16 września 2016 Udostępnij

Samochód w leasingu to nie tylko dobry pomysł dla firm, ale też dla osób prywatnych

Powszechna jest opinia, że aby wziąć auto w leasing, trzeba prowadzić działalność gospodarczą. Tak było przez wiele lat, jednak obecnie można korzystać nie tylko z leasingu klasycznego, ale również konsumenckiego.

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki niewiele różni się od leasingu klasycznego. Różnica dotyczy usługobiorcy, którym w tym wypadku jest osoba fizyczna, a nie firma. Poza tym wszystko wygląda dokładanie tak samo – klient zaraz po podpisaniu umowy leasingowej nabywa prawo do użytkowania i zobowiązuje się do spłaty określonej kwoty w ratach na rzecz leasingodawcy. Przez okres spłacania leasingu nominalnym właścicielem samochodu jest leasingodawca, po spłacie natomiast pełnia praw przechodzi na użytkownika. Wygląda to podobnie jak w przypadku kredytu bankowego na samochód, jest jednak kilka zasadniczych różnic. Przede wszystkim – leasingodawca w odróżnieniu od kredytodawcy nie będzie żądał od kontrahenta zaświadczenia o dochodach ani wykupu ubezpieczenia kredytu, ponieważ zabezpieczeniem będzie tu sam samochód – jeśli leasingobiorca go nie spłaci, straci prawo do użytkowania. Auto zazwyczaj zostaje wtedy ponownie wystawione na sprzedaż.

Leasing może dotyczyć zarówno aut nowych jak i używanych. Dla osób fizycznych są dostępne prawie wszystkie jego formy, z wyjątkiem takich, jak np. leasing zwrotny, gdzie leasingobiorca za określoną kwotę sprzedaje nominalną własność do auta leasingodawcy, a następnie - zachowując prawa do użytkowania go - spłaca raty leasingowe.

Dowiedz się więcej o leasingu konsumenckim.

Duży wybór ofert, równie duża konkurencja

Zdecydowana większość działających w naszym kraju leasingodawców oferuje samochody w leasingu dla osób fizycznych. Konkurencja jest więc niemal równie duża jak w przypadku leasingu dla firm i podobnie jak tam, jeśli dobrze znamy rynek i poświęcimy trochę czasu na analizowanie dostępnych ofert, będziemy w stanie znaleźć najbardziej korzystną opcję.

Zasady, jakimi rządzi się leasing konsumencki, są podobne do tych, które działają w przypadku leasingu klasycznego – tu również krótsze umowy, mimo wyższych rat, w ogólnym rozrachunku okazują się bardziej opłacalne dla leasingobiorcy.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)