22 maja 2017 Udostępnij

Dotacje z Unii Europejskiej są przeznaczone nie tylko dla początkujących przedsiębiorców – kiedy i jak się o taką starać?

O dotacje pochodzące ze środków unijnych mogą starać się nie tylko nowi przedsiębiorcy, którzy potrzebują pieniędzy na start. Dowiedz się, z jakich programów możesz skorzystać, prowadząc z powodzeniem firmę od kilku lat.

Dotacje unijne dla przedsiębiorców – co warto wiedzieć?

Być może prowadząc firmę, nie interesowałeś się dotychczas dotacjami unijnymi. W takim razie musisz wiedzieć, że na lata 2014-2020 na rozwój przedsiębiorstw przeznaczono 20 mld euro. W rezultacie osoby prowadzące podmioty gospodarcze to jedna z największych grup beneficjentów środków pochodzących z funduszy unijnych.

Jako osoba prowadząca firmę, możesz starać się o środki pochodzące z różnych programów. Środki unijne można przeznaczyć m.in. na:

  • szkolenia zawodowe dla pracowników – podnosząc kompetencje i umiejętności pracowników, możesz zyskać – twoi podwładni będą skuteczniejsi niż dotychczas,
  • odnawialne źródła energii – to idealne rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących np. zakłady produkcyjne,
  • opracowanie nowych produktów – jeżeli masz pomysł na innowacyjny produkt, ale nie masz pieniędzy na przeprowadzenie badań, to wystarczy, że złożysz stosowny wniosek,
  • zakup maszyn i oprogramowania – trudno wyobrazić sobie sprawnie działające firmy bez nowoczesnych urządzeń.

Jesteś zainteresowany pełną listą dotacji? Chcesz wiedzieć więcej o poszczególnych dotacjach? W takim razie zajrzyj na tę stronę internetową: https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm.

Jak starać się o dotację ze środków unijnych?

Wybrałeś program, którym jesteś zainteresowany? Czas na krok drugi, czyli zawnioskowanie o przyznanie środków. Procedura jest ściśle określona. Aby otrzymać środki, musisz:

  • złożyć wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami w terminie,
  • poczekać na decyzję,
  • jeżeli pieniądze zostaną ci przyznane, to pozostaje je wydać zgodnie z przeznaczeniem.

Etapem końcowym jest rozliczenie się z otrzymanej dotacji. Ponieważ zarówno zgromadzenie niezbędnych dokumentów, jak i późniejsze przygotowanie rozliczenia środków to zadania wymagające wiedzy, to powinieneś rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów. Na rynku działa wiele firm oferujących kompleksową pomoc w tym zakresie.

Dotacja czy może kredyt?

Jeżeli dotychczas nie korzystałeś ze wsparcia pochodzącego ze struktur europejskich, to możesz nie wiedzieć, że wsparcie jest oferowane w następujących formach, czyli:

  • bezzwrotnej dotacji – z twojego punktu widzenia to najbardziej korzystne rozwiązanie, bo nie musisz angażować środków własnych (w przypadku niektórych programów przedsiębiorca może otrzymać 100% potrzebnych mu środków),
  • kredytu – w tym przypadku będziesz zobowiązany zwrócić otrzymane środki, przy czym oferowane oprocentowanie jest niższe niż w banku komercyjnym.

Zanim zatem zaczniesz starać się o środki pochodzące z konkretnego programu, upewnij się, że są one oferowane jako bezzwrotna dotacja. W przeciwnym razie musisz liczyć się, że będziesz zobowiązany zwrócić otrzymane środki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o dotacjach pochodzących ze środków unijnych, to – poza odwiedzeniem strony, do której link znajdziesz wyżej – powinieneś umówić się na spotkanie z doradcą. Takich znajdziesz w punktach informacyjnych zlokalizowanych w większych miastach na terenie całej Polski.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)