14 stycznia 2022 Udostępnij

Kable USB-C: Który z nich powinienem kupić?

Najbardziej znanym złączem komunikacyjnym jest złącze USB. Można je rozdzielić ze względu na prędkość przesyłu danych (przepustowość), a nawet standardy łącza. Jednym z tych typów jest USB-C. Znane również jako złącze USB typu C. Wersja 1.0 tego standardu została wydana w sierpniu 2014 roku. Od tego czasu jest on stale udoskonalany. Najpopularniejszym obecnie standardem jest USB-C w wersji 3.0, który ma przede wszystkim zwiększoną przepustowość względem swoich poprzedników.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, gdzie kupuje się kable USB typu C. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że specyfikacja jest prawidłowa, a nasz sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu. Niskiej jakości kable z wyjściami USB Typu A i USB-C mogą spowodować uszkodzenie naszego sprzętu, szczególnie w przypadku smartfonów, które wspierają szybkie ładowanie i ładowarki. Warto, abyś starannie wybrał kabel USB-C, który chcesz kupić.

Co to jest kabel i złącze USB-C?

USB typu C to 24-pinowe złącze USB, które wyróżnia się podwójnym złączem obrotowo-symetrycznym. Warto zauważyć, że USB-C może być również określane po prostu jako typ złącza. Jest ono podobne do USB-A, które można znaleźć w komputerach i USB-B, które jest często używane w drukarkach. Złącze microUSB typu B, które jeszcze kilka lat temu było popularne w smartfonach i urządzeniach mobilnych, wciąż cieszyło się dużą popularnością. Obecnie jest ono wypierane przez złącze USB typu C. Złącze to stało się standardem w smartfonach ze wszystkich półek cenowych, także w modelach premium i ze średniej półki cenowej. Najczęściej złącze microUSB można spotkać w starszych lub budżetowych urządzeniach mobilnych.

Złącze USB-C w każdej wersji wygląda identycznie. Gniazdo jest takie samo. Mogą one odnosić się do różnych możliwości w zależności od używanego kabla USB-C. Może to być USB 2.0 lub USB 3.1. Komunikacja wielopasmowa była możliwa dzięki kablom, które mają wtyczki USB Type-C. Standard USB-C 3.2 oferuje dwukrotnie większą prędkość niż USB-C 3.1. Tak, nowy standard USB-C3.2 wykorzystuje dwie linie o przepustowości 5 Gbit/s lub 10, dzięki czemu łączna przepustowość wynosi 20 Gbit/s. W przypadku USB Type-C 3.0 było to 10 Gbit/s. Teraz jest to 5 Gbit/s. Standard 2.0 ma niższą przepustowość, wynoszącą 480 Mbit/s. To już jest znacząca różnica.

Kabel USB-C

USB typu C - audio, wideo i ładowanie

Za pomocą kabla USB-C możesz również przesyłać audio i wideo. Kabel USB-C możesz wykorzystać do rozwiązania problemów, w których Twój smartfon nie ma gniazda minijack. Zamiast tego możesz podłączyć słuchawki przez gniazdo USB typu C. Allegro posiada takie modele słuchawek. Co zrobić, jeśli audio i wideo ma być przesyłane przez kabel USB-C. Trzeba się upewnić, że kabel obsługuje standardy DisplayPort lub Thunderbolt. Standard ten łączy DisplayPort z PCI Express. Kabel USB-C, który nie jest zgodny z tymi standardami, będzie pełnił tylko taką samą funkcję jak złącze microUSB, które pozwala na przesyłanie plików między smartfonem a komputerem. To tylko mała próbka z wielu aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kabla USB typu C.

Nie bez znaczenia jest również kwestia ładowania. Kabel USB-C może być wykorzystywany do ładowania tabletu lub smartfona. Sytuacja może być nieco inna, jeśli chcemy za pomocą tego kabla naładować komputer. Powinien być spełniony standard Power Delivery - dotyczy to zarówno gniazd, jak i wtyczek. Jeśli w komputerze mamy dwa gniazda USB-C, ale tylko jedno obsługuje Power Delivery, to podłączenie kabla do zwykłego gniazda nie rozpocznie procesu ładowania. Ważne jest, aby sprawdzić standard kabla USB-C, którego szukamy. Allegro oferuje kable w wersjach 3.2 oraz w standardach Thunderbolt lub Power Delivery.

Kabel USB-C może spowodować uszkodzenie urządzenia

Nic nie powinno pójść źle, jeśli do ładowania smartfona użyjesz dołączonego do zestawu kabla USB-C i ładowarki. Nie należy używać tanich kabli niewiadomego pochodzenia. Mogą one pobierać zbyt duży prąd, co może być spowodowane niską rezystancją rezystora w kablu. Taki kabel może spowodować nieprawidłowe ładowanie urządzenia, a w skrajnych przypadkach nawet spalić ładowarkę i sprzęt. Jeśli smartfon obsługuje tryb szybkiego ładowania, ryzyko uszkodzenia jest większe. Zagrożenie stanowią również komputery ładowane za pomocą kabli USB-C.

Czasami możemy potrzebować przejściówek, np. z USB-C na USB-C. W tym przypadku również trzeba będzie wybierać markowe produkty. Jakich kabli należy używać? Warto wybierać kable od renomowanych producentów. Kabel otg usb-c jest dobrym rozwiązaniem.

W przypadku smartfonów warto zakupić kabel od producenta. Załóżmy, że posiadamy smartfon marki Samsung. Wtedy zaopatrzmy się w kabel od renomowanego producenta, lub po prostu Samsunga. Warto sprawdzić, czy kabel USB-C obsługuje standard Power Delivery, jeśli będzie wykorzystywany do ładowania laptopa. Należy unikać kabli, które kosztują więcej niż pięć złotych. Kable renomowanych producentów kosztują około 30 złotych. Jest to nieco droższe rozwiązanie niż tani kabel, ale daje spokój i zmniejsza ryzyko uszkodzenia urządzenia.

Komentarze (0)