29 lipca 2016 Udostępnij

Pielęgnacja skóry noworodka

Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Wynika to z nie w pełni wykształconej ochronnej warstwy lipidowej oraz faktu, że skóra niemowlęcia jest dużo cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Stąd obowiązkiem rodziców jest szczególna dbałość o skórę ich maluszka.

Czego potrzebuje niemowlę?

Jedzenia, snu, suchej pieluszki i wygody. Ponieważ mały człowiek głównie leży, musi być mu wygodnie – miękko i delikatnie. Ubranka dla dzieci szyte są z naturalnych tkanin, bawełny i lnu. Niezwykle rzadko można znaleźć ubranko dziecięce z poliestru, a i tak nie powinno się ich kupować. Sztuczne tkaniny utrudniają skórze oddychanie i prowadzą do powstawania potówek. Prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka polega między innymi na niedopuszczeniu do wystąpienia zmian skórnych.

Ryzyko alergii skórnych

Nie bez powodu ubranka dla dzieci pierze się w specjalnie dedykowanych im detergentach. Są one o wiele delikatniejsze od „dorosłych” proszków do prania, a więc znacznie bezpieczniejsze dla młodej, delikatnej skóry. Ważne jest, by po praniu wszystkie ubranka wyprasować żelazkiem nastawionym na wysoką temperaturę. Takie działania niwelują możliwość wystąpienia alergii skórnych.

Dbałość od wewnątrz

Podrażniona skóra u dziecka, wysypka, swędzenie, czerwone plamy to nie tylko efekt źle dobranego proszku do prania bądź przegrzania. Często takie objawy świadczą o alergii pokarmowej. W przypadku podejrzewania jej wystąpienia trzeba wnikliwie obserwować dziecko, a w razie nasilania objawów skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Kosmetyki dla dzieci

W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele kosmetyków wyprodukowanych z myślą o najmłodszych klientach. Ich stosowanie jest uzależnione od stanu skóry dziecka. Innej pielęgnacji skóry noworodka wymaga skóra przesuszona i łuszcząca się, a innej skóra niezdradzająca żadnych niepokojących objawów. Na co dzień wystarczy używać nawilżającego emolientu do kąpieli. W przypadku niepokojących objawów można dodatkowo stosować balsam lub oliwkę.

Miejsca najbardziej wrażliwe

Nie cała powierzchnia skóry dziecka jest tak samo narażona na uszkodzenia. Jej najbardziej wrażliwa część schowana jest pod pieluszką. Pupa i okolice intymne dziecka ze względu na kontakt z kałem, moczem i rozkładającym się amoniakiem bardzo często ulegają pieluszkowemu zapaleniu skóry. Aby temu zapobiec, należy malucha przewijać tak często, jak jest to potrzebne, maksymalna przerwa między wymianą pieluszki nie powinna wynosić więcej niż trzy godziny. Dodatkowo wrażliwe miejsca można smarować kremem łagodzącym podrażnienia i odparzenia.

W początkowym okresie życia skóra dziecka jest bardzo delikatna i rodzice nierzadko mają problem z właściwą pielęgnacją skóry noworodka. Jednak już po pierwszych urodzinach problem ten jest znacznie mniejszy, po drugich właściwie przestaje istnieć.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)