18 kwietnia 2017 Udostępnij

Odwodnienia u dzieci

Odwodnienie to stan, gdy nasz organizm ma zbyt mało wody w sobie. Przez to nie może właściwie działać, a w skrajnych przypadkach – nie może już w ogóle funkcjonować. Odwodnienie jest niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą odwodnieniu i co robić, gdy zauważysz je u swojego malucha!

Czym jest odwodnienie?

O odwodnieniu można mówić wtedy, gdy w organizmie poziom wody i elektrolitów jest stanowczo za niski. Wyróżnia się trzy stopnie odwodnienia: lekki, umiarkowany i ciężki. W skrajnych przypadkach utrzymujący się stan odwodnienia może doprowadzić nawet do śmierci.

Do odwodnienia dochodzi, gdy dostarczamy swojemu organizmowi za mało płynów lub wtedy, gdy za dużo na raz ich tracimy. Woda z organizmu jest wydalana zupełnie naturalnie (np. w postaci moczu czy potu), wtedy jednak wystarczy na bieżąco ją uzupełniać. Po większe dawki płynów musimy sięgać, gdy też tracimy ich więcej – np. podczas intensywnych treningów czy też podczas biegunki lub wymiotów.

Jak sprawdzić czy dziecko jest odwodnione?

Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne – zwłaszcza dla maluszków. Ze względu na mniejszą masę ciała, intensywniejszy niż u dorosłych metabolizm oraz mniejszą rezerwę płynów, stan ten może się pogarszać właściwie z minuty na minutę, zwłaszcza gdy maluch zmaga się z biegunką lub wymiotami.

Teoretycznie zawartość wody w organizmie można badać za pomocą wagi – niemniej jednak jest to bardzo trudne do weryfikacji. W praktyce żeby sprawdzić czy dziecko jest odwodnione, należy sprawdzić najczęstsze objawy tego zjawiska.

Czym objawia się odwodnienie u malucha?

  • Wzmożone pragnienie, brak apetytu
  • Rzadsze oddawanie moczu, który ma ciemnożółty kolor i intensywny zapach
  • Wzdęty brzuszek
  • Brak łez podczas płaczu, suche usta i język
  • Senność i spowolnienie reakcji na bodźce
  • Zapadające się ciemiączko

Jak postępować w przypadku odwodnienia?

Powyższe objawy dotyczą najlżejszego stopnia odwodnienia – a już są tak poważne. Nie dopuść do ich pogłębienia i dowiedz się, jak radzić sobie z wymiotami u dziecka!

Gdy maluch cierpi na biegunkę lub wymioty, najważniejszym jest, aby nie dopuścić do odwodnienia. W tym celu podawaj mu co kilkanaście minut małe porcje doustnego napoju nawadniającego, który zawiera także elektrolity. Na ten temat przeczytaj więcej na www.orsalit.pl.

Jeśli jednak nawadnianie doustne jest nieskuteczne (lub maluch odmawia picia), a stan dziecka stale się pogarsza, nie zwlekaj i jedź do najbliższego szpitala.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)