22 listopada 2016 Udostępnij

Pasta polerska do lakieru - jak wybrać tę odpowiednią?

Skuteczne dbanie o wygląd swojego samochodu z pewnością nie jest prostym zadaniem. Istnieje przede wszystkim całe mnóstwo zagrożeń, które mogą bardzo źle na niego wpływać – zwłaszcza przy częstej jeździe. W czasie poruszania się takim pojazdem jego karoseria jest wystawiona na wiele czynników zewnętrznych, pod wpływem których może ulegać uszkodzeniu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku dokładnie polerowanych karoserii; znajdujący się na ich powierzchni lakier jest stale narażony na mnóstwo niebezpieczeństw. Wpływ na niego mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, śnieg czy zanieczyszczenia – takie rzeczy mogą wbrew pozorom działać niszcząco na karoserię.

Nie bez znaczenia się również "losowe" wydarzenia, takie jak kamienie pryskające spod kół innych pojazdów, z jakimi mijamy się na drodze. Ponadto karoserię można niechcący uszkodzić samemu, i to na wiele sposobów – przy nieostrożnym otwieraniu drzwi czy nieumyślnym przejechaniu po niej kluczykiem. Lista zagrożeń dla lakieru i karoserii naszego samochodu jest tak długa, że moglibyśmy wymieniać je godzinami. Ważne jest przede wszystkim to, aby nauczyć się skutecznie o nią dbać. Jeśli skorzystamy przy tym z właściwych środków, to nawet mimo wszystkich tych zagrożeń będziemy w stanie skutecznie zabezpieczyć nasz samochód i poprawić wszystkie niedoskonałości, jakie pojawiają się na nim w ciągu użytkowania. Podstawa to odpowiednia pasta polerska.

 

Jak wybrać odpowiednią pastę polerską?

Wybór past do polerowania karoserii jest obecnie bardzo szeroki – takie produkty odznaczają się ogromnym zróżnicowaniem, dzięki czemu możemy przebierać w nich do woli. Bardzo musimy jednak uważać na ich skład, bowiem sprawia on, że nie każdy produkt tego typu jest odpowiedni do każdego rodzaju lakieru i karoserii. Niekiedy okazuje się, że nawet rzeczywiście dobra pasta pochodząca od znanej i cenionej marki jedynie uszkodzi nasz samochód, zamiast poprawić jego wygląd – koniecznie musimy zatem wiedzieć, czego tak w ogóle potrzebujemy.

Skoro już o tym mowa, to w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, które dokładnie marki past są najbardziej godne zaufania. Wśród cenionych firm należy wymienić Meguiars – w tym przypadku w ofercie znajdziemy całą serię past, nazywaną #80-Series. Należą do niej produkty #85 Diamond Cut Compound Heavy Cut 10/10, #84 Compound Power Cleaner Heavy Cut 9/10, #83 Dual Action Cleaner Polish Medium Cut 6/10, #80 Speed Glaze Light-Medium Cut 4/10 i #82 Swirl Free Polish Light Cut 2/10. Kolejna znana firma to Poorboys, która oferuje pasty SSR3 Super Swirl Remover 3 Heavy Cut 8/10, SSR2.5 Super Swirl Remover 2.5 Medium Cut 6/10, SSR2 Super Swirl Remover 2 Light – Medium Cut 4/10 oraz SSR1 Super Swirl Remover 1 Light Cut 2/10. W ofercie innej znanej marki – Monzerna – znajdziemy pasty S34A Power Gloss Compound Heavy Cut 8/10, PO85RD3.0x Intensive Polish Medium Cut 6/10, PO91L Intensive Polish Medium Cut 5/10, PO106FA Final Finish Light – Medium Cut 4/10 oraz PO85RD Final Finish Light Cut 2/10. Jeszcze inna, godna polecenia marka to Sonus ze swoimi produktami SFX-1 Restore Medium Cut 6/10, SFX-2 Enhance Light Cut 3/10 i SFX-3 Final Finish Light Cut 1/10.

polerka samochodowa

Oczywiście, trudno byłoby wymienić wszystkie dostępne obecnie na rynku pasty, które faktycznie zasługują na naszą uwagę – wypisane powyżej produkty to tylko przykłady. Warto w takim razie podejść do tego indywidualnie i dowiedzieć się przede wszystkim, która pasta ma najlepszy skład dla rodzaju lakieru w naszym samochodzie. Dobrze jest też poczytać w internecie komentarze na temat wybranych produktów, bowiem dowiemy się dzięki temu, czego możemy oczekiwać od konkretnych z nich. Nigdy nie należy tu kupować na szybko, bez dokładnego zastanowienia się i przyjrzenia z konkretnym produktem. Decyzja ta ma wielki wpływ na bezpieczeństwo karoserii naszego samochodu, zatem musi być jak najbardziej przemyślana.

Prawidłowe polerowanie samochodu

Trudno jest określić, jak często powinniśmy polerować nasz samochód – jest to uzależnione od wielu czynników. W przypadku nowych samochodów zazwyczaj przyjmuje się, że do pierwszego polerowania należy przystąpić po około 5 latach jego użytkowania, ale nie jest to żadna reguła. Niekiedy samochód jest użytkowany w szczególnie trudnych warunkach, a niekiedy mamy po prostu pecha i na jego karoserii po stosunkowo krótkim czasie pojawiło się dużo uszkodzeń. Generalnie warto polerować samochód od razu kiedy zauważymy, że karoseria jest podniszczona i straciła swój dawny blask. Równocześnie nie można robić tego zbyt często, bowiem nie jest to korzystne dla lakieru.
Oprócz samej pasty przy polerowaniu samochodu będziemy potrzebowali kilku innych akcesoriów – wbrew pozorom, niezwykle ważna jest odpowiednia szmatka, wykonana ze służącego do tego materiału. Nie należy stosować tu zbyt szorstkich tkanin, bowiem mogą one jedynie dodatkowo zarysować nasz lakier. Przed przystąpieniem do polerowania należy bardzo dokładnie umyć samochód, tak, aby nie pozostały na nim żadne zabrudzenia. Samo polerowanie musi być wykonane bardzo dokładnie, zatem warto poświęcić na to jak najwięcej czasu i nie podchodzić do tego z pośpiechem.

 

Komentarze (0)