
Fundusze inwestycyjne jako narzędzia oszczędzania na emeryturę
Odkładanie pieniędzy na emeryturę w III filarze systemu emerytalnego pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych i zgromadzić niebagatelną kwotę, jeśli inwestycje są przemyślane. Jedną z opcji oszczędzania są fundusze inwestycyjne oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Fundusze inwestycyjne to obok depozytów bankowych, ubezpieczenia na życie, dobrowolnych funduszów emerytalnych i rachunków maklerskich narzędzia do oszczędzania na emeryturę. Dostępne są w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych IKE oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE.
Fundusze inwestycyjne – kto i jak zarządza środkami funduszy?
Środki na funduszach zarządzane są przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Specjaliści z licencją Komisji Nadzoru Finansowego pracujący w tych organach doradzają, jak zainwestować pieniądze w fundusze pieniężne, akcje i obligacje. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych, np. Union Investment, może zaproponować klientom gotowe warianty oszczędzania lub pomóc w stworzeniu programów indywidualnych.
Finansiści wyceniają stopy zwrotu w funduszach otwartych i zamkniętych, konstruują plany oszczędzania i rzetelnie doradzają w inwestowaniu. Dlatego szczególnie warto wybierać te towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i wysoką skutecznością, czego świadectwem są np. zdobywane wielokrotnie branżowe nagrody.
Rodzaje funduszy inwestycyjnych i produkty polecane dla przyszłych emerytów
W ramach IKE lub IKZE najbardziej polecane fundusze inwestycyjne to te, w które inwestuje się długoterminowo. Najbezpieczniejszym wyborem są fundusze obligacyjne. Środki w nich są inwestowane w obligacje skarbowe, komunalne oraz komercyjne. Ich wartość może spaść, jeśli zmianom ulegną stopy procentowe (wzrosną) lub perspektywy gospodarcze. W przypadku funduszy zagranicznych ważne są także kursy walut.
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują przeważnie także inne, bardziej ryzykowne warianty odkładania pieniędzy. Prognozowane zyski mogą być większe, ale wraz z nimi wzrasta ryzyko inwestycji. Jeśli żaden z gotowych programów nie jest odpowiedni, można samodzielnie skomponować swój portfel, wybierając poszczególne subfundusze. Jest to możliwe w tzw. funduszach parasolowych.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
Jak przygotować podłoże pod deskę podłogową?
VUkładanie deski podłogowej to nie tylko estetyczny dodatek do wnętrza, ale także decyzja inwestycyjna, która może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania przestrzeni. Aby jednak cieszyć się trwałością i elegancją drewnianej podłogi, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie...
VW dzisiejszym zagonionym świecie, gdzie każda minuta jest na wagę złota, planowanie zdrowych posiłków może stanowić prawdziwe wyzwanie. Właśnie dlatego catering dietetyczny cieszy się rosnącą popularnością wśród pracowników biurowych w Polsce. Nie tylko pozwala zaoszczędzić czas...
VKlimatyzator ścienny zyskuje na popularności w polskich domach. Jego zalety to nie tylko skuteczne chłodzenie pomieszczeń, ale także nowoczesny wygląd, który świetnie komponuje się z estetyką wnętrz. W dobie zmieniającego się klimatu i coraz gorętszych lat, inwestycja w system...
Zostaw komentarz