12 września 2017 Udostępnij

Jak rozsądnie kupić AC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego brak wiąże się z konsekwencjami w postaci opłat karnych. Dodatkowe ubezpieczenie AC jest dobrowolne, dlatego też wiele osób chcąc ograniczyć wydatki związane z posiadaniem samochodu rezygnuje z jego wykupienia. Nie do końca jest to rozsądna decyzja. Dlaczego?

W jakich sytuacjach działa AC?

Ubezpieczenie autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania właścicielowi pojazdu w razie jego kradzieży, kradzieży części samochodu albo jego wyposażenia, zderzenia z innym pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem, a także uszkodzenia samochodu w wyniku aktów wandalizmu bądź działania sił przyrody. Najczęściej AC wykupują właściciele wartościowych i nowych aut, które należą do popularnych marek i cieszą się dużym zainteresowaniem złodziei. Warto też pomyśleć o takim dodatkowym ubezpieczeniu, jeśli parkujemy w niestrzeżonych miejscach albo okolicy, w której akty wandalizmu nie należą do rzadkości. Pewne trudności ze znalezieniem autocasco mogą mieć osoby posiadające starsze samochody oraz auta sprowadzane z zagranicy, w których kierownica znajduje się po prawej stronie. Chociaż nie jest to regułą, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają AC właścicielom takich pojazdów.

 

AC w pakiecie – jakie korzyści?

W przypadku OC sprawa jest dosyć prosta. Ponieważ zakres ubezpieczenia jest taki sam niezależnie od oferty, najrozsądniej będzie wybrać tę najtańszą. Osoby poszukujące AC mają nieco trudniejsze zadanie, ponieważ zakres autocasco powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb właściciela samochodu, a im większy zakres ochrony, tym wyższa suma, jaką zapłacić trzeba za AC. Dlatego też warto zastanowić się, czego potrzebujemy. Przykładowo, nie ma sensu płacić za pomoc za granicą, jeśli poruszamy się naszym autem wyłącznie po kraju. Niektóre towarzystwa oferują atrakcyjniejsze ceny AC w przypadku zakupu autocasco razem z OC. Chociaż nie jest to obowiązkowe, warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem – wszystkie ubezpieczenia i umowy kończą się w tym samym czasie, dzięki czemu nie musimy pamiętać o różnych terminach, a ewentualne szkody zgłaszamy do jednego ubezpieczyciela. Podczas poszukiwania odpowiedniej oferty warto zajrzeć na aMoney.pl – porównanie propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych znacznie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

 

O czym pamiętać?

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem koniecznie należy dokładnie przeczytać treść dokumentu i zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności. Pod tym pojęciem kryją się sytuacje, w jakich towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. W przypadku kradzieży samochodu takim wyłączeniem najczęściej jest pozostawienie kluczyków lub dokumentów w aucie, zaś podczas kolizji będzie to zwykle prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Pamiętajmy też o przestrzeganiu terminów zgłaszania szkody. O kolizjach i innych uszkodzenia standardowo powinniśmy poinformować ubezpieczyciela w ciągu 7 dni, zaś w razie kradzieży mamy najczęściej zaledwie 24 godziny na jej zgłoszenie.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)