
Jak firmy pożyczkowe zapewniają swoim klientom bezpieczeństwo w trybie online?
Sceptycy rynku pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe podnoszą kwestię mniejszego poziomu bezpieczeństwa pożyczkobiorcy. Jednak sami pożyczkodawcy odpierają takie zarzuty twierdząc, że zapewniają swoim klientom taki sam poziom bezpieczeństwa, jak banki przy udzielaniu kredytów gotówkowych. Na czym to polega?
Zabezpieczenie przed nadmiernym zadłużaniem
Banki zobowiązane są przez Komisję Nadzoru Finansowego do skrupulatnego analizowania zdolności kredytowej swoich klientów oraz sprawdzania ich historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku firm pożyczkowych, które udzielają coraz bardziej popularnych na rynku finansowym chwilówek, nie mają one takich zobowiązań. Niemniej dla utrzymania korzystnego portfela pożyczkowego i minimalizowania ryzyka braku spłaty pożyczki przez klientów, weryfikują zdolność kredytową osób wnioskujących o pożyczkę. Nie dopuszczają do sytuacji, w której udzieliłyby zobowiązania klientowi, którego nie stać na jego spłatę. Przy kontrolowaniu sytuacji finansowej klienta korzystają z różnych baz danych:
- Biura Informacji Kredytowej,
- Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
- ERIF,
- Krajowego Rejestru Dłużników itp.
Każda firma pożyczkowa, która oferuje chwilówki, może dowolnie wybrać bazy, w których będzie sprawdzać wpisy dotyczące potencjalnego pożyczkobiorcy.
Bezpieczeństwo pożyczkobiorcy w sieci
Pożyczki online są dostępne dla klientów bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem stron internetowych pożyczkodawców. Warto sprawdzić, czy strona jest zabezpieczona za pośrednictwem protokołu SSL, o czym świadczy symbol kłódki przy pasku adresu albo przedrostek „https” zamiast „http”. Protokół SSL - Secure Socket Layer oznacza, że komunikacja pomiędzy komputerem klienta a serwerem pożyczkodawcy, w momencie zbierania jego danych osobowych, jest szyfrowana i zabezpieczona przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich. Tak zabezpieczona jest np. strona https://www.moneyman.pl/.
Kolejnym elementem ochrony zarówno dla klientów, jak i samych pożyczkodawców, jest solidna weryfikacja tożsamości pożyczkobiorców. Przed udzieleniem pożyczki konieczne może być m.in. dokonanie symbolicznego przelewu na konto firmy pożyczkowej z własnego konta klienta, celem weryfikacji, czy dane we wniosku o pożyczkę są takie same, jak na przelewie weryfikacyjnym.
Te same prawa odstąpienia od umowy
Zarówno przy kredycie gotówkowym, jak i przy pożyczce online, klient w świetle obowiązującego prawa najprawdopodobniej zaciąga kredyt konsumencki, o ile jego kwota nie przekracza limitu 255 550 zł. Klient ma wówczas prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od jej zawarcia, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. To również dodatkowo zabezpiecza jego interesy.
Zobacz również
Komentarze (0)
Torby ekologiczne
V Dobra torba ekologiczna z nadrukiem to łatwy sposób przenoszenia rzeczy. Nie ważne czy używamy ją na co dzień, czy na zakupy, warto kupić odpowiednią. Torby ekologiczne z nadrukiem Torby ekologiczne z nadrukiem to doskonały wybór zarówno do noszenia na co dzień, jak i na czas...
Kiedy warto wymienić baterię w iPhone?
VBez względu na to, jak dobrej jakości jest bateria i której generacji Iphone posiadasz, prędzej czy później zużyje się i będzie wymagać wymiany. Kiedy warto wymienić baterię w iPhone? Twój iPhone powinien zachować do 80 procent pierwotnej pojemności baterii po 500 pełnych...
Korty do padla w Polsce – gdzie możesz zagrać?
V Padel szturmem zdobywa coraz większe rzesze fanów również nad Wisłą. Dlatego korty do padla pojawiają się w coraz to kolejnych miejscowościach w Polsce, dając fanom tego sportu możliwość podjęcia rywalizacji, udziału w zawodach czy wreszcie dobrej i zdrowej dla ciała...
Zostaw komentarz