
Nadciśnienie - leczenie farmakologiczne
Wśród leków na nadciśnienie wyróżnia się m.in. beta-blokery i inhibitory konwertazy angiotensyny. Mogą być one stosowane także u osób po zawale serca. Inne środki obniżające ciśnienie to antagoniści receptora angiotensyny II i antagoniści wapnia oraz diuretyki.
Od czego zależy wybór leku na nadciśnienie?
W leczeniu nadciśnienia stosuje się 6 głównych grup leków. To, jaki preparat zaleci lekarz, jest uzależnione m.in. od wieku pacjenta, jego płci oraz chorób towarzyszących. Przed wyborem środka obniżającego ciśnienie specjalista przeprowadza wywiad na temat przyjmowanych leków. Jeśli wartość ciśnienia jest tylko nieznacznie podwyższona, lekarze zazwyczaj przepisują jeden lek. W przypadku, gdy pomiary wskazują wysokie wyniki, stosuje się dwa lub więcej preparatów.
Beta-blokery
Beta-blokery (inaczej beta-adrenolityki) to leki, które obniżają ciśnienie oraz spowalniają tętno. Są zalecane chorym po zawale serca. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.
Inhibitory konwertazy angiotensyny
Inhibitory konwertazy angiotensyny oprócz obniżania ciśnienie poprawiają tez wydolność serca. Mogą więc być stosowane u osób, które przeszły zawał serca. Zwykle nie wywołują skutków ubocznych w postaci zaburzeń erekcji. Działaniem ubocznym inhibitorów konwertazy angiotensyny może być natomiast suchy kaszel.
Antagoniści receptora angiotensyny II
Antagoniści receptora angiotensyny II działają w podobny sposób co inhibitory konwertazy angiotensyny. Blokują działanie receptorów angiotensyny, dzięki czemu nie może się z nimi łączyć. Zapobiega to wzrostowi ciśnienia tętniczego. W przeciwieństwie do inhibitorów, antagoniści nie powodują kaszlu.
Antagoniści wapnia
Antagoniści wapnia mają za zadanie hamować przypływ jonów wapnia do komórek mięśniowych, w tym mięśnia sercowego. Sprawia to, że ciśnienie ulega obniżeniu. Niektóre preparaty z tej grupy przyspieszają tętno, inne je zwalniają, a kolejne nie mają żadnego wpływu na szybkość tętna.
Diuretyki – leki moczopędne
Diuretyki, czyli leki moczopędne, pozwalają pozbyć się z organizmu sodu, a razem z nim – wody. Dzięki temu zmniejszają wartości ciśnienia tętniczego. Są stosowane w nadciśnieniu, a także niewydolności serca. Warto wiedzieć, że większość preparatów moczopędnych obniża stężenie potasu we krwi. Powoduje to konieczność suplementacji tego pierwiastka. Niewielka ilość środków farmakologicznych z tej grupy podnosi poziom potasu.
Alfa-adrenolityki
Alfa-adrenolityki to leki, które rozszerzają tętnice. Obecnie są rzadziej stosowane niż w poprzednich latach. Lekarze przepisują je mężczyznom, którzy oprócz nadciśnienia cierpią na łagodny przerost prostaty. Środki te poprawiają bowiem przepływ moczu.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
Korty do padla w Polsce – gdzie możesz zagrać?
V Padel szturmem zdobywa coraz większe rzesze fanów również nad Wisłą. Dlatego korty do padla pojawiają się w coraz to kolejnych miejscowościach w Polsce, dając fanom tego sportu możliwość podjęcia rywalizacji, udziału w zawodach czy wreszcie dobrej i zdrowej dla ciała...
Co należy wiedzieć o fakturach?
VKażdy dzień z życia firmy to nie tylko osiąganie celów strategicznych czy zdobywanie nowych zleceń. Choć nie jest to łatwe zadanie, każdy przedsiębiorca musi zajmować się dokumentacją. Jest ona jednak niezbędna do osiągnięcia sukcesu przez firmę. Faktury są dokumentami sprzedaży...
V Dodatkowe obciążenie treningowe pozwala zwiększyć efektywność ćwiczeń, dlatego jest chętnie wybierane przez sportowców – zawodowców i amatorów. Ci drudzy muszą mieć na uwadze, że obciążenie należy prawidłowo dobrać, w przeciwnym razie może...
Zostaw komentarz