27 lipca 2016 Udostępnij

Postępowanie po wstawieniu implantu zębowego

Implanty są bezpiecznym i trwałym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Po ich wstawieniu należy jednak o nie odpowiednio dbać, regularnie czyścić oraz chodzić na kontrole według zaleceń dentysty. Bardzo niekorzystne jest palenie papierosów i picie alkoholu, ponieważ nałogi osłabiają organizm,utrudniając jego regenerację.

Czas bezpośrednio po wstawieniu implantu zębowego

Implanty zębowe, choć są bezpieczne dla zdrowia, a w wielu przypadkach wręcz wskazane do wstawienia, muszą mieć odpowiednie warunki do tego, by zostały zaakceptowane przez organizm. Tuż po wstawieniu należy:

zrobić zimny okład (np. z lodu) na twarz, żeby zmniejszyć opuchliznę,
unikać jedzenia i picia do momentu, aż znieczulenie całkiem przestanie działać,
unikać gorących napojów – można pić tylko chłodne,
przez pierwszych kilka godzin, nawet po ustąpieniu znieczulenia, unikać jedzenia – pierwsze posiłki, które można zjeść po około 6 godzinach, powinny mieć półpłynną konsystencję,
starać się nie dotykać językiem okolicy, w której zostały wstawione implanty zębowe.

Tydzień po zabiegu zdejmuje się szwy. Wtedy też szczególnie trzeba pilnować, by nie naruszyć dopiero zrośniętej tkanki.

Pierwsze dwa tygodnie z implantem

Bardzo ważne, a wręcz kluczowe, są pierwsze dwa tygodnie po wstawieniu implantu. W tym czasie nie można:

pić alkoholu,
palić papierosów,
uprawiać sportu,
schylać się,
korzystać z sauny i solarium,
wykonywać ciężkiego wysiłku, dźwigać ciężarów itd.

Od ogólnej formy organizmu zależy to, czy implanty zębowe przyjmą się bez problemów.


Poza tym należy myć po każdym posiłku zęby. Wskazane jest płukanie jamy ustnej antyseptycznym płynem. Zęby najlepiej myć miękką szczoteczką, by zminimalizować ryzyko podrażnienia dziąseł – szczególnie w okolicy, gdzie ma być wszczepiony implant. Posiłki powinny być miękkie lub nawet płynne, żeby nie forsować implantów żuciem twardego jedzenia. Ważne też, by jedzenie nie było bardzo gorące.

Na co zwracać uwagę dwa tygodnie po wstawieniu implantu?

Po dwóch tygodniach, czyli najważniejszym dla implantu okresie, niektóre wskazania powinny być nadal kontynuowane. Zaleca się, aby jeszcze przez przynajmniej miesiąc od wstawienia implantu nie uprawiać wysiłkowych sportów. Dieta może być już bardziej różnorodna, jednak w dalszym ciągu trzeba uważać na to, by implant nie był obciążany. Po każdym posiłku usta powinny być przynajmniej przepłukane letnią wodą. Przez pierwsze trzy miesiące absolutnie nie powinno się palić papierosów, wskazane jest całkowite zerwanie z nałogiem. Palenie obniża możliwość regeneracji tkanek, co skutkuje większym ryzykiem odrzucenia implantu. U palaczy zdarza się to 5 razy częściej niż u osób, które nie palą. Niektórzy dentyści wręcz nie podejmują się wykonania zabiegu u palacza.

Bardzo ważne jest także ogólne przestrzeganie zasad higieny, w przeciwnym wypadku może dojść do infekcji bakteryjnych. Regularne mycie zębów, stosowanie płynu do płukania ust i wizyty kontrolne zgodnie z harmonogramem są niezbędne.

Po okresie całkowitej regeneracji, można jeść normalne posiłki i wrócić do poprzedniej aktywności fizycznej. Zdarza się, że po wstawieniu implantu dochodzi do powikłań, jednak w przeważającej liczbie przypadków są one wynikiem nieodpowiedniego postępowania samego pacjenta. Posiadanie implantów nie wymaga dodatkowych zabiegów, ale trzeba bardzo dbać o higienę jamy ustnej – myć zęby, stosować nici dentystyczne i regularnie chodzić na wizyty kontrolne.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)