3 października 2016 Udostępnij

Co to są nieruchomości komercyjne ?

Nieruchomości komercyjne to inaczej rzecz ujmując wszelkie budynki i pomieszczenia przeznaczone pod prowadzenie działalności gospodarczej. Są to więc budynki, którymi najbardziej będą zainteresowane firmy. W praktyce opiera się to na najmie biura, magazynu lub innej nieruchomości mającej konkretne zastosowanie.

O nieruchomościach komercyjnych, czyli o magazynach, biurach i innych lokalach użytkowych pisać można z dwóch perspektyw: najemcy i właściciela. Perspektywy te, choć stykają się ze sobą dość często, są różne.

Co jest najważniejsze z perspektywy potencjalnego najemcy? Pierwszym aspektem jest długość najmu. Najemca będzie zainteresowany oczywiście tym, by nie był to okres zbyt długi. Życie pisze różne scenariusze i może się okazać, że firma musi zmienić miejsce prowadzenia działalności ze względu na jego zbyt wysoki koszt względem przychodów albo musi poszukać czegoś większego bądź też inaczej skomunikowanego z miastem. Właścicielowi nieruchomości komercyjnej, co oczywiste, zależy na jak najdłuższym okresie najmu, ze względu na to, że jeśli firma wynajmująca będzie chciała opuścić wynajmowany lokal użytkowy, to będzie musiała najpierw znaleźć zastępstwo, czyli inną firmę, która będzie wynajmować nieruchomość. To zabieg często stosowany w umowach najmu nieruchomości użytkowych.

Kolejnym elementem sporu pomiędzy właścicielem a najmującym są opłaty, które musi ponosić ten drugi. Zwykle jest to czynsz i opłaty dodatkowe, jak na przykład media, czynsz do wspólnoty mieszkańców czy opłata za ochronę. Bardzo ważne jest, by obie strony dobrze przemyślały wysokość poszczególnych opłat. Wszystko po to, by właściciel na swojej nieruchomości zarobił, a najemca nie włożył całego zysku w wynajem.

Ilość powierzchni magazynowych w kraju jest bardzo duża i jest w czym wybierać. Przykładowo wynajmem magazynów w Warszawie zajmuje się firma AXI IMMO posiadająca w swych zasobach nie tylko magazyny, ale również powierzchnie biurowe w wielu dzielnicach miasta, dzięki czemu właściciele firm będą mogli wybrać najdogodniejszą lokalizację z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)