20 lipca 2016 Udostępnij

Warszawa – co warto zwiedzić w stolicy?

Kiedy mówimy o najlepszych pod względem turystyki miastach w Polsce, zwykle w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Bardzo często pomijamy tu Warszawę, która z powodu licznych – oczywiście, niezbyt prawdziwych – stereotypów uważana jest za miasto dość nieprzyjazne dla turystów. Wpłynęło na to wiele czynników.

Niestety, głównym z nich są potężne zniszczenia wojenne, z których nasza stolica nigdy nie podniosła się do końca; pomimo odtworzenia znacznej części jej dawnej zabudowy, dzisiejsza Warszawa nie przypomina już tak mocno tej przedwojennej. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tam nic ciekawego. Przeciwnie, udało się na szczęście uratować ogromną część starego dziedzictwa tego miasta, zatem wciąż możemy tam spotkać mnóstwo pięknych zabytków. Ponadto, obok starego dziedzictwa Warszawa skrywa w sobie wiele nowoczesności, która także może być bardzo interesująca. Przedstawiamy zatem krótką listę najciekawszych miejsc w Warszawie, które zdecydowanie warto odwiedzić. Listę otwiera oczywiście stare miasto, jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie naszej stolicy. W ogromnej części zrujnowane w czasie wojny, w latach powojennych odtworzone niemal od zera – sam fakt tak szczegółowej rekonstrukcji zabytkowej zabudowy do dziś budzi zachwyt nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Znajdziemy tu tak charakterystyczny dla starych, średniowiecznych miast układ ulic. Naprawdę warto po prostu pochodzić po tutejszych ciasnych, cichych uliczkach i nawet pozwolić sobie na pewne zagubienie. Bez żadnego pośpiechu czy wielkiego planu będziemy w stanie naprawdę poczuć klimat tego miejsca.

Prawdopodobnie najważniejszym zabytkiem Starego Miasta jest Zamek Królewski. Znajduje się przy rozległym placu, na którym stoi również słynna Kolumna Zygmunta. Sam urok tutejszych kolorowych kamieniczek sprawia, że warszawskie Stare Miasto jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych starówek w Europie. Jeśli mówimy o zabytkowej zabudowie Warszawy, nie możemy pominąć Ujazdowa. Jedną z najbardziej znanych jego części są Łazienki Królewskie, prawdopodobnie najsłynniejszy park w całej Polsce. Tutejsze alejki są ulubionym miejscem do spacerów dla mieszkańców stolicy; szczególnie jesienią nabierają wspaniałego uroku, choć są oczywiście piękne przez cały rok. W parku znajduje się słynny pałac na wodzie, jeden z najpiękniejszych przykładów architektury klasycystycznej w Europie. Innym znanym obiektem w parku jest pomnik Chopina.

Często odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, szczególnie w sezonie letnim, kiedy odbywa się tu koncert chopinowski; można na łonie natury, w otoczeniu drzew i wody posłuchać wielu kompozycji wybitnego polskiego muzyka. Cały Ujazdów jest zresztą regionem pełnym zabytków – znajduje się tu kilka innych parków i wiele pałacyków oraz dworków. Innym ważnym miejscem z punktu widzenia zabytkowej architektury jest Wilanów. To tutaj znajduje się słynny pałac, prawdopodobnie najważniejszy tego typu obiekt w całej Polsce. Jeśli chodzi o czasy powojenne, to chyba najbardziej znanym symbolem Warszawy jest Pałac Kultury i Nauki.

Przez niektórych uwielbiany, przez innych – znienawidzony, głównie jako symbol komunizmu. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że został zbudowany z wielkim rozmachem, a jego rozmiary naprawdę robią wrażenie. Dodatkowo w ciągu ostatnich dekad staje się on centrum najnowocześniejszej dzielnicy Warszawy. Z roku na rok w jego otoczeniu wyrastają nowe, potężne wieżowce. Już teraz, stojąc pod Pałacem i rozglądając się dookoła można zobaczyć niesamowity widok; warszawskie śródmieście stale się rozrasta, zatem za jakiś czas będzie pod tym względem jeszcze lepiej. Nowym i stale zyskującym na popularności symbolem Warszawy jest Stadion Narodowy. Powstał dopiero na Euro 2012, zatem trudno uznać go za jakikolwiek zabytek, ale już teraz cieszy się on wielkim uznaniem wśród mieszkańców stolicy i stanowi niemałą atrakcję miasta.

Niebanalny wygląd i piękna kolorystyka nawiązująca do polskich barw narodowych sprawiają, że stadion prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Znajduje się on po drugiej stronie Wisły, gdzie wbrew pozorom również można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Warto wybrać się na starą Pragę, nawet mimo tego, że dzielnica ta nie cieszy się dobrą opinią. W rzeczywistości jest ona znacznie bezpieczniejsza niż przyjęło się uważać, a ponadto zdaniem wielu ludzi to właśnie tutaj zachował się prawdziwy klimat starej, przedwojennej Warszawy. Po drugiej stronie Wisły znajduje się też Saska Kępa, która ze swoimi ulicami i parkami stanowi idealne miejsce do wypoczynku i spokojnego spaceru.

 

Komentarze (0)