23 maja 2023 Udostępnij

Dodatek węglowy w 2023 roku? Kiedy i dla kogo jest przeznaczony?

Czy w 2023 roku będzie kolejny dodatek węglowy? Przypomnijmy, że dofinansowanie węgla to jednorazowa wypłata 3000 zł dla rodzin, które ogrzewają dom lub mieszkanie węglem. Czy rząd przyjmuje wnioski o nowy deputat węglowy w 2023 roku?

Dofinansowanie węgla 2022/2023

Dodatek węglowy 2022 był jednorazowym świadczeniem w wysokości 3000 zł. Przysługiwał on gospodarstwom domowym, które w głównej mierze wykorzystują węgiel jako źródło ciepła. Na decyzję rządu wpłynęły wysokie ceny węgla i niedobory na rynku paliw.

Aby ubiegać się o dodatek węglowy w 2022 r., należało spełnić kilka kryteriów. Najważniejsze z nich to:

  • Głównym źródłem ciepła w domu jest kominek lub koza. Inne źródła to nagrzewnica powietrza, piec lub trzon kuchenny albo piec kaflowy na paliwo stałe opalany węglem kamiennym (w tym ekogroszkiem, miałem lub koksem, albo brykietami i peletami) o zawartości co najmniej 85%.
  • Źródło ogrzewania musi być zgłoszone lub zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Emisji Budynków.
  • Należy pamiętać, że dodatek węglowy jest zwolnieniem z opodatkowania i egzekucji. Nie ma konieczności uwzględniania go przy obliczaniu uzyskanego dochodu. Wysokość osiągniętego dochodu nie była brana pod uwagę przy przyznawaniu dofinansowania.

Dodatek węglowy 2023

Kiedy można ubiegać się o dodatek węglowy?

Wnioski o przyznanie dodatku węglowego można było składać do 30 listopada 2022 roku. Można je było składać osobiście, pocztą lub online (ePUAP). Gmina miała 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę ekwiwalentu. W związku z tym ostatnia wypłata dodatku węglowego nastąpi w styczniu 2023 roku. Dowiedz się więcej na https://ladnydom.pl/dofinansowanie-do-wegla-w-2023-roku-komu-nalezy-sie-dodatek-weglowy-sprawdz

Czy będzie dofinansowanie węgla w 2023 roku?

Wiele osób obawia się o możliwość ubiegania się o dofinansowanie węgla 2023, jeśli podobny wniosek został złożony w 2022 r. i zatwierdzony. Sytuacja na rynku paliw wciąż jest niepewna i już wiadomo, że w tym roku nadal będziemy w kryzysie energetycznym. Na 2023 rok rząd zaplanował szereg rozwiązań, które pomogą gospodarstwom domowym poradzić sobie z wysokimi cenami energii.

Co wiadomo o uprawnieniach do emisji dwutlenku węgla w 2023 roku? Na chwilę obecną ustawodawcy nie planują dopłat do zakupu węgla. Wszystko zależy od warunków rynkowych. Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, zapewniła, że w sezonie grzewczym 2023/2024 węgla będzie pod dostatkiem. Można zatem oczekiwać, że ceny węgla nie będą tak wysokie jak w ubiegłym roku.

Karol Rabenda, Wiceminister Aktywów Państwowych, zachęca do planowania z wyprzedzeniem i zaopatrywania się w opał już teraz, gdy ceny węgla spadają.

Rząd nie jest w stanie przewidzieć, czy będzie drugi dodatek węglowy lub jakakolwiek inna forma wsparcia na sezony grzewcze 2023/2024. Ważne jest, aby nadal monitorować sytuację. Wszystko zależy od cen energii w 2023 roku.

Pamiętaj, że nadal możesz kupić węgiel od gmin, które pozostały z programu rządowego. Gminy już teraz sprzedają węgiel za mniej niż 2000 dolarów za tonę. Wnioski o zakup węgla od samorządów do 2023 roku będą przyjmowane do 30 czerwca 2023 roku. Rząd nie wyklucza kontynuacji programu w kolejnym sezonie grzewczym.

Polska Grupa Górnicza, największy producent węgla, oferuje węgiel do sprzedaży online w trybie ciągłym.

Komentarze (0)