30 sierpnia 2022 Udostępnij

Jak wygląda dobieranie soczewek i okularów

Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm są dziś zjawiskiem powszechnym. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym dotykają one coraz szerszego kręgu osób. Długie godziny spędzane przed ekranami smartfonów, telewizorów i komputerów negatywnie wpływają na nasz wzrok. Zaburzenia widzenia spowodowane nieprawidłowym działaniem mechanizmu refrakcji powodują, że obraz staje się niewyraźny. Odpowiedzią na ten problem są odpowiednie metody korekcji, takie jak okulary lub szkła kontaktowe.

Soczewki czy okulary – co wybrać?

Okulary i szkła kontaktowe to dwie różne metody korygowania refrakcyjnych wad oka. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Są również i tacy, którzy stosują je zamiennie – raz zakładają soczewki, a raz okulary. Która z opcji jest najlepsza? Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Oprawki korekcyjne niewątpliwie poprawiają komfort życia osoby z wadą wzroku. Odpowiednio dobrane, skutecznie korygują każdą wadę refrakcji i nie wymagają dodatkowej nauki aplikacji, jak w przypadku soczewek kontaktowych. Dodatkowo okulary mogą służyć jako narzędzie do kreowania wizerunku. Rodzaj oprawek, jaki wybieramy, pozwala nam wyrazić siebie poprzez indywidualny styl. Takie akcesoria nie będą jednak odpowiednie dla każdego. Mogą nie współgrać z codziennym makijażem i uwierać, jeśli będą źle dopasowane. Nie są też z pewnością zbyt wygodne podczas uprawiania sportu. Ponadto źle dobrane okulary mogą leżeć niestabilnie na twarzy, zsuwać się lub uciskać. Alternatywnym rozwiązaniem wobec korekcji okularowej są szkła kontaktowe. Miękkie soczewki umieszczane bezpośrednio na powierzchni oka stają się coraz bardziej popularne i są chętnie wybierane. Użytkownicy cenią je za komfort noszenia, doskonałe widzenie bez zniekształceń, swobodę ruchu i nieograniczone możliwości aktywności fizycznej. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by nosić soczewki razem z okularami przeciwsłonecznymi. Kiedy już opanuje się proces ich aplikacji i zdejmowania, stosowanie soczewek staje się banalnie proste. Noszenie szkieł kontaktowych wymaga jednak ścisłego przestrzegania zasad ich noszenia i pielęgnacji. Nie można bagatelizować tych kwestii, ponieważ zaniedbanie higieny może powodować różne infekcje, a w konsekwencji nawet pogorszenie wzroku. Na szczęście w internecie jest mnóstwo świetnych źródeł wiedzy na temat użytkowania soczewek (np. na blogu http://przezsoczewke.com/). Zawierają one wiele cennych informacji, z których warto skorzystać.

Jak dobrać odpowiednie soczewki lub okulary?

Osoby ze zdiagnozowaną wadą wzroku powinny nosić soczewki lub okulary o parametrach odpowiadających tej wadzie. To bardzo ważne, ponieważ produkty np. dla astygmatyków będą się różniły od tych służących do korekcji miopii (krótkowzroczności). Pomocy optycznych takich jak okulary czy soczewki nigdy nie dobieramy samodzielnie! Takie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Dyskomfort, złe widzenie w soczewkach, powikłania zdrowotne – to tylko początek długiej listy potencjalnych problemów. Właściwy dobór elementów, które mają poprawić nasz wzrok, jest możliwy tylko pod okiem doświadczonego specjalisty. Najlepiej udać się do optometrysty – to ekspert w dziedzinie diagnostyki zaburzeń procesu widzenia. Konsultacja optometryczna w celu dopasowania soczewek lub okularów obejmuje szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonanie dokładnego pomiaru wady wzroku. Na podstawie przeprowadzonego badania optometrysta dobiera odpowiednie moce okularów lub soczewek kontaktowych, a także instruuje pacjenta, jak należy ich używać. Jeśli zdecydowałeś się na szkła kontaktowe, specjalista nauczy Cię, jak zakładać i zdejmować soczewki oraz omówi z Tobą zasady ich pielęgnacji. W tym miejscu chcielibyśmy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Choć większość osób może bez przeszkód nosić szkła kontaktowe, istnieją pewne grupy pacjentów, które nie mogą korzystać z tego udogodnienia. Podczas doboru tej formy korekcji należy wziąć pod uwagę ewentualne przeciwwskazania. Tego też nie należy robić bez kontaktu ze specjalistą. Aby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych, optometrysta przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i określi stan zdrowia powierzchni oka. Jeśli wszystko będzie dobrze, dostaniesz wypisaną receptę na soczewki. W innym przypadku lepiej zrezygnuj ze szkieł kontaktowych na rzecz okularów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)