2 stycznia 2019 Udostępnij

Co oznacza, że dom jest inteligentny?

Rozwój technologii postępuje bardzo szybko i daje nam coraz więcej nowoczesnych rozwiązań. Należy do nich system inteligentnego domu. Automatycznie gasnące światło, muzyka, która sama się włącza, samo podnoszące się żaluzje - jeszcze niedawno kojarzyło nam się to jedynie z willami bogaczy oglądanymi w filmach. Dziś bez problemu można zamieszkać w domu, którym da się sterować za pomocą jednego pilota. Jakie zastosowania ma system inteligentnego domu i czy warto z nich skorzystać?

Dom inteligentny, czyli jaki?

Inteligentny dom to system, który tworzy w danym budynku zintegrowane instalacje sterujące różnorodnymi urządzeniami domowymi. Pozwala on na automatyczną kontrolę nad urządzeniami, bez każdorazowej ingerencji mieszkańców domu. Jedynym urządzeniem, jakiego używamy jest poręczny pilot. System inteligentnego domu pozwala także na dostosowanie urządzeń do warunków zewnętrznych. I tak na przykład zimą otwarte okno spowoduje wyłączenie się grzejników, natomiast latem ostre słońce sprawi, że automatycznie zasuną się rolety. Ustawienie preferowanej temperatury, będzie powodowało automatyczne włączanie i wyłączanie się grzejników. Obecnie system inteligentnego domu staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej nowych budynków posiada przynajmniej podstawowe elementy tego typu rozwiązań. Z czasem systemy inteligentnych domów staną się czymś całkowicie powszechnym.

Jakie urządzenia może obejmować system inteligentnego domu?

Warto wiedzieć, że w układ domu inteligentnego można włączyć bardzo wiele różnych urządzeń. Są to między innymi systemy ogrzewania oraz klimatyzacji. Za pomocą systemu inteligentnego domu można sterować również oświetleniem, a także instalacjami elektrycznymi. Wartym uwagi zastosowaniem jest także automatyczne sterowanie systemem alarmowym. Co więcej, możemy włączyć do systemu także żaluzje, rolety, czy markizy, a nawet okna połaciowe. Jednym z bardziej interesujących zastosowań jest automatyczne sterowanie systemem audio oraz kinem domowym. Do systemu inteligentnego domu można podłączyć również instalację zraszaczy ogrodowych.

Inteligentny dom – czy warto?

System inteligentnego domu to z pewnością instalacja, która zapewni nam dużą wygodę. I chociaż komfort użytkowania jest z pewnością ogromną zaletą tego rozwiązania, warto wymienić również inne jego zalety. System inteligentnego domu jest w stanie znacznie podnieść energooszczędność w użytkowaniu oraz eksploatacji budynku. Dzięki niemu możemy między innymi oszczędzać energię, ponieważ światło będzie automatycznie się gasiło, gdy wyjdziemy z pomieszczenia, a ogrzewanie wyłączało, gdy pożądana temperatura zostanie w domu osiągnięta. Warto również dodać, że inteligentne domy są przyjazne dla środowiska, ponieważ posiadają wdrożone rozwiązania ekologiczne na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, instalacja oparta na systemie inteligentnego domu zwiększa także nasze bezpieczeństwo. Za pomocą jednego pilota możemy włączyć alarm, a także mamy stały monitoring tego, co się dzieje, kiedy jesteśmy poza domem. Warto dodać także, że dzięki temu systemowi, wnętrze naszego domu będzie wyglądać po prostu estetyczniej. Możemy zrezygnować z licznego okablowania oraz posiadania wielu urządzeń w różnych miejscach domu. Instalacja systemu inteligentnego domu pozwoli nam mieć kontrolę w zasadzie nad całym naszym domem. Dzięki niemu poczujemy się bezpiecznie i zaoszczędzimy. Z pewnością docenimy również komfort sterowania wszystkimi urządzeniami w domu za pomocą jednego pilota.

Więcej na instalacje.nautilus.net.pl, ul. Malborska 24, 30-646 Kraków, Telefon: 515 199 525

Komentarze (0)