
Fundusze inwestycyjne jako narzędzia oszczędzania na emeryturę
Odkładanie pieniędzy na emeryturę w III filarze systemu emerytalnego pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych i zgromadzić niebagatelną kwotę, jeśli inwestycje są przemyślane. Jedną z opcji oszczędzania są fundusze inwestycyjne oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Fundusze inwestycyjne to obok depozytów bankowych, ubezpieczenia na życie, dobrowolnych funduszów emerytalnych i rachunków maklerskich narzędzia do oszczędzania na emeryturę. Dostępne są w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych IKE oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE.
Fundusze inwestycyjne – kto i jak zarządza środkami funduszy?
Środki na funduszach zarządzane są przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Specjaliści z licencją Komisji Nadzoru Finansowego pracujący w tych organach doradzają, jak zainwestować pieniądze w fundusze pieniężne, akcje i obligacje. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych, np. Union Investment, może zaproponować klientom gotowe warianty oszczędzania lub pomóc w stworzeniu programów indywidualnych.
Finansiści wyceniają stopy zwrotu w funduszach otwartych i zamkniętych, konstruują plany oszczędzania i rzetelnie doradzają w inwestowaniu. Dlatego szczególnie warto wybierać te towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i wysoką skutecznością, czego świadectwem są np. zdobywane wielokrotnie branżowe nagrody.
Rodzaje funduszy inwestycyjnych i produkty polecane dla przyszłych emerytów
W ramach IKE lub IKZE najbardziej polecane fundusze inwestycyjne to te, w które inwestuje się długoterminowo. Najbezpieczniejszym wyborem są fundusze obligacyjne. Środki w nich są inwestowane w obligacje skarbowe, komunalne oraz komercyjne. Ich wartość może spaść, jeśli zmianom ulegną stopy procentowe (wzrosną) lub perspektywy gospodarcze. W przypadku funduszy zagranicznych ważne są także kursy walut.
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują przeważnie także inne, bardziej ryzykowne warianty odkładania pieniędzy. Prognozowane zyski mogą być większe, ale wraz z nimi wzrasta ryzyko inwestycji. Jeśli żaden z gotowych programów nie jest odpowiedni, można samodzielnie skomponować swój portfel, wybierając poszczególne subfundusze. Jest to możliwe w tzw. funduszach parasolowych.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
VMontaż szafek i szuflad w kuchni wymaga precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Napotykane trudności można łatwo ominąć, mając przy sobie właściwe akcesoria meblowe. Prowadnice zapewniają płynne działanie szuflad, a zawiasy gwarantują bezgłośne otwieranie drzwiczek. Systemy cichego...
VTanzania, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Afryki, to prawdziwa skarbnica kultury i tradycji. Od barwnej muzyki bębniarskiej po bogatą spuściznę plemion masajskich - Tanzanii nie da się opisać w kilku zdaniach. Kraj ten zamieszkuje ponad 130 grup etnicznych, z których każda wnosi...
Na co zwracać uwagę przy kupnie powerbanka?
VW dobie wszechobecnych smartfonów, tabletów i innych mobilnych urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień, nasza potrzeba niezawodnego źródła energii staje się coraz bardziej widoczna. Często zdarza się, że bateria naszego urządzenia rozładowuje się w...
Zostaw komentarz