21 kwietnia 2023 Udostępnij

Rodzaje i zastosowanie sprężarek chłodniczych

Sprężarka jest ważnym elementem każdego obiegu chłodniczego. Sprężarka jest odpowiedzialna za sprężanie czynnika chłodniczego, zanim trafi on do skraplacza w urządzeniach chłodniczych. Aby spełnić różne wymagania, takie jak poziom hałasu lub wydajność, różne typy sprężarek są stosowane w różnych systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych. W tym poście przyjrzymy się najpopularniejszym typom.

Jak działa sprężarka chłodnicza?

Większość urządzeń chłodniczych składa się z czterech głównych elementów: parownika (lub parownika i skraplacza), zaworu rozprężnego i sprężarki. Wszystkie powyższe elementy tworzą zamknięty obieg, w którym "podróżuje" czynnik chłodniczy. Sprężarka jest najważniejszym elementem takiego systemu, ponieważ przekształca ciecz o niskim ciśnieniu w gazy o wysokim ciśnieniu.

Jak wygląda cały proces obiegu czynnika chłodniczego? Sprężarka jest sercem układu. Podgrzewa ona i tłoczy gaz chłodniczy, który następnie przepływa do skraplacza. Sprężony gaz uwalnia swoją energię cieplną w skraplaczu. Ciecz wraca do swojego pierwotnego stanu. Częściowo schłodzony ciekły czynnik chłodniczy jest pompowany do zaworu rozprężnego, gdzie jego ciśnienie zostanie zmniejszone. Rozprężony czynnik chłodniczy przepływa następnie do parownika, gdzie odbiera ciepło z powietrza i zamienia się w postać gazową. Gaz trafia do sprężarki i cykl się powtarza.

Dowiedz się więcej o chłodnictwie przemysłowym na https://energycool.pl/

Sprężarki tłokowe

Ze względu na prostą konstrukcję, sprężarki tłokowe były przez wiele lat stosowane w niskosprawnych domowych i komercyjnych systemach chłodniczych. Pomimo tego, że sprężarki rotacyjne zastępują w wielu zastosowaniach sprężarki tłokowe (przede wszystkim dlatego, że są bardziej wydajne), nadal stosuje się tłokowe wersje tych elementów, zwłaszcza w instalacjach o wysokich wymaganiach wydajnościowych.

Jak sama nazwa wskazuje, tłoki w jednostkach tłokowych poruszają się tam i z powrotem, sprężając czynnik chłodniczy. Ogólna zasada działania jest podobna jak w przypadku silnika spalinowego. Tłoki sprężarki chłodniczej poruszają się w górę i w dół wewnątrz cylindrów. Następnie sprężają czynnik chłodniczy, zasysając go z parownika przez zawory wlotowe. Wał korbowy napędza tłoki w sprężarce.

Należy zaznaczyć, że sprężarki tłokowe stanowią dużą grupę urządzeń. Można je dalej podzielić na mniejsze grupy, w zależności od rozwiązań konstrukcyjnych, liczby lub cylindrów, czy stopnia sprężania.

Sprawdź czym są sprężarki Turbocor na https://energycool.pl/produkty/turbocor/

Sprężarki spiralne

Sprężarki spiralne do wykonania swojej pracy wykorzystują dwa ślimaki: jeden nieruchomy, a drugi poruszający się ruchem mimośrodowym. Napędza je niewielki wał korbowy. Czynnik roboczy dostaje się przez wlot znajdujący się w górnej części obudowy. Ślimak porusza się zasysając gaz, a następnie zamyka go w jednej z kieszeni powietrznych.

Ten typ sprężarki ma szereg zalet w stosunku do modeli tłokowych, m.in. mniejsze rozmiary i mniejszą masę. Sprężarki spiralne charakteryzują się również niskimi wibracjami i niskim poziomem hałasu. Sprężarki spiralne znajdują zastosowanie przede wszystkim w domowych i komercyjnych systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Podzespół ten równie dobrze sprawdza się w pompach ciepła.

Chłodzenie przemysłowe

Sprężarki łopatkowe

Najważniejszym elementem sprężarki łopatkowej jest specjalny wirnik, który jest zamontowany wewnątrz cylindrycznej obudowy z dwoma otworami. ssącym i tłocznym. Mimośrodowy obrót elementu roboczego odpowiada za sprężanie czynnika chłodniczego. Istnieje również podwójna wersja sprężarek, która jest wyposażona w dwa wirniki obracające się w przeciwnych kierunkach. Zaawansowany model jest cichszy, wydajniejszy i generuje mniej drgań. W niektórych przypadkach jest to lepsza opcja niż sprężarki spiralne.

Sprężarki łopatkowe w swojej podstawowej formie są kompaktowe i tanie. Dlatego ten typ podzespołów jest polecany do domowych urządzeń chłodniczych o niewielkiej wydajności, takich jak klimatyzatory, chłodziarki i zamrażarki.

Sprężarki śrubowe

Sprężarki śrubowe działają poprzez połączenie dwóch śrub. Podczas ich obrotu pomiędzy płatami, czynnik chłodniczy zostaje zassany do urządzenia (przez otwór ssący). Obrót śruby wtłacza czynnik chłodniczy na niewielką powierzchnię, co powoduje jego sprężenie. Sprężony gaz jest ostatecznie uwalniany ze sprężarki przez otwór wylotowy.

Sprężarki śrubowe są popularne, ponieważ mają wyższy stopień sprężania w porównaniu do modeli tłokowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w przemysłowych systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych o dużej wydajności. Co ciekawe, podzespoły tego rodzaju są również wykorzystywane przez kolej, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie powietrza w przewodach hamulcowych.

Komentarze (0)