16 lutego 2018 Udostępnij

Korekcja laserowa wzroku – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Korekcja laserowa wzroku jest szansą dla osób, które mają dużą wadę wzroku lub chcą poprawić komfort życia, rezygnując z okularów. Zabieg jest bezpieczną alternatywą również dla soczewek kontaktowych, które nie każdy może stosować. Należy pamiętać, że szkła są sposobem korygowania wady, natomiast korekcja laserowa wzroku – metodą przywracającą ostrość widzenia.

Jak przebiega korekcja laserowa wzroku?

Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym za pomocą specjalnych kropli do oczu. Pielęgniarka przygotowuje pacjenta do zabiegu dezynfekując okolice oczu i zakłada jałową chustę z otworem na oko. Następnie lekarz zakłada na oko metalową rozwórkę, która zapobiegnie mruganiu. Właściwy zabieg sprowadza się do użycia lasera. Dzięki nowoczesnym technologiom jest on niezwykle precyzyjny, nawet jeżeli zdarzy się nam odwrócić wzrok, laser natychmiast się wyłączy. W związku z tym nie ma żadnych obaw, że zostanie skierowany na inne miejsce. Po zabiegu, który trwa zaledwie kilkanaście minut lekarz oczyści gałkę oczną specjalnym preparatem.

Kto może poddać się zabiegowi?

Jednym z ograniczeniem w przypadku chęci przystąpienia do zabiegu jest wiek pacjenta. Musi mieć on minimum 20 lat. Jest to kwestia ustabilizowania wady wzroku, która przebiega indywidualnie. Lekarz na badaniu kwalifikującym przeprowadzi z pacjentem dogłębny wywiad, szczególnie na temat ostatnio przebytych chorób. Mogą pojawić się przeciwwskazania do wykonania operacji, takie jak szybki postęp wady wzroku w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, zapalne schorzenie oczu, jaskra, zaćma, rozrusznik serca, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, choroby autoimmunologiczne, skłonność do tworzenia się bliznowców, a także ciąża i laktacja. Laserowa korekcja wzroku obejmuje wady na poziomie:

-0,75 do -13,00 Dsph dla krótkowzroczności

+0,75 do +13,00 Dsph dla dalekowzroczności

do 6,0 Dcyl dla astygmatyzmu

Na jakie efekty można liczyć po laserowej korekcie wzroku?

Celem operacji jest trwała korekcja wady wzroku, jednak jeżeli wada postępowała w czasie trwania zabiegu, prawdopodobnie będzie postępować nadal, dlatego ważne jest, aby była już ustabilizowana. W innych przypadkach używanie szkieł korekcyjnych nie będzie potrzebne. Ostrość widzenia powraca już po kilku dniach, w niektórych przypadkach po kilkunastu. W ciągu dwunastu miesięcy po zabiegu mogą pojawiać się wahania ostrości widzenia, jednak efekt finalny jest trwały. Ogromną zaletą laserowej korekcji wzroku jest jej wysokie bezpieczeństwo, powikłania zdarzają się u mniej niż 1% pacjentów.

Więcej na: https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)