4 stycznia 2017 Udostępnij

Leasing na samochód a kredyt samochodowy - poznaj najważniejsze różnice między tymi usługami

Choć klienci kupujący auta za gotówkę często wybierają samochody używane, wzrasta liczba Polaków zainteresowanych kupnem nowych pojazdów prosto z salonu. Wraz ze zmianą trendów rośnie popularność takich form finansowania zakupu samochodu, jak kredyt czy leasing. Jakie są różnice między nimi?

Cechą wspólną kredytu samochodowego i leasingu jest obowiązek spłaty kosztów zakupu pojazdu w miesięcznych ratach. Na tym jednak elementy wspólne się kończą, ponieważ kredyt i leasing to zupełnie różne formy finansowania samochodów. Różnice obejmują nie tylko koszty (w ich oszacowaniu pomoże Ci kalkulator kredytu samochodowego). Warto poznać te najważniejsze.

Cechy kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy pozwala na sfinansowanie wybranego modelu samochodu, rozkładając jego całkowity koszt na raty - zwykle miesięczne. Jego zaciągnięcie wiąże się jednak z dopełnieniem wielu formalności, m.in. przedstawieniem zaświadczenia o dochodach, na podstawie których kalkulator kredytu samochodowego wyliczy zdolność kredytową.

Oprocentowanie kredytów samochodowych waha się zwykle w granicach od 6 do nawet 10%. Okres kredytowania wynosi najczęściej do 10 lat.

Po zakończeniu umowy kredytowej kredytobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu i może go np. sprzedać.

Cechy leasingu samochodowego

Z uwagi na korzystne odpisy podatkowe leasing jest formą finansowania zakupu samochodu szczególnie opłacalną dla przedsiębiorców. Można go porównać do wynajmu długoterminowego, ale z możliwością wykupienia pojazdu po zakończeniu trwania umowy.

Istotą leasingu jest udostępnienie samochodu przez firmę leasingową w zamian za opłacanie comiesięcznych rat z tytułu korzystania z pojazdu. Wcześniej jednak leasingobiorca musi uregulować opłatę własną (wynoszącą 0-40% wartości samochodu), a przy rozwiązywaniu umowy dokonać wykupu pojazdu, jeśli chce stać się właścicielem auta.

Umowę leasingową można podpisać maksymalnie na 5 lat (60 miesięcy).

Kredyt samochodowy a leasing

Podsumowując, wśród najważniejszych elementów odróżniających kredyt samochodowy od leasingu wymienić można:

  • bardziej skomplikowane procedury przyznawania kredytu samochodowego w porównaniu z leasingiem;
  • w przypadku kredytu samochodowego jedynym formalnym właścicielem auta jest bank (w przypadku zabezpieczenia w formie całkowitego przewłaszczenia) lub współwłaścicielem  (w przypadku przewłaszczenia częściowego), a w leasingu - firma leasingowa. Poza powyższym, zabezpieczeniem kredytu może być np. depozyt karty pojazdu – wówczas bank nie jest właścicielem samochodu, ale kredytobiorca nie może sprzedaż auta do momentu spłaty kredytu;
  • ze względów podatkowych leasing jest korzystniejszy dla kierowców prowadzących działalność gospodarczą;
  • leasing nie wpływa na zdolność kredytową leasingobiorcy, natomiast kredyt samochodowy obniża zdolność kredytową kredytobiorcy;
  • maksymalny czas trwania umowy leasingowej to średnio ok. 5 lat, zaś kredytu - do 10 lat.  

Jak pokazuje kalkulator kredytu samochodowego, standardowy kredyt to forma finansowania droższa niż leasing. W praktyce okazuje się jednak, że nie w każdym przypadku musi tak być. Za przykład może posłużyć elastyczny Kredyt SMARTPLAN i Leasing SMARTPLAN – rozwiązania oferowane przez Toyota Bank. Osoba korzystająca z nowoczesnych form finansowania może jeździć nowym samochodem prosto z salonu już za 500 zł miesięcznie. W obu przypadkach wpłaca się wartość początkową (np. 20%), a następnie spłaca:

  • w przypadku Kredytu SMARTPLAN – tylko koszt odpowiadający utracie wartości posiadanego auta rozłożony na miesięczne raty niższe nawet o 40% w porównaniu ze standardowym kredytem,
  • w przypadku Leasingu SMARTPLAN - raty leasingowe niższe nawet o 60% w porównaniu ze standardowym leasingiem.

Zaletą obu rozwiązań jest fakt, że użytkownik pojazdu może zmieniać samochody co 3-4 lata. Pozwala to na korzystanie z nowych pojazdów prosto z salonu, posiadających gwarancję producenta.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami finansowania zakupu samochodu.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)