16 października 2017 Udostępnij

Jak stworzyć aranżację okna?

Prawdziwym zwieńczeniem aranżacji każdego wnętrza jest dekoracja okien, która nadaje końcowego efektu i podkreśla charakter wnętrza. Spełnia również ważną funkcję praktyczną, ponieważ odgradza nas i naszą prywatność od ciekawskiego wzroku sąsiadów i przechodniów. Warto więc zająć się wystrojem okien i dokładnie przemyśleć rozwiązanie, które ostatecznie wybierzemy, by cieszyć się pięknymi oknami i potrzebną każdemu człowiekowi prywatnością. Nie zapominajmy, że nagie okna nadadzą pomieszczeniu surowego charakteru, a źle dobrana dekoracja zepsuje efekt aranżacji wnętrza. Dobierajmy więc wystrój okien zgodnie z upodobaniami biorąc pod uwagę styl, w jakim urządzone zostało wnętrze. Nie mieszajmy minimalistycznej aranżacji salonu z koronkowymi, długimi firanami i zasłonami w wielkie, kolorowe figury geometryczne. Rynek oferuje tak wiele możliwości ozdoby okien, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i swoich potrzeb.

Osoby mieszkające w bloku narażone są wielokrotnie na wiele nieestetycznych mankamentów, które czają się za oknem. Szara obdrapana ściana sąsiedniego bloku to z pewnością widok, który nie jest pożądanym zwieńczeniem nowoczesnego salonu. Naprzeciw tego typu problemom wychodzą dekoracje okienne za pomocą, których możemy odwrócić uwagę naszego wzroku od niekorzystnej scenerii za oknem. Wielokrotnie mieszkania w bloku posiadają brzydkie grzejniki, wystające rury grzewcze bądź nieestetyczne parapety. Po odpowiednim dobraniu aranżacji okna jesteśmy w stanie ukryć te mankamenty podkreślając jednocześnie piękno i wielkość okna.

Stosując odpowiednie triki jesteśmy w stanie osiągnąć niesamowite efekty wizualne i odmienić nasze okna i wnętrza. Jeżeli chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie powinieneś powiesić firany na przezroczystym karniszu. Jeżeli natomiast zależy Ci na jego obniżeniu - zdecyduj się na umieszczenie karnisza na linii ramy okiennej. Chcąc powiększyć optycznie okno rozciąg firany, by wychodziły poza ramy okienne.

Kolejnym krokiem, który powinniśmy określić aby doprecyzować rodzaj aranżacji okiennej, którą potrzebujemy w konkretnym pomieszczeniu jest odpowiedzenie sobie na pytanie do jakiego stopnia chcielibyśmy wpuścić do środka naturalne światło. Są to aspekty, które warunkują rodzaj wystroju naszego okna. Z pewnością salon jest miejscem, w którym światło jest pożądane. Sypialnia natomiast powinna raczej zostać zaciemniona i klimatyczna.

Ciężkie, długie firany z grubego materiału nie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zależy nam na rozjaśnieniu wnętrza. W tym wypadku powinniśmy zdecydować się na krótkie i zwiewne firanki bądź zasłonki. Zwróćmy uwagę, by wykonane były z lekkich, przepuszczających światło materiałów. Świetnym wyborem do sypialni będą natomiast żaluzje bądź rolety, które zapewnią nam całkowitą ciemność. Rolety sprawdzą się także we wnętrzach, które wyeksponowane są na nadmierne promieniowanie słoneczne. Dzieje się tak głównie w małych mieszkaniach usytuowanych w bloku. W gorące dni trudno wytrzymać w tak nagrzanym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzą się tu grube rolety, które ograniczą ilość promieni, która dostaje się do wnętrza.

Wybór rodzaju dekoracji okiennych to nie lada wyzwanie. Istnieje tak ogromna oferta rodzajów aranżacji, że trudno zdecydować się na coś konkretnego. Warto określić swoje preferencje i potrzeby, by zdecydować się na konkretny rodzaj dekoracji, jak na przykład rolety bądź firany. Dopiero później należy szukać konkretnego modelu, który uwieńczy nasze okno.

okno

Firany i zasłony to klasyczny wybór, który cieszy się powodzeniem od dziesiątek lat. Współczesne różnią się jednak znacznie od tych, które wisiały w oknach naszych babć i mam. Firany są dziś bardziej zwiewne i delikatne, a w sklepach możemy znaleźć wielkie gamy kolorów i materiałów. Zasłony charakteryzują się grubszym materiałem, który jest w stanie pomóc w zaciemnieniu wnętrza. Często jednak spełniają one jedynie funkcję dekoracyjną.

Poziome żaluzje są w stanie przepuszczać światło tworząc ciekawy efekt gry cieni we wnętrzu, bądź też całkowicie je blokować. Zależy to od kąta nachylenia lameli. Nowoczesne żaluzje posiadają szersze lamele niż popularne niegdyś, dzięki czemu są efektowniejsze i znacznie trwalsze.

Rolety rzymskie świetnie nadają się do wnętrz minimalistycznych, ponieważ nie rzucają się w oczy. Wykonane są najczęściej z tkanin, z których szyte są zasłony. Opuszczane i podnoszone są za pomocą łańcuszka bądź sznurka. Doskonale nadają się do małych pomieszczeń i są świetną alternatywą nadającą intymności pomieszczeniu.

Rolety kasetowe są bardzo często wybieranym produktem. Dzięki szerokiej gamie różnorodnych tkanin w wielu wzorach i kolorach każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Istnieje także możliwość wyboru własnego wzoru, który nadaje wnętrzu indywidualizmu i wyjątkowości. Jest to również doskonała ochrona przed nadmiernymi promieniami słonecznymi i wścibskimi sąsiadami.

Wystrój okien powinien współgrać z stylem aranżacji całego wnętrza i być jego dopełnieniem. Dlatego też tak ciężko wybrać ich rodzaj, kolor i materiał. Bardzo ważne jest również, by prócz walorów estetycznych dekoracje miały charakter praktyczny. Jeśli naszym celem jest stworzenie wyrazistej aranżacji okien warto postawić na mocne akcenty. Jeśli jednak pragniemy, by okno było jedynie dopełnieniem pomieszczenia warto pozostać w tej samej gamie kolorystycznej co kolor ścian.

Komentarze (0)