6 lutego 2017 Udostępnij

Menopauza: obawiać się czy nie?

Przekwitanie, inaczej znane jako klimakterium, to naturalny proces. Jednak często wiążą się z nim nieprzyjemne objawy, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Jak więc przeciwdziałać dolegliwościom menopauzy?

To trudny czas dla każdej kobiety. Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z objawami menopauzy w zależności od tego jak konkretny organizm reaguje na nową sytuację. Ten okres wymaga zmiany nawyków i trybu życia. A wszystko po to, aby zneutralizować dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, suchość pochwy, nadpobudliwość czy problemy ze snem.

Specjaliści zalecają rozpoczęcie przeciwdziałania od zwiększenia ilości ruchu, zbilansowania diety oraz dbania o nawilżanie całego ciała. Dodatkowo proponują stosowanie naturalnych środków, które pomogą organizmowi w przetrwaniu tego czasu. Często niedoceniane na co dzień zioła mogą stać się źródłem znaczenie lepszego samopoczucia w tej trudnej dla kobiet fazie życia.

Wiecznie zielony krzew, jakim jest niepokalanek, zawiera duże ilości flawonoidów, fitosteroli, olejku eterycznego, glikozydów irydoidowych, diterpenów labdanowych i kwasów fenolowych. Chociaż nie ma w sobie związków typowo hormonopodobnych to składniki znajdujące się w jego owocach mają dobry wpływ na przysadkę mózgową. To ona jest odpowiedzialna za układ hormonalny, dzięki czemu ta roślina może być stosowana przy problemach związanych z miesiączką czy menopauzą.

Niepokalanek zmniejsza częstotliwość napadów gorąca, łagodzi niepokój, drażliwość czy wahania nastrojów. Co więcej, może nawet przeciwdziałać stanom depresyjnym. Dodatkowo pozytywnie wpływa na endometrium, zmniejszając ryzyko jego przerostu.

Korzeń pluskwicy groniastej jest wyposażony w żywicę, kwas salicylowy, glikozydy triterpenowe i goryczkowe oraz substancje estrogenne i izoflawony. Dzięki swoim składnikom aktywizuje pracę żeńskich hormonów płciowych, tonizuje, rozkurcza i ma działanie przeciwzapalne. Glikozydy triterpenowe zmniejszają częstotliwość napadów gorąca, nadwrażliwość czy wahanie nastrojów.

Przy nadmiernie suchej skórze zaleca się stosowanie oleju z ogórecznika i nawilżanie ciała po kąpieli olejem z pestek winogron. W przypadku problemów z nadciśnieniem można stosować napar z kwiatostanów głogu oraz ziela serdecznika. Kobietom, które potrzebują skutecznego sposobu na ukojenie nerwów można zaproponować sięgnięcie po mieszankę z korzenia kozłka, dziurawca i szyszki chmielu. Natomiast na uderzenia gorąca powinno stosować się napar z szałwii albo mięty pieprzowej.

Ilu specjalistów, tyle skutecznych sposobów na radzenie sobie z objawami menopauzy. Poza naturalnymi środkami stosuje się wiele medykamentów mających powstrzymać dolegliwości związane z klimakterium. Istnieje także hormonalna terapia zastępcza (HTZ), której zadaniem jest „oszukanie” organizmu poprzez dostarczenie do niego brakujących hormonów. Więcej na ten temat można przeczytać na hydrovag.pl.

Warto jednak zamiast szukania na własną rękę sposobów na lepsze samopoczucie w okresie menopauzy, skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje i poleci najdogodniejsze rozwiązanie dla konkretnego organizmu.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)