14 lutego 2017 Udostępnij

Jak się troszczyć o cerę tłustą i mieszaną?

Choć o cerze tłustej i mieszanej wypowiadamy się zazwyczaj jednym tchem, nie są one identyczne. Osoby z cerą tłustą zmagają się przede wszystkim z jej nadmiernym rogowaceniem, choć ich problemy to również rozszerzone pory, zaskórniaki i nasilony łojotok, stany zapalne, a często również – nieestetyczne ropne wykwity. Cera mieszana jest nieco mniej problematyczna, choć bowiem i ona jest nadmiernie przetłuszczona, największe wyzwanie stanowi w tak zwanej strefie T obejmującej czoło, nos oraz brodę. Oczywiście, problemy z tłustą skórą nie muszą wcale ograniczać się do twarzy, często mamy więc z nią do czynienia na plecach, ramionach, a nawet na klatce piersiowej.

Odpowiedź na pytanie o to, czy cera tłusta może być również naszym problemem nie jest, niestety, trudna. Typowe jest dla niej to, że jej odcień jest niezdrowy, a ona sama jest ciągle wilgotna błyszcząc się przesadnie. Niestety, ta sama cera może być jednocześnie wrażliwa, naczynkowa, a nawet – odwodniona. I choć zwykle myślimy o niej jako o problemie, z jakim zmagają się nastolatki, wiele osób musi się z nią zmagać również w swoim dorosłym życiu. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że jej właściciel nie ma żadnych korzyści z tego tytułu. Nie można zapominać o tym, że jest nie tylko grubsza niż cera sucha, ale również bardziej elastyczna. W praktyce oznacza to, że nie jest aż tak wrażliwa na czynniki atmosferyczne, a do tego wolniej się starzeje. Nie jest wolna od zmarszczek, te jednak pojawiają się rzadziej, a do tego są mniej widoczne.

Producent mineralnych kosmetyków

Kosmetyki naturalne w służbie cerze tłustej

Cera tłusta sprawia na tyle dużo problemów, że dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że wymaga starannej opieki. Jej mycie (podobnie, jak ma to miejsce w przypadku cery mieszanej) nie powinno więc uwzględniać żeli o działaniu ściągającym i wysuszającym. Efekt ich stosowania jest często odwrotny od zamierzonego, przyczyniają się one bowiem do powstawania jeszcze silniejszego łojotoku. Najlepszym pomysłem jest więc wykorzystanie w tym celu kosmetyków naturalnych, o których wiadomo, że nie zawierają nie tylko parabenów, ale i detergentów o podrażniającym działaniu. Naturalne mydła mogą mieć w swoim składzie sok z aloesu, olej laurowy, olejek ze skórki cytryny oraz olejek z mięty pieprzowej, warto przy tym stawiać na naturalne pianki oraz żele. Stosowanie tego rodzaju kosmetyków da nam pewność, że skóra będzie wolna od zanieczyszczeń, toksyn, a przede wszystkim – nadmiaru sebum. Mają one przy tym delikatne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co jest ich dodatkowym atutem.

Rola tonizowania przy cerze tłustej

Samo oczyszczenie twarzy nie musi okazać się wystarczające, chcąc mieć pewność, że nasza skóra ma najlepszą opiekę warto więc sięgnąć po tonik pomagający jej w odzyskaniu lekko kwaśnego pH. Tonik nie tylko ogranicza zjawisko przetłuszczania się cery, ale również przyczynia się do tego, że staje się ona bardziej matowa.

Oczywiście, nie każdy tonik charakteryzuje się jednakową skutecznością, najlepszymi rozwiązaniami są więc te, których skład jest nie tylko naturalny, ale i możliwie krótki. Szczególnie wartościowe wydają się w tym kontekście ekstrakty z róży, jabłko, kiwi, kiełki pszenicy oraz olejek ze skórki cytryny, nie można przy tym nie docenić znaczenia popularnego ostatnio olejku z drzewa herbacianego. Składniki te odznaczają się nie tylko działaniem przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym, ale także działaniem przeciwzapalnym.

Jeśli nie chcemy stosować toników, z powodzeniem możemy zastąpić je wodą różaną. Nic nie stoi na przeszkodzie i temu, aby hydrolat stosowany do pielęgnacji cery przygotować samodzielnie sięgając po płatki kwiatów lub skórki pochodzące z ekologicznych cytrusów.

Zobacz również: Zdrowy makijaż mineralny >> 

Komentarze (0)