24 lutego 2017 Udostępnij

Kto może starać się o kredyt konsolidacyjny? Jakie formalności trzeba spełnić, by go dostać?

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu będziesz mógł zamienić kilka rat aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek na jedną - niższą. Taki ruch może skutecznie odciążyć domowy budżet i poprawić Twoją płynność finansową. Dziś sprawdzimy, kto może starać się o taki kredyt i jakie formalności należy spełnić, aby go dostać.

Kredyt konsolidacyjny umożliwi Ci spłatę aktualnych zobowiązań finansowych i zamianę kilku rat kredytów i pożyczek na jedną. W zależności od potrzeb i zdolności kredytowej, będziesz mógł skonsolidować raty kredytu hipotecznego, samochodowego, gotówkowego, studenckiego, a nawet linie kredytowe i debetowe.

Kto powinien rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego?

Taki kredyt to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić swoją sytuację finansową i obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań. Jeśli Twój domowy budżet jest bardzo napięty, a spłata rat odbywa się kosztem innych zobowiązań i potrzeb - konsolidacja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki niższej racie odetchniesz z ulgą, a związanie końca z końcem nie będzie już zadaniem ponad siły.

Pamiętaj jednak, że analizując wniosek o kredyt konsolidacyjny, banki przeprowadzają standardową procedurę oceny zdolności kredytowej. Jeśli znalazłeś się w poważnych tarapatach finansowych, a informacje o zadłużeniu zostały przekazane do Biura Informacji Kredytowej i Biur Informacji Gospodarczej, Twoje szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego są minimalne.

Konsolidacja będzie więc miała sens jedynie wtedy, kiedy terminowo spłacasz aktualne zobowiązania finansowe.

Jakie wymagania należy spełnić?

Wymagania w stosunku do kredytobiorców mogą być odmienne w zależności od banku. Aby sprawdzić, jak wyglądają w praktyce, posłużmy się przykładem Getin Banku, oferującego kredyt konsolidacyjny z atrakcyjną promocją 0% prowizji od konsolidowanych środków.

Wymagane dokumenty

Aby otrzymać finansowanie, niezbędne będzie dostarczenie do banku dokumentów, potwierdzających stałe dochody oraz dokumentów, potwierdzających posiadanie zobowiązań kredytowych w innych bankach.

Dokumentem, potwierdzającym wysokość i źródło dochodu może być np.:

* zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu (jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę);

  • * decyzja o przyznaniu emerytury lub wyciąg zrachunku bankowego, potwierdzający wpływ emerytury za ostatni miesiąc (jeśli jesteś emerytem);
  • * ostatni odcinek renty oraz decyzja o przyznaniu renty lub waloryzacja świadczenia lub legitymacja rencisty (jeśli pobierasz rentę);
  • * zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu za okres 12 miesięcy wraz z zestawieniem zbiorczym informującym o wypłaconych fakturach oraz umowa/y o dzieło/umowa/y zlecenie potwierdzające uzyskiwanie dochodów i ich wysokość wokresie ostatnich 12 miesięcy (jeśli pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej).

Dokumentem, potwierdzającym zobowiązania finansowe w innych bankach może być np.:

  • * umowa kredytu/pożyczki;
  • * harmonogram spłat;
  • * wyciąg zrachunku ROR/ rachunku limitu/ karty kredytowej za ostatni miesiąc;
  • * wyciąg zkonta/dowód wpłaty dowolnej raty z okresu ostatnich 6 miesięcy, lub pismo / zaświadczenie z banku.

Zanim sięgniesz po konsolidację

Decyzja o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego powinna być gruntownie przemyślana. Niższa miesięczna rata oznacza bowiem konieczność wydłużenia okresu kredytowania,  a dłuższy okres kredytowania to również wyższe koszty. Nie ulega jednak wątpliwości, że w niektórych przypadkach warto je ponieść, szczególnie, jeśli konsolidacja pociągnie za sobą realną i odczuwalną poprawę sytuacji finansowej. Poprawę, która przełoży się nie tylko na stan konta, ale również na psychiczny komfort, spokój i bezpieczeństwo.

Komentarze (0)