1 czerwca 2016 Udostępnij

Rodzaje napędów samochodowych – który najlepszy?

Wybór napędu samochodowego

Wybór samochodu na pewno nie jest prostą rzeczą. Istnieje przecież tak wiele różnych czynników które mogą decydować o tym, czy dany model będzie dla nas faktycznie odpowiedni – trzeba poświęcić na to nieco czasu i dokładnie przyjrzeć się wszystkim parametrom samochodu, jakim jesteśmy akurat zainteresowani. Do najważniejszych z nich należy oczywiście rodzaj napędu; najpopularniejsze rozwiązania to benzyna, diesel i gaz, a w ostatnich latach również hybryda. Trzeba dokładniej zapoznać się z charakterystyką każdego z nich aby z góry wiedzieć, czego można po nich oczekiwać i jak sprawdzają się w poszczególnych warunkach.

Każdy napęd ma swoją charakterystykę, trudno zatem jednoznacznie określić, który z nich jest najlepszy – wiele zależy tu od indywidualnych potrzeb danego kierowcy. Również koszta jego utrzymania mogą znacznie się od siebie różnić, w zależności od warunków w jakich pojazd najczęściej będzie wykorzystywany. Inny napęd dobrze sprawdzi się przy jeździe głównie na trasie, inny po mieście, a jeszcze inny – w trybie mieszanym.

Wybieranie najlepszego napędu samochodowego zacznijmy zatem od ustalenia, gdzie najczęściej będziemy jeździli kupowanym przez nas samochodem. Jeśli szukamy dobrego pojazdu do jazdy miejskiej, najlepszym rozwiązaniem będzie niewielki silnik benzynowy. Diesle nie sprawdzają się w takich warunkach najlepiej, tym bardziej, że częste ruszanie i hamowanie – rzecz oczywista w warunkach jazdy miejskiej – niezbyt im służą. Jeśli szukamy czegoś bardziej oszczędnego, to lepszy już będzie samochód na gaz.

W krajach zachodnich wśród samochodów miejskich coraz bardziej dominują hybrydy lub pojazdy z napędem elektrycznym. Jest to oczywiście świetny wybór, choć warto pamiętać, że samo kupno takiego samochodu wiąże się z większymi kosztami. Potem jednak sporo na tym zaoszczędzimy, bowiem utrzymanie jest w tym przypadku o wiele tańsze. Jeśli samochód ma jeździć głównie "na trasie", to diesel faktycznie jest jedną z lepszych opcji. Co prawda samochody z tym napędem są droższe niż benzynowe, ale paliwo do nich jest o tyle tańsze, że koszt zwraca się po dość krótkim czasie.

Diesel jest rozwiązaniem pośrednim, jeśli szukamy czegoś do jazdy mieszanej – a więc trochę tego, i trochę tego. Warto jednak pamiętać, że samochody z tym napędem nie lubią być długo nieużywane lub jeżdżenia tylko na krótkich trasach, zatem nawet jeśli jeździmy głównie po mieście to dla bezpieczeństwa warto wybrać się czasami takim samochodem na większą odległość.

Samochody z napędem elektrycznym z reguły nie są najlepszym rozwiązaniem do jazdy w trasie. Głównym problemem jest tu ich ograniczony zasięg. Sytuacja pod tym względem jest jeszcze trudniejsza w Polsce, czyli kraju w którym takie samochody nie są póki co tak popularne, jak na zachodzie. Mamy tu ograniczone możliwości w ładowaniu takiego napędu, i nie zrobimy tego na każdej stacji benzynowej. Mimo wszystko sytuacja poprawia się z roku na rok, zatem prawdopodobnie już całkiem niedługo nie będzie to aż tak duży problem.

Decydując się na instalację LPG większość ludzi widzi jedynie mniejsze koszta utrzymania. Fakt, gaz jest znacznie tańszy niż inne paliwa, zatem koszt przejechania stu kilometrów jest w przypadku takiego samochodu o wiele niższy, niż u innych. Należy jednak pamiętać, że dobra instalacja LPG to pewna inwestycja. Nigdy nie należy szukać tutaj oszczędności na siłę, bowiem przy marnym wykonaniu taka instalacja nie tylko będzie często się psuła i pociągała za sobą dodatkowe wydatki, ale nawet może stać się niebezpieczna dla kierowcy.

Komentarze (0)