3 września 2022 Udostępnij

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Polisa ubezpieczeniowa dla mieszkania jest gwarancją świadczeń w wyniku pożaru, zalania, czy też włamania i awarii. Wiele zależy od jej zakresu, który w zależności od wybranego pakietu, może obejmować więcej lub mniej zdarzeń losowych. Ubezpieczenia mieszkania znajdują się w ofertach wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Zdecydowana większość polis charakteryzuje się szerokim zakresem ochrony, co jest bardzo dobrą wiadomością dla klientów. Szczegółowe warunki każdej polisy są zawarte w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Co obejmuje polisa mieszkaniowa?

Ubezpieczenie mieszkania i ubezpieczenie domu to polisy na ochronę mienia, które są jednym z rodzajów ubezpieczeń majątkowych. W tego typu produktach ubezpieczeniowych przedmiotem ochrony jest interes ubezpieczeniowy, związany z dobrami materialnymi oraz zobowiązaniami majątkowymi. W przypadku mieszkania, interesem ubezpieczeniowym jest właśnie nieruchomość. W ramach polisy można ubezpieczyć całe mieszkanie, jak również przynależne do niego pomieszczenia, na przykład garaż, piwnicę, strych czy miejsce parkingowe. Można także ubezpieczyć elementy stałe i mienie ruchome. 

Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy mieszkaniowe dla nieruchomości, które są w trakcie budowy. W ofertach można również znaleźć rozszerzone zakresy ubezpieczeń i dodatkowe pakiety, które obejmują zbliżone usługi ubezpieczeniowe. Jak informują eksperci z rynku ubezpieczeń, wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia wybranie polisy mieszkaniowej, skonfigurowanej na potrzeby zaciągniętego kredytu hipotecznego, co dla wielu klientów może być sporym udogodnieniem.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania?

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, warto za każdym razem przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Umowy. Znajdują się w nich najistotniejsze zapisy dotyczące produktu finansowego. Wiele tanich i kuszących pod względem cenowych produktów ubezpieczeniowych na mieszkanie oferuje wąski zakres ochrony, który często wymusza na ubezpieczających wykupienie dodatkowego świadczenia. Dlatego też dokładne zgłębienie OWU jest tak istotne na drodze do kupna najlepszego ubezpieczenia mieszkania.

Polisa mieszkaniowa może zostać wybrana online, a dzięki kalkulatorowi można obliczyć składki, jakie będzie należało płacić. Ponadto w sieci można znaleźć całą masę porównywarek ubezpieczeniowych, dzięki czemu można znaleźć w jednym miejscu oferty wielu towarzystw. Porównanie wszystkich produktów daje pełny obraz ofert na rynku i możliwość skorzystania z najlepszego rozwiązania. 

Na rynku można także spotkać się z dodatkowymi usługami, które często oferuje się w pakietach razem z ubezpieczeniem mieszkania. Jednym z tego typu rozwiązań są assistance dla mieszkań, które w ramach wykupionej polisy oferują np. pomoc hydraulika, elektryka po wyrządzonej szkodzie, a także naprawę sprzętu gospodarstwa domowego po awarii. W wielu towarzystwach standardowa polisa mieszkaniowa może zostać rozszerzona o OC. Umożliwia to wypłatę odszkodowania osobom trzecim, gdy wyrządzi się im szkody.

Artykuł partnera

Komentarze (0)