11 sierpnia 2017 Udostępnij

Biegunka u dzieci i niemowląt - jak pomóc dziecku?

Krótkotrwała biegunka z reguły nie jest niebezpieczna dla dziecka, trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim wsparciu malucha w tym trudnym czasie. Przede wszystkim nie można doprowadzić to tego, by dziecko się odwodniło, gdyż może to mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia, a nawet życia. Co należy wiedzieć o tym, w jaki sposób wspierać dziecko w czasie biegunki – przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Co może powodować biegunkę u małych dzieci?

 

Biegunka może być wywołana przez wiele czynników. U dzieci, którym rozszerzana jest dieta może być ona wynikiem wprowadzenia nowego pokarmu i braku gotowości ze strony układu pokarmowego lub reakcją alergiczną na dany produkt. Kiedy dziecko karmione jest piersią może to być reakcja na to, co akurat zjadła mama. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym może być to również reakcja na zmianę mieszanki lub źle przygotowane mleko. Biegunka może być też wywołana zatruciem pokarmowym lub nadmiarem danego pokarmu – u małych dzieci może wystąpić biegunka po spożyciu zbyt dużej ilości owoców (szczególnie zawierających dużo wody takich jak arbuzy). Co ciekawe biegunkę może powodować również zbyt szybkie jedzenie.Jednak biegunka może mieć też poważniejsze podłoże np. może towarzyszyć gorączce, ząbkowaniu czy chorobom wywoływanym przez wirusy.

Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku?

Przy łagodnym przebiegu biegunki należy pilnować przede wszystkim, aby dziecko się nie odwodniło. Do picia należy podawać dziecku przede wszystkim wodę. Nie należy dawać do picia soków czy napojów słodzonych, gdyż mogą one w tym momencie nasilić dolegliwości. Do jedzenia należy podawać delikatne i lekkostrawne pokarmy, które nie będą obciążały i podrażniały żołądka. Gdy dziecko jest karmione mlekiem matki, wystarczy je odpowiednio często przystawiać do piersi, przy jednoczesnym zwracaniu uwagi na to, co się akurat je. Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym trzeba pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy to nie zmiana mieszanki wywołała biegunkę i powrócić do starej.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)