23 sierpnia 2017 Udostępnij

Nadciśnienie - leczenie farmakologiczne

Wśród leków na nadciśnienie wyróżnia się m.in. beta-blokery i inhibitory konwertazy angiotensyny. Mogą być one stosowane także u osób po zawale serca. Inne środki obniżające ciśnienie to antagoniści receptora angiotensyny II i antagoniści wapnia oraz diuretyki.

Od czego zależy wybór leku na nadciśnienie?

W leczeniu nadciśnienia stosuje się 6 głównych grup leków. To, jaki preparat zaleci lekarz, jest uzależnione m.in. od wieku pacjenta, jego płci oraz chorób towarzyszących. Przed wyborem środka obniżającego ciśnienie specjalista przeprowadza wywiad na temat przyjmowanych leków. Jeśli wartość ciśnienia jest tylko nieznacznie podwyższona, lekarze zazwyczaj przepisują jeden lek. W przypadku, gdy pomiary wskazują wysokie wyniki, stosuje się dwa lub więcej preparatów.

Beta-blokery

Beta-blokery (inaczej beta-adrenolityki) to leki, które obniżają ciśnienie oraz spowalniają tętno. Są zalecane chorym po zawale serca. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Inhibitory konwertazy angiotensyny

Inhibitory konwertazy angiotensyny oprócz obniżania ciśnienie poprawiają tez wydolność serca. Mogą więc być stosowane u osób, które przeszły zawał serca. Zwykle nie wywołują skutków ubocznych w postaci zaburzeń erekcji. Działaniem ubocznym inhibitorów konwertazy angiotensyny może być natomiast suchy kaszel.

Antagoniści receptora angiotensyny II

Antagoniści receptora angiotensyny II działają w podobny sposób co inhibitory konwertazy angiotensyny. Blokują działanie receptorów angiotensyny, dzięki czemu nie może się z nimi łączyć. Zapobiega to wzrostowi ciśnienia tętniczego. W przeciwieństwie do inhibitorów, antagoniści nie powodują kaszlu.

Antagoniści wapnia

Antagoniści wapnia mają za zadanie hamować przypływ jonów wapnia do komórek mięśniowych, w tym mięśnia sercowego. Sprawia to, że ciśnienie ulega obniżeniu. Niektóre preparaty z tej grupy przyspieszają tętno, inne je zwalniają, a kolejne nie mają żadnego wpływu na szybkość tętna.

Diuretyki – leki moczopędne

Diuretyki, czyli leki moczopędne, pozwalają pozbyć się z organizmu sodu, a razem z nim – wody. Dzięki temu zmniejszają wartości ciśnienia tętniczego. Są stosowane w nadciśnieniu, a także niewydolności serca. Warto wiedzieć, że większość preparatów moczopędnych obniża stężenie potasu we krwi. Powoduje to konieczność suplementacji tego pierwiastka. Niewielka ilość środków farmakologicznych z tej grupy podnosi poziom potasu.

Alfa-adrenolityki

Alfa-adrenolityki to leki, które rozszerzają tętnice. Obecnie są rzadziej stosowane niż w poprzednich latach. Lekarze przepisują je mężczyznom, którzy oprócz nadciśnienia cierpią na łagodny przerost prostaty. Środki te poprawiają bowiem przepływ moczu.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)