30 stycznia 2017 Udostępnij

Czy coworking interesuje Polaków?

Badania nie pozostawiają żadnych złudzeń – popularność coworkingu systematycznie wzrasta i co ważniejsze trend ten będzie się nadal utrzymywał w przyszłych latach. Przewiduje się, że już w 2018 roku liczba tego typu przestrzeni do pracy sięgnie 37 tysięcy. Co ciekawe, równocześnie podniesie się także procent freelancerów, dla których coworking wydaje się idealnym sposobem na pracę w biurze po niskich kosztach.

Coworking – czyli co?

Coworking nie jest niczym skomplikowanym. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie gdzieś pomiędzy tradycyjną pracą w biurze, a pracą wykonywaną z domu. W jednym miejscu spotkają się bowiem osoby, głównie freelancerzy oraz właściciele jednoosobowych firm, pracujące w wielu różnych branżach. Z przestrzeni coworkingowych korzystają również bardzo często rozwijające się start-upy.

 

 

Od 2006 roku, kiedy to powstało pierwsze biuro tego typu, rozwiązanie to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Po czterech latach, przestrzeni coworkingowych było już 600, natomiast w 2014 roku niemalże 5800. Na początku znajdowały się one przede wszystkim w Ameryce Północnej, ale idea coworkingu rozprzestrzeniła się bardzo szybko i obecnie najwięcej biur tego rodzaju zakładanych jest w Europie.

A kto najczęściej korzysta z takich specjalnych przestrzeni do pracy? Mniej więcej połowa z nich to freelancerzy, ale co szósta osoba pracująca w ten sposób to przedsiębiorca, bądź też pracownik firmy, która ma do dyspozycji od 6 do 99 pracowników. Co ciekawe, z biur coworkingowych korzystają też korporacje czy po prostu większe firmy, które w takich miejscach lokują swoich pracowników czasowych i zdalnych.
Przeciętny bywalec przestrzeni do wspólnej pracy to mężczyzna mający od 25 do 30 lat, posiadający dyplom uczelni wyższej.

A dlaczego Polacy decydują się na taki sposób wykonywania swoich obowiązków? Aż 70% z nich chciało dzięki coworkingowi oddzielić pracę od życia prywatnego, a połowa osób biorących udział w badaniu potrzebowała miejsca, gdzie zwiększy się ich efektywność. Niektórzy z nich wskazywali również na konieczność znalezienia przestrzenia, w której będą mogli prowadzić swoje spotkania biznesowe. Co równie ważne, dla sporej grupy osób, które pracowały już w takiej przestrzeni, niezwykle cenna jest możliwość dzielenia się doświadczeniami z innymi użytkownikami oraz niższe koszty wynajmu.

biuro coworkingowe

Coworking – tak czy nie?

Jest wiele zalet coworkingu, które zwolennicy takiego rozwiązania wymieniają niemalże jednym tchem. Wspólne wynajmowanie biura i dzielenie kosztów jest doskonałym sposobem na budowanie więzi, tych prywatnych jak i biznesowych. W jednym miejscu spotykają się eksperci wielu dziedzin, którzy mogą się swobodnie wymieniać swoją wiedzą i wzajemnie się inspirować.

Osoby pracujące w przestrzeniach coworkingowych podkreślają także, iż dzięki temu znacznie polepszają się ich relacje międzyludzkie, są bardziej otwarci i łatwiej integrują się z innymi. W takich miejscach można również zwiększyć swoje szanse na pozyskanie nowych klientów, ale co niezwykle istotne podnosi się przede wszystkim motywacja oraz efektywność wykonywanej przez nich pracy. Osoby korzystające z coworkingu często lepiej potrafią organizować swój czas pracy, a w rezultacie  ponad 40 procent badanych potwierdza, że podniosły się także ich dochody.

Polecamy: Jak startup to tylko w Krakowie .>>

Należy jednak pamiętać, że praca w biurach coworkingowych może mieć także swoje negatywne strony. Tam, gdzie znajduje się większa liczba osób trzeba być przygotowanym na mniejszy bądź większy hałas, który może nas dekoncentrować. W związku z tym, że osoby pracujące w takich przestrzeniach mają różne charaktery czy przyzwyczajenia należy się także liczyć z różnymi konfliktami, które również nie pomagają w skupieniu się nad naszymi obowiązkami.

Trzeba przyznać, że na tę chwilę zainteresowanie coworkingiem w Polsce jest wciąż znacznie niższe aniżeli w Europie Zachodniej. Niemniej jednak, jest praktycznie pewnym, że trend ten będzie się zmieniał, a freelancerzy w naszym kraju będą jeszcze chętniej korzystać z możliwości pracy w biurach coworkingowych. Jest to przede wszystkim dość tanie rozwiązanie, które niesie za sobą szereg dodatkowych korzyści.

 

Komentarze (0)