17 sierpnia 2016 Udostępnij

Furagina - skuteczny sposób walki z infekcjami dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych co roku nasilają się szczególnie jesienią, gdy temperatura spada, hula wiatr i pada deszcz, ponieważ łatwo wtedy o wychłodzenie organizmu i przeziębienia. Niesprzyjające warunki pogodowe przyczyniają się do osłabienia odporności, a tym samym do wzmożenia zachorowań, m.in. na zapalenie pęcherza moczowego, które nieleczone może doprowadzić nawet do groźnego zapalenia nerek.

Warto zauważyć, że z problemem infekcji dróg moczowych zdecydowanie częściej (bo aż czterokrotnie) borykają się kobiety niż mężczyźni. Sprzyja temu budowa cewki moczowej, która w przypadku kobiet wynosi zaledwie cztery, do pięciu centymetrów i tym samym ułatwia bakteriom drogę do pęcherza moczowego. Powodem częstego zakażania dróg moczowych u kobiet jest także usytuowanie cewki moczowej. Sąsiaduje ona bowiem bezpośrednio z pochwą i odbytem, a bakterie bytujące w okolicach tych narządów łatwo przedostają się do układu moczowego i stają się przyczyną licznych infekcji. Ryzyko zachorowania na choroby układu moczowego  rośnie także w czasie ciąży.

Jak radzić sobie z problemem zakażenia dróg moczowych?

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jak zwykle w takich przypadkach najważniejsza jest profilaktyka. Oczywiście nie wolno zapominać o higienie, która uniemożliwi bakteriom nadmierny rozwój. Stosowanie specjalnych kosmetyków do higieny intymnej kobiet powinno przynieść pożądane rezultaty. Warto także wprowadzić do diety produkty poprawiające kondycję układu moczowego. Należą do nich, m.in. żurawina, sok z aronii lub z czarnej porzeczki, które są bogate w witaminę C hamującą namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów.

Gdy mimo wszystko dojdzie do zakażenia, niezbędna jest szybka reakcja, która zapobiegnie rozwojowi infekcji i pozwoli na szybkie wyeliminowanie bakterii chorobotwórczych. Gdy tylko poczujemy pieczenie w okolicach pęcherza moczowego oraz dyskomfort w trakcie oddawania moczu, powinniśmy natychmiast zareagować. Warto udać się do apteki, ponieważ współczesny rynek farmaceutyczny proponuje wiele produktów zapewniających skuteczną walkę z zakażeniem dróg moczowych. Większość z nich (m.in. https://www.mojaintima.pl/urointima-furagi-active.html)  jest oparta na furaginie, czyli czynnej substancji działającej na wiele gatunków bakterii Gram-ujemnych oraz częściowo wpływa także na zahamowanie rozwoju niektórych bakterii Gram-dodatnich. Furaginum unieszkodliwia, np. bakterię Esterichia coli, która w 90% przypadków jest odpowiedzialna za zakażenia dróg moczowych.

Furagina bez recepty

Leki zawierające furaginę są dostępne bez recepty, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek zawartych w ulotce preparatu. Dostępność furaginy może okazać się zbawienna w przypadku nagłej infekcji dróg moczowych, jednak warto mimo wszystko udać się do lekarza i skorzystać z porady specjalisty. Trzeba też pamiętać, że samodzielne określenie dawkowania furaginy może być szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce i zapytać farmaceutę, jak najlepiej stosować preparat.

Dawkowanie furaginum

Należy również pamiętać, że dawkowanie furaginy jest uzależnione od wielu czynników, m.in. wieku, ogólnego stanu zdrowia itp., dlatego warto poradzić się farmaceuty oraz skonsultować się z lekarzem. Ulotka zawierająca wskazówki dotyczące dawkowania furaginy powinna być pomocna. Podawanie furaginum powinno odbywać się podczas posiłków zawierających białko, ponieważ furagina jest najlepiej przyswajania w środowisku kwaśnym (pH moczu 5,5). Warto pamiętać, że kuracja furaginum powinna trwać przez siedem, do ośmiu dni, nawet jeśli objawy zapalenia dróg moczowych ustąpiły. Nagłe przerwanie leczenia może bowiem doprowadzić do ponownego namnożenia się szkodliwych bakteria i kolejnej infekcji. Aby się przed tym ustrzec, należy więc stosować lek zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce.

Częste infekcje dróg moczowych są nie tylko niekomfortowe i bolesne, ale mogą być także przyczyną poważniejszych chorób, dlatego należy zadbać o ich odpowiednią profilaktykę i nie dopuścić do ich nawrotu. Warto zatem stosować odpowiednią dietę bogatą we wrogą drobnoustrojom witaminę C. Trzeba także bezwzględnie przestrzegać higieny okolic intymnych i odpowiednio się ubierać, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy niskie temperatury sprzyjają przeziębieniom. Warto też zaopatrzyć domową apteczkę w preparat zawierający furaginę, która przyniesie ulgę, gdy chorobie, mimo starań, nie uda się zapobiec.

Komentarze (0)