28 listopada 2016 Udostępnij

Lokata dla całej rodziny

Wielu rodziców odkłada pieniądze z myślą o swoich pociechach, ponieważ doskonale wiem, że samodzielny start w dorosłe życie nie jest łatwy. Środki zgromadzone zawczasu na lokacie umożliwią młodemu człowiekowi wynajęcie lub kupno własnego mieszkania, podjęcie zagranicznych studiów, zakup samochodu lub zorganizowanie wesela.

Oszczędny jak Polak?

Do posiadania oszczędności przyznaje się połowa ankietowanych Polaków. Oszczędzamy na „czarną godzinę”, remonty, wakacje, kupno samochodu, sprzęt elektroniczny, edukację dzieci i dopiero na szarym końcu – na emeryturę. Wiele osób wciąż jest przekonanych, że skoro pracuje, płaci podatki i składki, to ze środków otrzymanych po przejściu na emeryturę będzie mogło godnie żyć. Specjaliści jednak biją na alarm – rodzi się coraz mniej dzieci, a społeczeństwo żyje coraz dłużej. Za kilkadziesiąt lat, gdy będziemy przechodzić na zasłużoną emeryturę, możemy się więc gorzko rozczarować. Warto więc już teraz zabezpieczyć swoją przyszłość.

Badania pokazują, że cel oszczędzania zmienia się wraz z wiekiem. To całkowicie naturalne – mając lat 20 czy 30 myślimy zupełnie innymi kategoriami, mamy inne doświadczenie życiowe i inne priorytety niż kończąc lat 60 czy 70. Ogromnym plusem zaoszczędzonych na lokacie pieniędzy jest to, że po upłynięciu czasu zawartego w umowie można je przeznaczyć na dowolny cel, zaś stałe oprocentowanie lokat bankowych to gwarancja pewnego zysku.

Oszczędzanie z zyskiem

Wiemy już, że połowa z nas odkłada pieniądze „na czarną godzinę”. A pozostali? 70% badanych Polaków gwarantuje, że oszczędzałoby pieniądze, gdyby tylko wiedziało, w jaki sposób to zrobić. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej mówić o zaletach płynących z posiadania oszczędności w banku, które pracują dla nas. Nie wszystkie osoby decydujące się na założenie lokaty wiedzą także, jak ważne jest oprocentowanie lokat bankowych. Ci, którzy mówią, że nie stać ich na to, żeby oszczędzać w wielu przypadkach mijają się z prawdą, myśląc o oszczędzaniu jako odkładaniu co miesiąc niebotycznych sum.

Z pieniędzy zaoszczędzonych na lokacie będzie mogła w przyszłości skorzystać cała rodzina. Za pewien czas dodatkowa gotówka przyda się nie tylko Twoim dzieciom, ale przede wszystkim Tobie. Warto pomyśleć o sobie za lat kilkanaście. Z pewnością będziemy musieli zmienić tryb życia, częściej chodzić do lekarzy specjalistów i korzystać z badań profilaktycznych. Zrób sobie prezent na przyszłość – oszczędzaj z zyskiem na lokacie.

Materiał partnera

Komentarze (0)