30 listopada 2017 Udostępnij

Jak zadbać o buty ze skóry?

Jesień to niewątpliwie ta pora roku, kiedy chętniej sięgamy po buty zakryte, które zapewnią nam ciepło i komfort podczas pierwszych chłodniejszych dni. Najlepiej w tym okresie sprawdzają się dobrej jakości buty wykonane z naturalnej skóry, które są bardziej eleganckie i wytrzymałe niż buty ze sztucznych materiałów, a ponadto przepuszczają powietrze. Jednakże niektórzy z nas zastanawiają się jak dbać o skórzane buty i boją się, że ich pielęgnacja jest czasochłonna i skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, takie jak na przykład impregnat do butów skórzanych, by mieć pewność, że przy minimum wysiłku nasze ukochane buty będą nam służyć przez kilka jesiennych sezonów.

Jak wyczyścić buty?

To pytanie z pewnością spędza sen z powiek niejednej osobie, ponieważ obecnie oferta produktów przeznaczonych do pielęgnacji obuwia dostępna w sklepach jest niezwykle bogata i czasami trudno jest samodzielnie wybrać właściwy specyfik. Szeroka gama produktów wraz ze szczegółowym opisem, takich jak szampony, środki do czyszczenia czy impregnaty do butów skórzanych jest dostępna w Internecie (https://www.butyraj.pl/pol_m_Akcesoria-252.html).  By odpowiedzieć na pytanie jak dbać o skórzane buty, trzeba pamiętać, że właściwa pielęgnacja składa się z kilku etapów i są to:

  • czyszczenie,
  • pastowanie,
  • impregnowanie, a także
  • właściwe przechowywanie.

Przede wszystkim buty skórzane należy oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń przy pomocy miękkiej tkaniny, najlepiej bez użycia wody, która może spowodować przebarwienia i zniekształcenie butów. Mocno zabrudzone buty skórzane można oczyścić przy pomocy specjalistycznego szamponu przeznaczonego do czyszczenia skór licowych. Następnie buty należy zapastować, przy czym wcale nie musimy w tym celu wykorzystywać pasty do butów. Obecnie dostępne są w sklepach różnego rodzaju kremy do obuwia ze skór licowych oraz pasty-woski. Pasty w płynie przydadzą się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy szybko osiągnąć upragniony efekt, ale raz na jakiś czas dobrze jest wyczyścić i wypolerować buty tradycyjną pastą.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczną pastę o dość zwartej konsystencji, której aplikacja wymaga użycia miękkiej szmatki, czy też wybierzemy krem lub wosk, które zazwyczaj dostępne są w pojemnikach zaopatrzonych w wygodną gąbkę do aplikacji, po nałożeniu specyfiku buty skórzane należy dokładnie wypolerować, tak aby preparat został równomiernie rozprowadzony. Do polerowania butów skórzanych najlepiej jest użyć przeznaczonej do tego celu specjalnej szczotki z włosia naturalnego lub syntetycznego.

pasta do butów

Współczesne produkty do pielęgnacji butów skórzanych mają bardzo bogate formuły, które nie tylko chronią skórę przed niekorzystnym wpływem wody i brudu, ale także pozwalają ukryć drobne uszkodzenia i odświeżają kolor. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie koloru wybranego preparatu do koloru obuwia. Gama dostępnych produktów jest bardzo szeroka, od brązu w wielu odcieniach, przez szarości, aż do ponadczasowej czerni. Jeśli jednak mamy kilka par butów skórzanych i nie chcemy kolekcjonować past i kremów w różnych kolorach, świetnie sprawdzą się produkty bezbarwne. Mają tak samo wszechstronne działanie ochronne i pielęgnacyjne, ale mogą z powodzeniem być stosowane do różnego koloru butów skórzanych.        

Czy i jaki impregnat do butów wybrać?

W okresie jesienno-zimowym impregnat do skór powinien obowiązkowo zagościć w naszych domach. Bez wątpienia jest to preparat, bez którego nie zapewnimy właściwej pielęgnacji naszym ukochanym skórzanym butom. Impregnat do skór w sprayu przede wszystkim zapewnia wodoodporność, chroni przed wnikaniem wilgoci czy błota, a także ułatwia usuwanie zabrudzeń. Ważne jest, by impregnat był stosowany systematycznie, ale nie jest wymagane jego nakładanie przy każdorazowym czyszczeniu butów.  

impregnat do butów

Właściwe przechowywanie także pomaga dbać o buty

Przechowywanie butów w odpowiedni sposób jest niemniej istotne niż ich czyszczenie i impregnowanie przy użyciu właściwych produktów. Pamiętajmy, żeby butów nigdy nie stawiać jednych na drugich, gdyż to powoduje równego rodzaju wgniecenia i zniekształcenia, których nie usuniemy za pomocą żadnej pasty ani kremu. Dobrze jest też wewnętrzną część butów zabezpieczyć przed bakteriami i nieprzyjemnym zapachem przy użyciu specjalnego środka antyseptycznego. 

Dzięki tym prostym wskazówkom jak dbać o skórzane buty, nasze ukochane obuwie pozostanie eleganckie i będzie nam długo służyć. Niezwykle ważna jest systematyczność, gdyż sporadyczne czyszczenie i impregnowanie na niewiele się zda. To jak często należy czyścić skórzane buty zależy od warunków atmosferycznych oraz od naszych preferencji. Każdy powinien wypracować swój własny rytuał, tak by dbałość o buty nie była jedynie przykrym obowiązkiem.  

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)