
Faktoring z regresem - na czym polega ta usługa?
Faktoring przybiera różne formy. Jedną z najpopularniejszych jest faktoring z regresem, nazywany też faktoringiem niepełnym. Tego typu usługi oferuje zdecydowana większość wyspecjalizowanych firm faktoringowych, jak i instytucji finansowych, dla których faktoring stanowi działalność poboczną. Na czym właściwie polega faktoring z regresem?
Jak działa faktoring z regresem?
W przypadku faktoringu z regresem, podobnie jak przy faktoringu pełnym, mamy do czynienia z całkowitym lub częściowym sfinansowaniem faktury lub kilku faktur, których termin spłaty jest z różnych względów odłożony w czasie. Różnica polega na tym, że w przypadku faktoringu z regresem faktor nie bierze na siebie odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność lub upadłość zalegającego z płatnością klienta – całe ryzyko pozostaje przy faktorancie. Innymi słowy – mimo scedowania wierzytelności na faktora, stroną umowy pozostanie dla niego usługobiorca, a nie jego niewypłacalny klient. Nawet, jeśli faktorant nie otrzyma pieniędzy za fakturę, będzie musiał zwrócić faktorowi pobraną kwotę wraz z doliczoną opłatą.
Faktoring z regresem – dowiedz się więcej w serwisie Bibby Financial Services.
Faktoring z regresem - kto może skorzystać z tej usługi?
Finansowanie poprzez faktoring z regresem jest dostępne praktycznie dla wszystkich firm, niezależnie od wielkości, pozycji na rynku czy branży. Wynika to ze zdecydowanie mniejszego dla faktora ryzyka niż w przypadku pełnego faktoringu. Dla wielu firm faktoring z regresem może okazać się jedynym sposobem na pozyskanie środków niezbędnych do zrealizowania dużego zlecenia lub sfinansowania własnego rozwoju – firmy te nie mają przeważnie wystarczającej zdolności kredytowej, aby móc liczyć na pomoc banku, natomiast faktoring pełny może okazać się dla nich po prostu za drogi.
Zalety korzystania z faktoringu z regresem
Powodem, dla którego wiele przedsiębiorstw wybiera ten rodzaj finansowania jest fakt, że faktoring z regresem jest po prostu tańszy od faktoringu pełnego. Wyspecjalizowane firmy każą sobie słono płacić za zdjęcie ryzyka z barków klienta, w wyniku czego może się okazać, że opłata za skorzystanie z usługi pochłonie lwią część zysków ze zlecenia, do zrealizowania którego faktoring był nam potrzebny. Poza tym faktoring z regresem posiada wszystkie zalety faktoringu w ogóle – niewielka ilość formalności, krótki czas oczekiwania na wypłatę środków, możliwość względnego uniezależnienia się od zalegających ze spłatami klientów oraz w wielu przypadkach możliwość skorzystania z zasobów i doświadczenia firmy faktoringowej w zakresie odzyskiwania należności bez kierowania sprawy do sądu.
Zanim zdecydujesz się na faktoring z regresem
Podstawowym warunkiem opłacalności faktoringu z regresem jest wypłacalność i rzetelność naszych klientów. Jeśli możemy być pewni ich uczciwości i tego, że nawet jeśli przekroczą termin spłaty koniec końców uregulują wszelkie należności, wówczas jedynym kosztem, który poniesiemy w związku ze skorzystaniem z faktoringu, będzie opłata na rzecz faktora. Zazwyczaj wynosi ona około 10% kwoty, której faktoring dotyczy. To zdecydowanie mniej niż w przypadku faktoringu pełnego.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz również
Komentarze (0)
VMontaż szafek i szuflad w kuchni wymaga precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Napotykane trudności można łatwo ominąć, mając przy sobie właściwe akcesoria meblowe. Prowadnice zapewniają płynne działanie szuflad, a zawiasy gwarantują bezgłośne otwieranie drzwiczek. Systemy cichego...
VTanzania, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Afryki, to prawdziwa skarbnica kultury i tradycji. Od barwnej muzyki bębniarskiej po bogatą spuściznę plemion masajskich - Tanzanii nie da się opisać w kilku zdaniach. Kraj ten zamieszkuje ponad 130 grup etnicznych, z których każda wnosi...
Na co zwracać uwagę przy kupnie powerbanka?
VW dobie wszechobecnych smartfonów, tabletów i innych mobilnych urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień, nasza potrzeba niezawodnego źródła energii staje się coraz bardziej widoczna. Często zdarza się, że bateria naszego urządzenia rozładowuje się w...
Zostaw komentarz