regularne zakupy na przestrzeni czasu, co pomaga wygładzić wahania cen oraz ograniczenia ryzyka.

Choć wiadomości związane z wydarzeniami rynkowymi, gospodarczymi czy geopolitycznymi są wykorzystywane w analizie fundamentalnej, to na tyle istotnie mogą wpływać na wahania cen ETF, że warto je uwzględnić nawet bez dokonywania głębokich analiz. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby analizować spółki czy sektory to powinien przynajmniej zapoznać się z ogólnymi wiadomościami i komentarzami ekspertów, którzy mogą wskazać kierunek trendu. Jest to kolejna uniwersalna zasada, ponieważ inwestorzy powinni być na bieżąco ze stanem gospodarki, polityką monetarną banków centralnych czy innymi ważnymi wydarzeniami, które mogą mieć wpływ na rynek.

Unikanie emocji i niepodejmowanie pochopnych decyzji jest najlepszym doradzą. Mimo, że chcemy trafić w określony moment, to decyzja wejścia nie powinna wynikać z odczucia chwili. Jeżeli nasza decyzja podejmowana jest w oparciu o emocje albo szybkie nagłe działania, bardzo często okazuje się błędna. Często pierwsze wrażenie jest kuszące i jak najszybciej chce się wejść, aby wykorzystać okazję to po skalkulowaniu ryzyka oraz kosztów może okazać się, że stopa zwrotu była nieopłacalna. Systematyczne, długoterminowe inwestowanie przynosi często lepsze rezultaty niż spekulacje krótkoterminowe.

Jak widać, nie można podać idealnego skutecznego sposobu na określenie momentu wejścia. Każda decyzja powinna być przygotowana i świadoma, aby nie podjąć zbyt dużego ryzyka. Na szczęście przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych większość z nas długo rozważa temat, zanim dokona pierwszych zakupów. Takie zdroworozsądkowe podejście jest najlepsze. Wraz ze wzrostem naszego doświadczenia nauczymy się skuteczniej przewidywać wydarzenia i wykorzystywać okazje.

Artykuł partnera

Komentarze (0)