15 marca 2021 Udostępnij

Czy praca w Niemczech jako opiekunka jest trudna?

Z pewnością praca jako opiekunka osób starszych nie należy do najłatwiejszych zajęć, wymaga dużo cierpliwości i wrodzonej empatii, mimo to kobiety oraz niektórzy mężczyźni chętnie wyjeżdżają do Niemiec właśnie aby podjąć się tego zajęcia. W Polsce płace są niższe, a i o dobrą pracę w ostatnim czasie nie jest łatwo, dlatego Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu dobrze płatnej ale także rozwojowej pracy. Zajęcie jakim jest opieka osób starszych, najczęściej i najchętniej podejmowane jest przez kobiety, warto jednak wspomnieć że mężczyźni także decydują się na zwód opiekuna i z pewnością wykonują ten zawód równie dobrze jak kobiety.

Czy spełniasz wymagania na opiekunkę?

Jeżeli zatem posiadasz wyjątkowo dużą cierpliwość, jesteś osobą opiekuńczą, masz w sobie wrodzoną empatię, pracowałaś już w roli opiekunki w Niemczech, z pewnością nadajesz się na to stanowisko pracy. Jeżeli nie posiadasz tych unikalnych cech, może nie potrzebnie ucierpieć senior, którym będziesz się opiekować. Nie warto podejmować się zajęć, które zwyczajnie do nas nie pasują.

Praca jako opiekunka w Niemczech i stopień jej trudności zależy również od stanu zdrowia seniorów. Jeżeli będziemy opiekować się seniorem w ogólnie dobrym stanie zdrowia, do naszych obowiązków będzie głównie należało przygotowywanie posiłków, sprzątanie, spacery oraz dotrzymywanie seniorowi towarzystwa. Jeżeli natomiast senior bądź seniorka przewlekle na coś choruje, jest osobą leżącą bądź jeżdżącą na wózku inwalidzkim, opieka Niemcy będzie wymagała od nas większych kwalifikacji i umiejętności, a zakres obowiązków będzie zdecydowanie większy.

Od stanu zdrowia seniora zależy bardzo wiele, czasem opieka jest mniejsza i wymaga od nas większego poświęcenia intelektualnego, aby poświęcić seniorom swój czas i dotrzymywać im towarzystwa. Jeżeli stan zdrowia osoby starszej jest cięższy, opieka seniora polega na całodobowej opiece i większym wysiłku fizycznym.

Podejmij się wyzwania jeżeli czujesz się na siłach

Decydując się na pracę jako opiekunka osób starszych Niemcy, warto wziąć pod uwagę wszystkie zwoje umiejętności i zalety, ale także ilość siły fizycznej, która w tej pracy jest obowiązkowa. Czasem bowiem trzeba pomóc osobie starszej wstać, posadzić ją na wózku inwalidzkim, prowadzić wózek na długich spacerach czy pomóc osobie starszej w codziennej higienie osobistej. Nie wszyscy seniorzy przewlekle chorują, wtedy praca opiekunki nie jest tak trudna i uciążliwa.

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka do osoby starszej, warto wcześniej dowiedzieć się, kto będzie naszym podopiecznym i co będzie należało do naszych obowiązków. Opiekunka do osób starszych to praca na pełnym etacie, a raczej praca dwadzieścia cztery godziny na dobę. Mieszkamy w domu seniora, jemy wspólne posiłki, spędzamy ze sobą czas wolny, jeździmy na zakupy, gotujemy i robimy wszystko to co w swoim domu. Z jedną małą różnicą, pod naszą opieką jest osoba starsza, nie zawsze jej zdrowie jest tak wyśmienite jakbyśmy chcieli, jeżeli jest obciążona przewlekłymi chorobami oraz demencją, to na nas spoczywa całodobowa opieka nad nią.

Jeżeli w domu opiekowałaś się swoimi rodzicami w wieku starczym, jeżeli pracowałaś jako opiekunka seniorów we własnym kraju, praca opiekunki w Niemczech nie będzie dla ciebie trudnym zawodem. Podejmij się tego wyzwania, wyjedź do pracy za granicę i sprawdź się jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Oprócz dobrze płatnej pracy, zyskasz nowe doświadczenia i ciekawe przeżycia w obcym kraju, dodatkowo będziesz mogła zwiedzać okolicę w której zamieszkasz.

Komentarze (0)