7 lipca 2016 Udostępnij

Jak działa drukarka laserowa i czy jej zakup naprawdę się opłaca?

Pierwsze urządzenia, które wykorzystywały technikę druku laserowego to dawne kserokopiarki firmy Xerox. Pojawiły się one w 1949 roku i było to urządzenie o nazwie Model A. Obecnie technika laserowego druku stała się tak bardzo popularna, że wykorzystuje się ją nie tylko w firmach, ale również we własnych domach, pozostaje tylko pytanie czy taki zakup się opłaca?

Warto się zastanowić przy zakupie drukarki czy w przypadku tego modelu wygoda idzie w parze z oszczędnością. Zanim kupi się dany sprzęt należy sugerować się nie tylko ceną, ale też posiadanymi parametrami. Jedne drukarki oferują bowiem lepszą rozdzielczość, inne słabszą, jedne szybciej drukują, inne wolnej. Pozostaje też kwestia ceny materiałów eksploatacyjnych, które przy dużej ilości wydruków powinny być brane pod uwagę.

Czy w użytku domowym drukarka laserowa się sprawdza

​W wielu domach nadal królują popularne atramentówki, gdyż jeszcze do niedawna były to jedyne przystępne cenowo urządzenia. Jednak popularyzacja drukarek laserowych sprawiła, że te urządzenia stają się coraz tańsze i bardziej przystępne dla przeciętnego użytkownika. Zazwyczaj kiedy planuje się zakup nowego urządzenia to pojawia się dylemat, którą technologię wybrać. Nie jest to sprawa prosta gdyż zarówno drukarka laserowa, jak i atramentowa, mają sporo plusów.

Drukarki laserowe oferują bardzo szybki i precyzyjny druk. Toner do drukarki laserowej jest światłoczułym proszkiem, który pod wpływem ładunków elektrostatycznych utrzymuje się na papierze. Dzięki temu można mieć pewność, że wydruk nie rozmaże się pod wpływem wilgoci i jest odporny na inne czynniki atmosferyczne. Z kolei zaletami drukarek atramentowych jest lepsze odwzorowanie barw, pracują ciszej i mają niższe zużycie prądu. Jednak oba urządzenia mają również wady, w przypadku atramentówek to zasychający tusz przy długim nieużywaniu sprzętu. W niektórych modelach kłopotliwa jest wymiana tuszy, a oryginalne są bardzo drogie. Natomiast drukarki laserowe są niewątpliwie większe, mają wyższe zużycie prądu oraz podobnie jak atramentówki drogie materiały eksploatacyjne.

Czy oryginalny toner do drukarki laserowej lub tusz można czymś zastąpić

Tonery oraz tusze na których widnieje logo producenta potrafią kosztować nawet do 80 procent wartości nowego sprzętu. W przypadku gdy drukuje się bardzo wiele dokumentów lub zdjęć przeradza się to w ogromne wydatki. Zwykle w świeżo zakupionych drukarkach tonery oraz tusze są uzupełnione tylko w połowie, przez to kończą się niezwykle szybko. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić trochę gotówki jest zakup zamienników. To tańsze odpowiedniki oryginalnych tuszy oraz tonerów, które pozwalają zachować taką samą jakość wydruków. Zanim wybierze się odpowiedni model drukarki warto sprawdzić czy są produkowane do nich zamienniki bo niezależnie od tego czy jest to toner do drukarki laserowej czy tusz do drukarek Canon to różnica w cenie jest kolosalna.

Komentarze (0)