13 marca 2017 Udostępnij

Wynajem auta za granicą

Zwiedzanie kraju samochodem to jedna z najwygodniejszych i najpopularniejszych metod poznawania danego państwa. Niestety, nie zawsze jest możliwość podróżowania własnym samochodem, ze względu chociażby na przetransportowanie go. Wtedy warto pokusić się o wypożyczenie samochodu na miejscu. Zanim jednak do tego dojdzie warto zapoznać się z kilkoma zasadami wynajmu auta i nie tylko.

Jak wybrać wypożyczalnię aut?

Planowanie podróży samochodem należy rozpocząć jeszcze w domu, siadając przed komputerem czy laptopem i przeglądając liczne strony internetowe. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że jest to dość pracochłonne. Dlatego na pierwsze zwiedzanie danego kraju, za pomocą samochodu, warto wybrać jedno z państw europejskich. Po pierwsze w większości z nich można porozumieć się po angielsku, co jest dużym udogodnieniem, a nie zawsze w świecie możliwe, po drugie przepisy drogowe są bardzo podobne do tych w Polsce.

Na pierwszy raz, najlepsza będzie wypożyczalnia aut, która swoją siedzibę ma również w Polsce. Są to tak zwane „duże sieciówki”, które swoje filie mają na całym świecie. Dzięki temu, zawsze można udać się do jednej z nich, tej najbliżej miejsca zamieszkania i dopytać o szczegóły, a nawet poprosić o pomoc w rezerwacji samochodu za granicą. W tym przypadku istnieje także pewność, że nie zostanie się oszukanym, a także, że będzie się mieć wszystkie niezbędne dokumenty oraz zagwarantowane obowiązkowe wyposażenie samochodu, które w każdym kraju jest inne, nawet w Europie. Koszty w „sieciówkach” są jednak znacznie wyższe niż te w lokalnych wypożyczalniach aut.

Jeśli cena w renomowanej wypożyczalni aut jest zbyt wysoka, pozostaje zapoznanie się z tym co proponują mniejsze firmy. Warto jednak wiedzieć, że lokalna wypożyczalnia aut, pomimo, że zagwarantuje niższe koszty, może nie gwarantować dodatkowych usług, na przykład takich jak assistance, czy ubezpieczenia od kradzieży oraz ewentualnych uszkodzeń. Zazwyczaj w takich miejscach, ubezpieczenie samochodu, obejmuje tylko podstawowe OC.

Po dokonanej rezerwacji przez Internet, samochód można odebrać w różnych miejscach. Może to być lotnisko, hotel bądź wskazane przez klienta czy wypożyczalnię aut, inne miejsce. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest także wyeliminowanie sytuacji, w której można usłyszeć, że dana wypożyczalnia aut, nie dysponuje już wolnymi samochodami.

O czym jeszcze trzeba pamiętać zanim wypożyczy się auto za granicą?

Przede wszystkim przed wypożyczeniem auta, w jakimkolwiek kraju w Europie, czy na świecie, należy zapoznać się z przepisami drogowymi które w nim obowiązują, a także zachowaniami kierowców na drodze. Te bowiem często znacznie różnią się od tych ustawowych. Warto także wiedzieć, czy w danym kraju istnieje jakakolwiek wypożyczalnia aut, ponieważ dla przykładu w Korei Północnej, nie ma możliwości wynajęcia samochodu.

Odwiedź również: http://creativecrew.pl/

Małe, lokalne wypożyczalnie aut, w krajach biednych i rzadko odwiedzanych przez turystów, często uciekają się do drobnych oszustw w umowach, dlatego warto je bardzo dokładnie czytać, oraz szczególnie zwrócić uwagę na te punkty, które dotyczą ubezpieczeń i dobowych limitów kilometrów. Podczas rezerwacji mailowej bądź przez system online, należy także zaznaczyć, że istnieje potrzeba dodatkowych udogodnień, takich jak fotelik dziecięcy czy GPS. Ten ostatni czasem warto zabrać swój z domu, jest on niewielki, zmieści się w każdej walizce, a znacznie obniży cenę wypożyczenia pojazdu.

Zanim wypożyczy się auto, należy pamiętać, iż w krajach Unii Europejskiej honorowane jest polskie prawo jazdy, ale poza nią w większości wymaga się posiadania tego międzynarodowego.

Komentarze (0)