31 lipca 2017 Udostępnij

Ścianka wspinaczkowa – sposób na trening ogólnorozwojowy

Jeśli ktoś chętnie biega musi również pamiętać, że trening ogólnorozwojowy będzie dla niego bardzo ważny. Okazuje się, że samo bieganie i trenowanie nóg nie będzie wystarczające, by mieć dobre wyniki i unikać problemów z kontuzjami. Organizmu musi oczywiście przygotować się do większej aktywności. O tym często zapominamy a takie ogólne ćwiczenia są bardzo ważne.

Ścianka wspinaczkowa - jak zrobić imponujący efekty ?

 Warto będzie je wykonywać na sztucznej ścianie co będzie dobrym ćwiczeniem ogólnorozwojowym a jednocześnie będzie pewnym wyzwaniem. Wykonywanie kolejnych serii brzuszków na siłowni może być męczące i nawet jeśli przynosi dobre efekty to jednak szybko o takim właśnie treningu zapominamy. Takie ćwiczenia są nudne a więc przestajemy je wykonywać. Powtarzanie serii uważamy za stratę czasu. Natomiast wspinaczka na ścianie jest zupełnie inna. Tak spektakularnych efektów nie jesteśmy w stanie wypracować, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że taka forma aktywności jest rzeczywiście ciekawa i daje nam bardzo wiele różnych możliwości. Sprawa jest tutaj stosunkowo prosta a mianowicie w ramach takiej wspinaczki angażowane są różne partie mięśni i to potem będzie wyraźnie widoczne, jeśli zwrócimy uwagę na to jakie efekty mogą nam dawać takie ćwiczenia, dlatego na to warto zwrócić uwagę.

Ścianka wspinaczkowa  - bezpieczeństwo przede wszystkim

Mimo, że wspinaczka jest postrzegana jako sport ekstremalny należy sobie powiedzieć, że nie będzie takim, jeśli chodzi o wspinaczkę ściankową. Może na skałach czy lodzie tak rzeczywiście jest, ale my takich ćwiczeń nie wykonujemy. Tutaj jeśli tylko zachowamy zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa nic nie powinno się wydarzyć.

Ścianka wspinaczkowa - silne ręce i nogi

Wspinaczka to sport praktycznie dla każdego i to nawet mimo tego, że jeśli widzimy osoby, które się tym zajmują to są to ludzie, którzy mają przede wszystkim świetną sylwetkę i są umięśnione. Zasadniczo jednak każdy taką aktywność może przyjmować, dla osób z nadwagą może być to trudne, ale na pewno warto. Powszechna opinia jest taka, że trzeba mieć silne ręce, ale w praktyce to właśnie nogi przenoszą ciało w górę a ręce mają gwarantować stabilizację, dlatego jest nieco inaczej niż wszystkim się wydaje.

sprzęt do wspinaczki

Ścianka wspinaczkowa - dla początkujących, zaawansowanych i  dla dzieci

Jeśli ktoś chce się wspinać to tak naprawdę nie potrzebuje żadnego sprzętu. Oczywiście należy sobie wybrać wygodne buty i do tego jakieś ubranie, które nie krępuje ruchu. Podstawowe szkolenie będzie kosztować około 30 złotych za kilkanaście złotych będzie można się wspinać otrzymując również za kilka złotych sprzęt asekuracyjny. Jeśli chcemy mieć kurs na ścianach trzeba zapłacić około 200-350 złotych. Jak chodzi o stałe wspinanie to tak naprawdę wtedy można zainwestować w swój własny sprzęt. Oczywiście o własnym sprzęcie będzie można myśleć, jeśli już wspinaczka będzie nas wciągała. Jeśli jesteśmy sami i nie wybieramy się z asekuracją można wybrać bouldery, które mają wyłożone pod ścianką materace, które ewentualnie chronią nas przy upadku. Takie rozwiązanie będzie dobre, jeśli na wspinaczkę wybieramy się sami i nie zabieramy żadnej asekuracji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ciekawy dyscyplin sportowych - wejdź na sportowyszal.pl i wybierz coś dla siebie 

Komentarze (0)