2 sierpnia 2017 Udostępnij

Jak firmy pożyczkowe zapewniają swoim klientom bezpieczeństwo w trybie online?

Sceptycy rynku pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe podnoszą kwestię mniejszego poziomu bezpieczeństwa pożyczkobiorcy. Jednak sami pożyczkodawcy odpierają takie zarzuty twierdząc, że zapewniają swoim klientom taki sam poziom bezpieczeństwa, jak banki przy udzielaniu kredytów gotówkowych. Na czym to polega?

Zabezpieczenie przed nadmiernym zadłużaniem

Banki zobowiązane są przez Komisję Nadzoru Finansowego do skrupulatnego analizowania zdolności kredytowej swoich klientów oraz sprawdzania ich historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku firm pożyczkowych, które udzielają coraz bardziej popularnych na rynku finansowym chwilówek, nie mają one takich zobowiązań. Niemniej dla utrzymania korzystnego portfela pożyczkowego i minimalizowania ryzyka braku spłaty pożyczki przez klientów, weryfikują zdolność kredytową osób wnioskujących o pożyczkę. Nie dopuszczają do sytuacji, w której udzieliłyby zobowiązania klientowi, którego nie stać na jego spłatę. Przy kontrolowaniu sytuacji finansowej klienta korzystają z różnych baz danych:

  • Biura Informacji Kredytowej,
  • Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
  • ERIF,
  • Krajowego Rejestru Dłużników itp.

Każda firma pożyczkowa, która oferuje chwilówki, może dowolnie wybrać bazy, w których będzie sprawdzać wpisy dotyczące potencjalnego pożyczkobiorcy.

Bezpieczeństwo pożyczkobiorcy w sieci

Pożyczki online są dostępne dla klientów bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem stron internetowych pożyczkodawców. Warto sprawdzić, czy strona jest zabezpieczona za pośrednictwem protokołu SSL, o czym świadczy symbol kłódki przy pasku adresu albo przedrostek „https” zamiast „http”. Protokół SSL - Secure Socket Layer oznacza, że komunikacja pomiędzy komputerem klienta a serwerem pożyczkodawcy, w momencie zbierania jego danych osobowych, jest szyfrowana i zabezpieczona przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich. Tak zabezpieczona jest np. strona https://www.moneyman.pl/

Kolejnym elementem ochrony zarówno dla klientów, jak i samych pożyczkodawców, jest solidna weryfikacja tożsamości pożyczkobiorców. Przed udzieleniem pożyczki konieczne może być m.in. dokonanie symbolicznego przelewu na konto firmy pożyczkowej z własnego konta klienta, celem weryfikacji, czy dane we wniosku o pożyczkę są takie same, jak na przelewie weryfikacyjnym.

Te same prawa odstąpienia od umowy

Zarówno przy kredycie gotówkowym, jak i przy pożyczce online, klient w świetle obowiązującego prawa najprawdopodobniej zaciąga kredyt konsumencki, o ile jego kwota nie przekracza limitu 255 550 zł. Klient ma wówczas prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od jej zawarcia, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. To również dodatkowo zabezpiecza jego interesy.

Komentarze (0)