15 grudnia 2021 Udostępnij

Okulary korekcyjne - jak je dopasować?

Okulary korekcyjne to obok soczewek kontaktowych podstawowa metoda korygowania wad wzroku. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie ostrości wzroku u osób z astygmatyzmem, prezbiopią, krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością. To właśnie typ wady wzroku oraz stopień jej nasilenia determinuje wybór soczewek okularowych, z kolei kształt oprawek powinien być dopasowany do kształtu twarzy.

Kto potrzebuje okularów korekcyjnych?

Soczewki korekcyjne okularów zostały zaprojektowane, aby pomóc oczom skupić światło bezpośrednio na siatkówce, zapewniając w ten sposób wyraźne widzenie. Zginają promienie świetlne w stopniu wymaganym przez daną wadę wzroku.

Nadwzroczność powoduje, że przychodzące promienie świetlne skupiają się poza siatkówką z powodu skróconej gałki ocznej. Aby to skorygować, wypukłe soczewki są przepisywane w celu zmniejszenia odległości, w której światło będzie musiało pokonać, aby dokładnie skupić je na siatkówce. Krótkowzroczność to błąd  refrakcji, który powoduje, że przychodzące światło skupia się przed siatkówką w wyniku wydłużonej gałki ocznej. Aby to skorygować, specjalista przepisze wklęsłe soczewki, aby zwiększyć odległość, w której światło będzie podróżować, aby skupić je na siatkówce.

Astygmatyzm jest błędem refrakcji, który powoduje, że światło skupia się w wielu punktach, powodując niewyraźne widzenie w dowolnej odległości. Aby to skorygować, wymagane jest użycie soczewek cylindrycznych do utworzenia wielu punktów ostrości. Umożliwi to wylądowanie obrazu w jednym punkcie, a nie w wielu lokalizacjach.

Istnieje kilka rodzajów okularów korekcyjnych, przede wszystkim:

  • monofokalne - soczewki mają tylko jeden punkt centralny i pomagają widzieć rzeczy blisko lub daleko,
  • dwuogniskowe - przeznaczone dla osób dotkniętych prezbiopią; soczewka jest podzielona na dwa segmenty, co zapewnia widzenie na odległość na górze soczewki okularowej i bliskie widzenie na mniejszym, dolnym segmencie; na powierzchni szkła okularowego widać widoczne linie przedstawiające podział stref widzenia,
  • soczewki progresywne - oferują te same funkcje, co soczewki dwuogniskowe ale umożliwiają płynniejsze przejście między punktami ogniskowymi; brak jest widocznej linii oddzielającej strefy optyczne,
  • soczewki asferyczne - przeznaczone są dla osób, które chcą dobrze wyglądać - są one cieńsze niż większość innych rodzajów soczewek okularowych.

Wady wzroku można skorygować także przy pomocy soczewek kontaktowych, których ogromny wybór znaleźć można w sklepie internetowym Bezokularow.pl. Sklep kusi klientów atrakcyjnymi cenami, a także bogatą ofertą soczewek i akcesoriów (pojemniczki, płyny do czyszczenia soczewek).

Oprawki okularowe - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kształt i kolor oprawek okularowych powinny być dopasowane do rysów twarzy. Jak kupić okulary, które będą wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie zapewnią nienaganny wygląd? Znając aktualne trendy w okularach, a także podstawowe zasady dopasowywania oprawek okularowych, można znaleźć oprawki idealne. Podstawowa zasada doboru oprawek jest prosta - obowiązuje zasada kontrastu. Twarz okrągła idealnie wygląda w prostokątnych czy geometrycznych oprawkach, a twarz kwadratową złagodzą oprawki okrągłe. A jeśli chodzi o największe trendy - modne są oprawki retro, kocie oko, geometryczne. Od kilku sezonów ogromną popularnością cieszą się cienkie, druciane oprawki czy modele transparentne. Oczywiście z mody nie wychodzą oprawki wayfarer czy awiatorki.

Komentarze (0)