18 października 2016 Udostępnij

Co to jest IKZE? – krótki przewodnik krok po kroku

Czy IKZE to dobry pomysł na oszczędzanie na emeryturę? Jak dokładnie wygląda oszczędzanie?

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to specjalnie stworzony produkt, który służy do gromadzenia  środków na przyszłą emeryturę.

IKZE - kliknij i dowiedz się więcej.

Różne formy inwestycji

IKZE to dobry wstęp do inwestowania. Obecnie IKZE można prowadzić w kilku formach:

  • jako uczestnictwo w jednostkach rozrachunkowych dobrowolnego funduszu emerytalnego zarządzanego przez powszechne towarzystwo emerytalne ;
  • jako konto oszczędnościowe - w banku;
  • jako uczestnictwo w jednostkach funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych ;
  • w formie rachunku maklerskiego - w takiej sytuacji konto prowadzone jest w domu maklerskim;
  • w postaci umowy ubezpieczenia na życie  - w takiej sytuacji IKZE jest prowadzone przez zakłady ubezpieczeń.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod koniec 2015 roku różne instytucje finansowe prowadziły 597 560 IKZE, na których zgromadzono 621 968 mln złotych.  

Każdy może założyć sobie tylko jedno konto IKZE. Nie ma przeszkód, by przenosić posiadany rachunek między różnymi instytucjami finansowymi.

Środki zgromadzone w ramach IKZE podlegają dziedziczeniu.

Ulgi podatkowe dla oszczędzających

Aby zachęcić Polaków do odkładania pieniędzy na emeryturę, ustawodawca zdecydował się na zachęty w postaci ulg podatkowych. W przypadku konta IKZE zachęta polega na odpisywaniu wpłaconych środków od podstawy opodatkowania w roku wpłaty.

W praktyce oznacza to, że w zależności od progu podatkowego, na którym znajduje się wpłacający, każde 100 zł wpłacone na konto IKZE pozwala obniżyć podatek do zapłacenia o 18 zł (pierwszy próg) albo 32 zł (drugi próg podatkowy).

Ile można wpłacać?

W przypadku konta IKZE limit wpłat wynosi 1,2-krotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na dany rok. Według komunikatu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, limit wpłat w 2016 roku wynosi 4 866 zł. Oznacza to, że jeśli osoba znajdująca się w pierwszym progu podatkowym wpłaci całą tę kwotę, jej podatek dochodowy będzie niższy o 875,75 zł. Nie ma określenia minimalnej kwoty wpłaty na konto. Wpłacać można nawet kilka groszy miesięcznie lub rocznie, zachowując całkowitą elastyczności w zależności od naszych aktualnych możliwości finansowych. Można nawet przez kilka lat nie wpłacać nic.

Wypłata zgromadzonych oszczędności

Aby nie utracić korzyści podatkowych związanych z IKZE, należy wypłacić środki dopiero po ukończeniu 65 roku życia. Nie ma przy tym znaczenia, czy właścicielowi konta przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury, na przykład wojskowej czy górniczej. Od wypłaconych środków należy odprowadzić 10 procent zryczałtowanego podatku,  czyli znacznie mniej, niż przy rozliczeniu w oparciu o próg podatkowy – od każdych wypłaconych 100 zł Urząd Skarbowy pobiera 10 zł, a nie jak w przypadku progu podatkowego, 18 albo 32 zł. Jest to jedyny podatek, jaki musi odprowadzić oszczędzający – środki są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki.

Aby skorzystać z preferencji podatkowych, konieczne jest wpłacanie na konto przynajmniej przez 5 lat kalendarzowych.

Po 65 roku życia środki zgromadzone na koncie IKZE można wypłacać jednorazowo lub w ratach.

Istnieje możliwość wcześniejszego wypłacenia zgromadzonych środków, jednak w takiej sytuacji konieczne jest zapłacenie od wypłaconych środków podatku dochodowego według skali podatkowej. 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)