16 września 2016 Udostępnij

Kredyt gotówkowy a rodzaj umowy z pracodawcą - co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy to flagowy produkt wielu banków, który cieszy się popularnością wśród klientów. Pozwala sfinansować nieprzewidziane wydatki lub po prostu spełnić marzenia w przypadku niewystarczających oszczędności. Warto wiedzieć, że decyzja kredytowa zależy m.in. od rodzaju umowy z pracodawcą, na podstawie której pracuje klient.

Umowa o pracę na czas nieokreślony - umowa idealna

Największe szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego mają te osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dla banków oznacza to bowiem stabilną sytuację finansową, co zwiększa prawdopodobieństwo terminowego regulowania należności.

Kredyt gotówkowy - kliknij i dowiedz się więcej. 

Umowa o pracę na czas określony daje szansę na kredyt gotówkowy

Umowa o pracę na czas określony, chociaż jest już mniej stabilna niż umowa na czas nieokreślony, nie staje na drodze do zaciągnięcia zobowiązania. Wynika to z faktu, że kredyty gotówkowe zaciągane są na czas znacznie krótszy niż na przykład kredyty hipoteczne.

Jeśli więc osoba składająca wniosek zatrudniona jest na umowę na czas określony, wówczas bank weryfikuje czas jej trwania pod kątem maksymalnego okresu kredytowania.

Kredyt gotówkowy przy umowie cywilnoprawnej? To możliwe

Przed wieloma wątpliwościami i niewiadomymi stają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Są to formy zatrudnienia, do których banki mają ograniczone zaufanie. W każdej chwili mogą zostać rozwiązane, w efekcie czego kredytobiorca straci źródło dochodu, co zwiększy ryzyko, że przestanie spłacać raty. Nie oznacza to jednak, że umowa o dzieło czy umowa zlecenia całkowicie zamyka drogę do kredytu gotówkowego.

Polityka wielu banków zmieniła się, dostosowując warunki do obecnych realiów. Umowy cywilnoprawne są coraz częściej spotykanymi formami umów między pracownikiem a pracodawcą, stąd wymóg zmiany spojrzenia na umowę o dzieło czy umowę zlecenia. W efekcie banki są coraz mniej restrykcyjne i coraz częściej akceptują takie formy zatrudnienia. Stawiają jednak przy tym kilka warunków, do których zaliczyć można:

  • zachowanie ciągłości umowy;
  • przedstawienie wyciągów z rachunku osobistego potwierdzającego dochody;
  • zaświadczenie z ZUS lub urzędu skarbowego o niezaleganiu w składkach i podatkach;
  • PIT za ubiegły rok.

Warto mieć świadomość, że nawet, jeśli bank akceptuje wyżej wymienione formy zatrudnienia, maksymalne okresy kredytowania mogą być różne.  Zdarza się, że zostają one skrócone właśnie z uwagi na współpracę z pracodawcą w ramach umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Niższe mogą być również maksymalne kwoty kredytu, o jakie ma szansę ubiegać się kredytobiorca.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)