30 czerwca 2016 Udostępnij

Jak samodzielnie zrobić przegląd samochodu?

Samodzielny przegląd samochodu możemy wykonywać tak często, jak mamy na to ochotę. Istotne jest sprawdzenie funkcjonowania: ogumienia, nadwozia, oświetlenia, układu wydechowego, hamulcowego oraz silnika. Konieczna jest również kontrola, wymiana i ewentualne uzupełnienie samochodowych płynów.

Bezpieczeństwo i ogumienie

Przegląd auta robimy przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Wszystkie elementy i podzespoły muszą być regularnie sprawdzane również po to, by uniknąć sytuacji, w której mała usterka z czasem przeradza się w problem wymagający kosztownej naprawy. Moment, w którym
warto poświęcić swojemu samochodowi szczególną uwagę, to przejście pór roku. Newralgiczny jest czas po zimie, wtedy należy przygotować pojazd do wiosny. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza wymieniamy opony zimowe na opony letnie -  Gliwice, Kraków, Wrocław, Warszawa, Gdańsk oraz każde inne większe miasto to dobre miejsce na zakup ogumienia. Wybór jest duży oraz istnieje możliwość porównania cen u kilku producentów.

Jeżeli nie wymieniamy opon (ponieważ np. używamy uniwersalnych), warto sprawdzić stan gumy i głębokość bieżników. Zwróćmy uwagę na wszelkiego rodzaju pęknięcia. Sprawdźmy stan ciśnienia w kołach.

Dzięki regularniej kontroli opon i utrzymywaniu ich w doskonałym stanie zmniejszamy ich nadmierną eksploatację oraz zużycie paliwa.

Kontrola i wymiana płynów

Jakość i stan płynów w naszym aucie determinuje poziom bezpieczeństwa. Płyn do spryskiwaczy powinien być sezonowo wymieniany. Płyn zimowy zawiera alkohol, dzięki któremu nie zamarza. Jeśli będziemy używać go latem, możemy mieć problem z doczyszczeniem szyb – pod wpływem wysokiej temperatury alkohol wyparuje powodując smugi. W przypadku używania letniego płynu zimą dochodzi do zamarzania szyb po każdorazowym użyciu spryskiwacza w czasie mrozu. Płyn hamulcowy również wymaga kontroli. Sprawdzamy w nim zawartość wody oraz temperaturę wrzenia. Jeżeli jest jej więcej niż 3% w stosunku do objętości całego płynu, konieczna jest jego wymiana.

Silnik i inne podzespoły

Stan hamulców sprawdzamy na podstawie zużycia klocków i tarcz. Jeżeli zauważymy pęknięcia, szczeliny oraz nadmierne zużycie podzespołów warto rozważyć ich wymianę. Tarcze hamulcowe są w pełni sprawne, gdy na powierzchni nie mają rdzy oraz zarysowań.

Układ rozrządu steruje całym silnikiem. Maksymalny okres jego eksploatacji jest ściśle określany przez producentów poszczególnych marek samochodowych – tę informację znajdziemy w instrukcji naszego auta lub na stronie internetowej producenta.

W trakcie przeglądu sprawdźmy pasek rozrządu. Jego zerwanie to poważna awaria. Często jej rezultatem jest generalny remont silnika. Jeżeli odczujemy w czasie jazdy spadek mocy silnika, winny temu może być niedrożny katalizator. Sprawdzić to można w stacji wyposażonej w analizator spalin.

Ważne jest, by oświetlenie działało bez zarzutu. W tym celu konieczne jest sprawdzenie prawidłowego ustawienia świateł. Jeżeli konieczna jest wymiana żarówki w jednym reflektorze, warto zmienić ją również w drugim. Wymienianie żarówek parami zabezpiecza nas przed ich kolejnym przepaleniem w niedługim czasie.

Mycie i konserwacja

W ramach przeglądu auta ważne jest, aby je bardzo starannie umyć. Nie chodzi jedynie o wyczyszczenie karoserii. Czyścimy również podwozie, zwracając uwagę na miejsca trudno dostępne. Pamiętajmy o usunięciu zabrudzeń z chłodnicy. Czysta pracuje znacznie wydajniej, co jest szczególnie ważne w czasie upałów.

Sól drogowa, która dostała się w nadkola w czasie zimy może doprowadzić do korozji, dlatego dokładne jej wypłukanie jest bardzo ważne. Gdy zauważymy drobne zadrapania lakieru, możemy je szybko zakryć, używając lakierów do zaprawek. Są sprzedawane w butelkach z małym pędzelkiem ułatwiającym aplikację preparatu. Koniec czyszczenia to woskowanie. Nałożenie tzw. twardego wosku ochroni auto przez uszkodzeniami mechanicznymi (wyłącznie delikatnymi) oraz lakier przed płowieniem.

Nie tylko wszelkiego rodzaju wycieki, szmery, stukania oraz inne niepokojące symptomy uwidaczniające się w czasie jazy powinny nas skłaniać do gruntownego przeglądu samochodu. Sprawdzajmy nasze auto średnio raz na 2 miesiące oraz przed dłuższymi podróżami.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)