18 sierpnia 2017 Udostępnij

Poradnik zakupowy – telefon czy tablet?

Urządzenia mobilne to coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. To dzięki nim jesteśmy w stanie sprawniej pracować, robić zakupy, planować dzień czy po prostu się bawić. Ich oferta rynkowa jest niezwykle szeroka, jednak najważniejsza wydaje się być odpowiedź na pytanie – czy lepiej zdecydować się na smartfona czy może zainwestować w dobrej jakości tablet?

Oczywiście zawsze można zaopatrzyć się w oba te urządzenia. Jest to jednak rozwiązanie, które wiąże się z koniecznością zainwestować naprawdę sporych środków. Nie oszukujmy się, dobrej jakości smartfon i tablet kosztują sporo, dlatego opcja ta dostępna jest tylko dla osób z bardzo dużym budżetem.

Co wybrać?

Oba omawiane urządzenia są do siebie bardzo podobne. Korzystają z tych samych systemów operacyjnych i bardzo często dysponują podobną mocą obliczeniową. Podstawowe różnice związane są z ich budową, a także realizowanymi funkcjami.

Telefon – służy oczywiście do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Funkcje te znajdują się jednak w każdym modelu, obecne smartfony to coś więcej. Wspomnieć należy przede wszystkim o szeregu programów i aplikacji wykorzystujących połączenie internetowe. Dzięki temu, na małym ekranie możemy obsługiwać pocztę elektroniczną, korzystać z przeglądarki internetowej, różnej maści komunikatorów, klientów serwisów społecznościowych czy też rozmaitych gier.

 

Dobrej jakości smartfon to także poręczne urządzenie pomocne w pracy – dzięki niemu zaplanujemy sobie dzień, zbudujemy sieć kontaktów czy skorzystamy z pakietów biurowych. Obecne telefony pozwalają również skorzystać z nawigacji GPS, aplikacji ułatwiających wybrać restauracje bądź zamówić jedzenie. Oczywiście nie możemy zapomnieć również o możliwości oglądania filmów, robienia zdjęć czy słuchania muzyki. Jak więc widać, możliwości wykorzystania telefonu są niezwykle szerokie.

 

Tablet – śmiało można powiedzieć, że obsługuje on wszystkie funkcje, które zostały wymienione przy okazji telefonu, oprócz dzwonienia. Rzecz w tym, że tablet od smartfona różni się budową i rozmiarami. Tablety najczęściej dysponują ekranem o przekątnej od 7 do 11 cali, podczas gdy 5-calowy telefon jest już określany jako duży.

 

Wszystko to sprawia, że sposób korzystania z tabletów jest nieco inny. W dużo większym stopniu zastępuje on bowiem komputer – możemy do niego podpiąć klawiaturę i myszkę, dzięki którym z łatwością stworzymy nowy dokument tekstowy i prezentację, dzięki tabletowi jesteśmy w stanie wygodnie przeglądać pełne wersje serwisów internetowych, lepiej sprawdza się również podczas oglądania filmów i zdjęć. Mówiąc krótko, ma on bardziej stacjonarny charakter i w większym stopniu przypomina komputer.

Ze względu na zakres obsługiwanych funkcji, a także sposób działania obu urządzeń, można stwierdzić, że dużo łatwiej jest kupić tani telefon niż tani smartfon. Najprostsze smartfony być może okażą się mocno ograniczone, jednak pozwolą na realizację wszystkich podstawowych zadań. W przypadku tabletów konieczna jest odpowiednia moc obliczeniowa. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że prawie każdy tablet da nam dostęp do większości wymienionych programów aplikacji. Problem polega na ich obsłudze.

Żeby zdać sobie z tego sprawę, wystarczy wziąć do ręki tablet za 200 złotych, wyposażony w 512 MB pamięci RAM i procesor o niskim taktowaniu. Irytacja pojawi się już po kilku minutach, kiedy system zacznie zawieszać się po uruchomieniu 2-3 aplikacji. Wszystko to sprawia, że odpowiedni komfort zagwarantują nam wyłącznie urządzenia ze średniej i wysokiej półki jakościowej.

Dla kogo telefon, a dla kogo tablet?

Skoro wiemy już, na co pozwolą nam oba urządzenia, a także jakie są między nimi różnice, możemy stwierdzić, komu przydadzą się najbardziej. Wyobraźcie sobie, że macie do dyspozycji 1000 złotych i zastanawiacie się, co wybrać – czy średniej jakości smartfon czy może tablet. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jaki sposób chcecie z nimi korzystać.

Praca – jeżeli często się przemieszczacie i potrzebujecie niewielkiego urządzenia pozwalającego na utrzymywanie kontaktu z klientami i korzystania z sieci, wybierzcie smartfon. Tablet okaże się dobrym pomysłem wtedy, gdy macie gdzie usiąść i zająć się najważniejszymi sprawami.

Miłośnik książek – tablet, dzięki większemu ekranowi, okaże się dużo wygodniejszy podczas czytania, zwłaszcza modele z dobrą matrycą.

Oglądanie filmów – ponownie należy wskazać na tablet – wszystkie dzięki przekątnej ekranu, która jest po prostu większa.

Słuchanie muzyki – zdecydowanie smartfon. Jest mniejszy, lżejszy i bardziej poręczny.

Sportowiec – jeżeli lubicie dokumentować swoje poczynania, sprawdzać, ile przebiegliście lub przejechaliście, a nie dysponujecie specjalnym, dedykowanym urządzeniem, smartfon okaże się dobrym wyborem.

Gracz – rozgrywka okaże się o wiele bardziej komfortowa, jeżeli będzie mieli do dyspozycji duży, wygodny ekran, dlatego w tej kategorii wygrywa tablet.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)