31 maja 2016 Udostępnij

Jakie problemy ze zdrowiem może sygnalizować bezsenność?

Wiele osób skarży się na to, że rzadko udaje się im naprawdę dobrze wyspać, mają ogromne problemy z zasypianiem, nieustannie budzą się w nocy, a nawet w ogóle nie mogą spać. Przyczyną tego rodzaju dolegliwości najczęściej jest stan zdrowia, nie brakuje bowiem schorzeń – zarówno somatycznych, jak i mentalnych – które przyczyniają się do zaburzenia snu. Jego niedobór stanowi zresztą poważne zagrożenie, może bowiem prowadzić do chorób przewlekłych komplikujących życie i wymagających natychmiastowego leczenia.

Przyczyna pierwsza – choroby tarczycy  Nadczynność tarczycy jest jedną z tych chorób, które szczególnie poważnie zaburzają sen, przyczynia się bowiem do nadmiernej stymulacji układu nerwowego. Ta sama choroba wiąże się również z nocnymi potami, drżeniem ciała, przyspieszonym biciem serca i uczuciem niepokoju uciążliwym między innymi dlatego, że trudno jest je zidentyfikować. Co gorsza, nawet co druga osoba z nadczynnością tarczycy nie jest świadoma, że ma poważny problem ze zdrowiem. Warto zatem zareagować na problemy ze snem wykonując badanie krwi.

Przyczyna druga – depresja  Skomplikowanych zaburzeń snu doświadczają również osoby z depresją. Okazuje się przy tym, że mamy do czynienia ze swego rodzaju mieczem obosiecznym – depresja przyczynia się bowiem do problemów ze snem, a problemy ze snem mogą wywoływać depresję. Błędne koło ma to do siebie, że bardzo trudno jest dokonać w nim wyłomu. Nawet jednak, jeśli nie przypuszczamy, że depresja jest naszym problemem, powinniśmy brać się za bary z bezsennością, problemy ze snem zwiększają bowiem nawet dziesięciokrotnie ryzyko wystąpienia tej choroby.

Przyczyna trzecia – choroby nerek Gdy nerki są uszkodzone, naszym problemem staje się obniżona zdolność filtrowania płynów z organizmu, a co za tym idzie utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej jest znacznie bardziej skomplikowane niż zazwyczaj. W rezultacie produkty przemiany materii niejednokrotnie zbierają się we krwi wywołując zarówno bezsenność, jak i chorobę niespokojnych nóg. Z ryzykiem chorób nerek w szczególny sposób muszą się liczyć pacjenci z wysokim ciśnieniem i cukrzycą, przy problemach z zasypianiem warto więc zdecydować się zarówno na badanie krwi, jak i moczu.

Przyczyna czwarta – choroba Parkinsona Zaburzenia snu bywają również jedną z dolegliwości charakterystycznych dla choroby Parkinsona. Drżenia i mimowolne ruchy kończyn sprawiają, że zapadanie w sen staje się wyjątkowo trudnym zadaniem. Wielu pacjentów podkreśla przy tym, że leki stosowane, aby spowolnić postęp choroby, przyczyniają się do tego, że spokojny sen zmienia się koszmary.

Na szczęście, choć bezsenność może mieć bardzo niebezpieczne podłoże sygnalizujące poważne problemy ze zdrowiem, w większości przypadków należy utożsamiać ją przede wszystkim ze zbyt dużym stresem. Problemy ze snem nie powinny przyczyniać się do tego, że zaczniemy wpadać w panikę, choć dobrze się stanie, jeśli skłonią nas do pewnych zmian. Po pierwsze, dobrym rozwiązaniem jest zrelaksowanie się przed zaśnięciem, w czym pomaga między innymi spokojna muzyka lub dobra książka. Dzięki temu łatwiej można pozbyć się myśli o problemach dnia codziennego, a spokojny mózg przed nocą z pewnością ułatwi sen. Nie wolno też zapominać o właściwym odżywianiu.

Komentarze (0)