18 grudnia 2017 Udostępnij

Fundusze inwestycyjne jako narzędzia oszczędzania na emeryturę

Odkładanie pieniędzy na emeryturę w III filarze systemu emerytalnego pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych i zgromadzić niebagatelną kwotę, jeśli inwestycje są przemyślane. Jedną z opcji oszczędzania są fundusze inwestycyjne oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Fundusze inwestycyjne to obok depozytów bankowych, ubezpieczenia na życie, dobrowolnych funduszów emerytalnych  i rachunków maklerskich narzędzia do oszczędzania na emeryturę. Dostępne są w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych IKE oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE.

Fundusze inwestycyjne – kto i jak zarządza środkami funduszy?

Środki na funduszach zarządzane są przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Specjaliści z licencją Komisji Nadzoru Finansowego pracujący w tych organach doradzają, jak zainwestować pieniądze w fundusze pieniężne, akcje i obligacje. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych, np. Union Investment, może zaproponować klientom gotowe warianty oszczędzania lub pomóc w stworzeniu programów indywidualnych.

Finansiści wyceniają stopy zwrotu w funduszach otwartych i zamkniętych, konstruują plany oszczędzania i rzetelnie doradzają w inwestowaniu. Dlatego szczególnie warto wybierać te towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i wysoką skutecznością, czego świadectwem są np. zdobywane wielokrotnie branżowe nagrody.

Rodzaje funduszy inwestycyjnych i produkty polecane dla przyszłych emerytów

W ramach IKE lub IKZE najbardziej polecane fundusze inwestycyjne to te, w które inwestuje się długoterminowo. Najbezpieczniejszym wyborem są fundusze obligacyjne. Środki w nich są inwestowane w obligacje skarbowe, komunalne oraz komercyjne. Ich wartość może spaść, jeśli zmianom ulegną stopy procentowe (wzrosną) lub perspektywy gospodarcze. W przypadku funduszy zagranicznych ważne są także kursy walut.

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują przeważnie także inne, bardziej ryzykowne warianty odkładania pieniędzy. Prognozowane zyski mogą być większe, ale wraz z nimi wzrasta ryzyko inwestycji. Jeśli żaden z gotowych programów nie jest odpowiedni, można samodzielnie skomponować swój portfel, wybierając poszczególne subfundusze. Jest to możliwe w tzw. funduszach parasolowych.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)